Nvidia ogłasza nowe modele kart graficznych RTX 2080, RTX 2080 Ti i RTX 2070

1 449

Podczas Gamescomu, amerykańska firma komputerowa Nvidia ogłosiła nowe modele kart graficznych, w tym RTX 2080 Ti, RTX 2080 i RTX 2070. Karty wydają się interesujące pod względem nowych możliwości graficznych, ale nie są zbyt atrakcyjne dla samego miningu kryptowalut – ze względu ceny. Dla graczy, jeden z tych procesorów graficznych będzie dobrym wyborem, z racji lepszych osiągów w grach komputerowych. Jednakże, dla górników kryptowalut ceny tych kart są zdecydowanie zbyt wysokie w obecnych warunkach miningu i opłacalności wydobycia. Warto przypomnieć, iż Nvidia ogłosiła o wycofaniu się z rynku walut wirtualnych.

Modele RTX 2070, RTX 2080 i RTX 2080 Ti będą dostępne w sprzedaży od 20 września i wykorzystają architekturę Turning GPU. Pod tym względem technika Turning jest około czterokrotnie szybsza niż GPU stacji roboczych Volta. Jeśli chodzi o droższy model RTX 2080 Ti, będzie to najmocniejsza karta z 11 GB pamięci VRAM. Pod względem ceny, RTX 2070 będzie wyceniony na 599$, RTX 2080 na 799$ oraz RTX 2080 Ti na 1199$. Jednakże, w google można znaleźć oferty sprzedaży za ponad 5000 PLN.

Poniżej przedstawione są specyfikacje nowych kart oraz porównanie z GTX 1080, częstym wyborem w miningu kryptowalut.

Nvidia

W tym przypadku, porównanie odnosi się do GTX 1080 Ti oraz specjalnej edycji Founders Edition.

Nvidia

Cena zastępców kart GTX 1070 i 1080 nie należą do najniższych. To oczywiście dotyczy początkowo ogłoszonych cen od Nvidii, które są dostępne w przedsprzedaży na stronie internetowej firmy w niektórych regionach, z przewidywaną dostawą około połowy września. Świat gamingu jest zachwycony nowymi kartami, ale przede wszystkim faktem, iż ceny nie zostaną zawyżone przez górnictwo walut wirtualnych.

Karty RTX 2080 i 2080 Ti będą dostępne od 20 września, a RTX 2070 dopiero w październiku. Wszystkie procesory graficzne będą również dostępne dla partnerów NVIDIA, w tym ASUS, EVGA, Galaxy, Gigabyte, Innovision 3D, MSI, Palit, PNY i Zotac.

Nvidia o słabych wynikach przez mining kryptowalut

Warto wrócić do oświadczenia firmy, w związku z ujawnieniem wyników finansowych za II kwartał 2018 roku. Dyrektor finansowy Nvidii Colette Kress, opisała spadek sprzedaży procesorów graficznych, głównie przez zmniejszenie popytu wśród górników kryptowalut. Wynika to z tego, że oczekiwane zyski z II kwartału miały dostarczyć firmie aż 100 milionów dolarów, ale okazało się, że wyniosły zaledwie 18 milionów. Akcje Nvidii spadły w czwartek o 5 procent, po tym jak firma oświadczyła, że nie jest aktualnie zainteresowana rynkiem kryptowalut i nie planuje wkładów w ten sektor.

Prawdopodobnie nowe karty graficzne RTX zostały tak skonstruowane, aby ich cena nie była zawyżana przez ogromny popyt górników kryptowalut. Większość graczy oraz profesjonalnych montażystów narzekało na zbyt wysokie ceny kart graficznych, szczególnie podczas największego boomu miningowego na przestrzeni grudnia 2017 roku i stycznia br.

Co sądzicie o nowych kartach od Nvidii? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze