Bitcoin zamiast złota? Taką możliwość dopuszcza analityk Bloomberga

Podczas konferencji „Bretton Woods: The Realignment”, w której uczestniczyli ekonomiści, analitycy i inwestorzy dyskutowano na temat Bitcoina. Zdaniem jednego z analityków Bloomberga najstarsza kryptowaluta może z zastąpić złoto.

Mike McGlone (starszy strateg Bloomberg Intelligence zajmujący się rynkiem towarów) w swoim komentarzu podsumowującym trzydniową konferencję przyznał, że pomimo prób ograniczenia rozwoju Bitcoina przez amerykańskich regulatorów, stopniowo zastępuje on złoty kruszec.

Konferencja w Bretton Woods

Wspomniana konferencja odbyła się w hotelu Bretton Woods w New Hampshire. Uczestniczyli w niej analitycy makroekonomiczni, ekonomiści oraz inwestorzy. Miejsce, w którym odbyła się konferencja, nie jest przypadkowe. To właśnie tutaj w 1944 roku delegaci z 44 państw ustanowili system z Bretton Woods. Nakładał on na każde państwo konieczność utrzymania jednoprocentowego przedziału wahań kursów. Oprócz tego (przynajmniej w teorii) chodziło o to, aby kursy walut wszystkich krajów przestrzegających systemu z Bretton Woods były oparte na złocie, co miało zapobiegać konfliktom.

Szybko jednak okazało się, że jedna waluta (amerykański dolar) zyskała najmocniejszą pozycję. W dodatku ze względu na coraz większy dodruk pieniędzy USA nie mogło dłużej trzymać się ustalonego kursu (1 uncja złota miała kosztować 35 dolarów). Ze względu na coraz większą inflację, prezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon „tymczasowo” zawiesił wymienialność dolara na złoto w dniu 15 sierpnia 1971 roku. Co ciekawe niektórzy ekonomiści uważają to za słuszną decyzję.

Według McGlone’a Bitcoin może ukrócić panowanie dolara amerykańskiego i stać się nowym globalnym aktywem rezerwowym. Co ważne, według stratega Bloomberg Intelligence ten proces już się rozpoczął. W zamieszczonym na Twitterze (@mikemcglone11) podsumowaniu konferencji napisał: cyfryzacja pieniędzy i finansów zachodzi szybko i organicznie, dolar utrzymuje dominację, Bitcoin zastępuje złoto, a amerykańskie regulacje nie powinny zakłócić jego rozwoju.

„#Digitalization of money and finance is happening rapidly and organically, the #dollar is gaining dominance, #Bitcoin is replacing gold and U.S. regulation is unlikely to disrupt its advance — these are our key takeaways from the #BrettonWoods: The Realignment conference”.

Komentarze