Oracle będzie oferować produkty oparte o blockchain

743

Oracle, jedno z największych przedsiębiorstw IT oraz druga co do wielkości firma software’owa zaprezentuje już w tym miesiącu swoje oprogramowanie oparte na blockchainie, dołączając do rosnącej listy firm oferujących produkty wykorzystujące rozproszone bazy danych. Kalifornijska firma zamierza zaprezentować również zdecentralizowane aplikacje oparte na systemach kryptograficznych. 

Rozwiązania proponowane przez Oracle powoli stają się standardem na całym świecie. Druga co do wielkości firma na świecie pod względem oprogramowań komputerowych współpracuje m.in. z Banco de Chile (jeden z największych banków w Chile), aby rejestrować transakcje międzybankowe na hyperledgerze. Kolejnym klientem jest rząd Nigerii, który starał się udokumentować cła na swoim blockchainie. Produkty firmy Oracle będą również oferowane firmom farmaceutycznym w celu śledzenia wysyłek, jak i partii leków, co może potencjalnie ułatwić wycofywanie przeterminowanych produktów. Jeśli firmy farmaceutyczne zauważą zysk w technologii blockchain, wtedy ta współpraca może zapoczątkować globalne wykorzystanie blockchainu w farmaceutyce.

Roczny obrót firmy wynosi ponad 14 mld dolarów. Powstała w 1977 roku firma znajduje się w Redwood City, w stanie Kalifornia, w Stanach Zjednoczonych. W kwietniu 2009 r. Oracle ogłosił, że zamierza kupić firmę Sun Microsystems. Firma w ten sposób stał się właścicielem takiego oprogramowania jak systemy operacyjne Solaris i OpenSolaris, pakiety biurowe StarOffice i OpenOffice.org, platformy Java wraz z NetBeans. Oracle posiada w ofercie kilkaset produktów software, jednak najważniejszym z nich jest OracleDatabase z której sprzedaż dostarcza ponad 30% całego przychodu firmy.

Oracle
źródło: pixabay.com

Samsung i blockchain

Pod koniec stycznia Samsung, czołowa marka sprzętu elektronicznego spróbowała swoich sił na rynku kryptowalut. Spółka podpisała umowę z tajwańskim producentem półprzedowników TSCM, który tworzy sprzęt do wydobywania kryptowalut. Tajwańska spółka TSCM dostarcza półprzewodnikowe rozwiązania do chińskiego giganta Bitmain, który tworzy m.in Antminery – koparki oparte o układy scalone ASIC.

Rozwój technologii blockchain jest nieunikniony, a firmy takie jak Oracle, czy Samsung tylko utwierdzają nas w przekonaniu, iż technologie rozproszonych rejestrów to przyszłość baz danych i ich zarządzania.

Co sądzicie o planach przedsiębiorstwa Oracle? Czy wpłynie ona na decyzje światowej czołówki przedsiębiorstw do implementacji blockchainu? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze