Plany Bidena związane z kryptowalutami i CBDC

2 971

Prezydent Biden ma w przyszłym tygodniu wydać rozporządzenie wykonawcze związane z kryptowalutami. Jeżeli do tego dojdzie, agencje rządowe będą musiały przyjrzeć się kryptowalutom i zbadać temat CBDC.

Dodatkowo rozporządzenie Bidena może rozpocząć prace nad opracowaniem strategii regulacji całego rynku kryptowalut.

Czy USA wprowadzi CBDC?

Do tej pory Stany Zjednoczone nie przejawiały szczególnego zainteresowania stworzeniem cyfrowej waluty banku centralnego (więcej informacji znajdziesz w artykule Crypto Critic: Amerykański CBDC). Jeden z urzędników administracji USA uważa jednak, że nadchodzące rozporządzenie będzie uwzględniało konieczność zbadania CBDC.

Raporty na temat korzyści wynikających ze stworzenia cyfrowej waluty miałby opracować między innymi Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych. W międzyczasie dyrektor Biura Polityki Naukowo-Technicznej wydałby ocenę techniczną takiego przedsięwzięcia.

Brak wspólnego stanowiska w sprawie regulacji

Bloomberg News poinformował w środę, że Biały Dom i Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych mają inne podejście do regulacji. Administracja USA chce uregulować sektor kryptowalut, czego efektem jest stworzenie przez FBI specjalnej jednostki.

Kryptowalutami ma się zająć również Rada ds. Monitorowania Stabilności Finansowej (FSOC), która powstała w 2008 roku po ogólnoświatowym kryzysie gospodarczym. Członkowie rady mają zbadać wpływ aktywów cyfrowych na stabilność finansową.

Rozporządzenie prezydenta ma objąć również opracowanie środków ochrony dla konsumentów i inwestorów, czym mają się zająć Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych i Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd.

Raport na temat blockchain i jego wpływu na środowisko

Biur Polityki Naukowo-Technicznej ma w ciągu 180 dni przygotować raport na temat technologii rozproszonego rejestru (DLT), który następnie zostanie uaktualniony o jej wpływ na środowisko.

Konieczność wprowadzenia jasnych regulacji

Zdaniem wielu specjalistów uregulowanie rynku kryptowalut jest nieuniknione. Chociaż krótkoterminowo może to niekorzystnie wpłynąć na kursy, to nie brakuje osób, które dostrzegają korzyści płynące z wprowadzenia regulacji. Mogłoby to również zachęcić nowych inwestorów do zainteresowania się aktywami cyfrowymi.

Co sądzisz o planach Bidena związanych z kryptowalutami? Czy zgadzasz się, że rynek krypto potrzebuje jasnych regulacji?

Komentarze