Pieniądze już nigdy nie będą takie same

4 432

Strateg Credit Suisse Zoltan Pozsar uważa, że wojna na Ukrainie na zawsze zmieni pieniądze.

Według niego po zakończeniu obecnej wojny pieniądze już nigdy nie będą takie same, na czym może skorzystać Bitcoin… o ile tylko wciąż będzie istniał.

Kryzys, jakiego wcześniej nie było

Przed rozpoczęciem pracy dla Credit Suisse Zoltan Pozsar był urzędnikiem amerykańskiego Systemu Rezerwy Federalnej. Pracował również w Departamencie Skarbu Stanów Zjednoczonych. To sprawia, że jego wypowiedź na temat nadchodzących zmian robi większe wrażenie niż ma to miejsce w przypadku opinii przedstawianych przez anonimowych analityków.

Pozsar stwierdził, że obecny kryzys nie przypomina niczego, co widzieliśmy od momentu odłączenia dolara od złota, co w 1971 roku przeprowadził prezydent Nixon.

„This crisis is not like anything we have seen since President Nixon took the U.S. dollar off gold in 1971”.

Więcej informacji na temat zawieszenia wymienialności dolara na złoto, do którego doszło 15 sierpnia 1971 r., znajdziesz w artykule: Bitcoin zamiast złota? Taką możliwość dopuszcza analityk Bloomberga.

Zajęcie rezerw walutowych to koniec obecnego systemu

Według stratega Credit Suisse za symboliczny koniec obecnego systemu monetarnego można uznać dzień, w którym kraje G7 postanowiły zająć rezerwy walutowe Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Stworzyło to realne ryzyko konfiskaty, o którym wcześniej nikt na poważnie nie myślał.

Co dalej z Bitcoinem?

Chociaż zdaniem Zoltana Pozsara pieniądze już nigdy nie będą takie same, to Bitcoin może na tym dużo zyskać. Strateg podkreślił jednak, że jego przewidywania związane z tym, że BTC skorzysta na obecnej sytuacji, sprawdzą się tylko w przypadku, gdy kryptowaluta wciąż będzie istniała.

Czy zgadzasz się z opinią Pozsara, że po zakończeniu wojny na Ukrainie całkowicie zmieni się obecny system monetarny, co stanowi szansę dla najstarszej kryptowaluty? A może uważasz, że wpłynie to jedynie na umocnienie dolara amerykańskiego, a BTC będzie jeszcze musiał poczekać na swój czas? Koniecznie zostaw komentarz.

Komentarze