Obligacje o wartości 100 mln euro na platformie Ethereum

Banki i instytucje finansowe dostrzegają potencjał w platformach opartych na technologii blockchain, szczególnie do poprawy infrastruktury sieci bankowej. Francuski gigant bankowości, Societe Generale’s, ogłosił nowy projekt dotyczący obligacji wyemitowanych na platformie Ethereum. Zgodnie z komunikatem, bank wyemitował obligacje na 100 milionów euro zabezpieczonych jako token „OFH” na platformie Ethereum. Dzięki temu zabiegowi, bank liczy na uzyskanie bezpieczniejszego nośnika danych o obligacjach, jak i zwiększenia przejrzystości zapisów cyfrowych.

Zgodnie z oświadczeniem, spółka córka banku „Societe Generale SFH” wydała specjalne tokeny o nazwie „OFH”, które zabezpieczono w wysokości 100 milionów euro. Rynek obligacji może znacząco zyskać na zastosowaniu technologii rozproszonych rejestrów, co dodatkowo zwiększy zaufanie inwestorów. Spółki córki Societe Generale’s skupiają część swoich działań operacyjnych na rozwoju technologii blockchain, a spółka matka od kilku lat bada wykorzystanie blockchainu. Spółki zaprezentowały swój projekt pilotażowy, w którym opracowują przełomowe rozwiązania biznesowe oparte na DLT. Głównym ich celem jest tak naprawdę opracowanie nowych działań zwiększających funkcjonalność na cyfrowym rynku kapitałowym.

„Transakcje na żywo badają bardziej efektywny proces emisji obligacji. Przewiduje się wiele obszarów, w których zauważymy znaczącą poprawę, w tym skalowalność produktu i skrócenie czasu wprowadzania na rynek. Tym samym uzyskamy lepszą przejrzystość, szybsze przenoszenie i rozliczanie. Projekt proponuje nowy standard dla emisji i obrotu obligacjami na rynku wtórnym oraz zmniejsza koszty i liczbę potrzebnych pośredników.” – oświadczyła spółka w komunikacie prasowym.

Należy również zauważyć, że Ethereum nie będzie obsługiwać tych funduszy bezpośrednio. Mówiąc prościej, Ethereum zapisuje dane dotyczące warunków wiązania umowy do łańcucha blokowego ze względu na jego niezmienność i przejrzystość, ale nie obsługuje powyższej sumy.

Ethereum bank obligacje
źródło: pixabay.com

Obligacje na platformie Ethereum – popularne rozwiązanie

Nie jest to oczywiście pierwszy przypadek zabezpieczenia milionów euro w obligacjach „blockchainowych”. Technologia faktycznie działa, a banki powoli przekonują się do praktycznej funkcjonalności blockchainu. Zainteresowanie w obszarze emitowania obligacji skarbowych zostało także zauważone przez Bank Światowy, jedną z największych organizacji finansowych.

Na początku sierpnia 2018 roku, Bank Światowy upoważnił australijski bank „Commonwealth Bank of Australia (CBA)” do wyemitowania pierwszej na świecie obligacji w oparciu o technologię blockchain, a dokładniej na łańcuchu bloków Ethereum. Było to pierwsze praktyczne wykorzystanie platformy Ethereum do wyemitowania obligacji.

Co sądzicie o zastosowaniu blockchainu do emitowania i zarządzania obligacjami? Zapraszamy do dyskusji!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze