Jair Bolsonaro, nowo wybrany prezydent Brazylii, który oficjalnie objął stanowisko tydzień temu, skrytykował koncepcje stworzenia narodowej kryptowaluty. W tweecie opublikowanym 7. stycznia poinformował, że rząd zawiesił ostatni projekt zakładający emisję cyfrowej waluty dla obywateli Brazylii. Dodał, że władze otworzą wkrótce „czarną skrzynkę” (porównanie do rejestratora parametrów lotu) kontraktów i przedsięwzięć banku BNDES oraz innych instytucji. BNDES to brazylijski bank będący własnością państwa. Współpracuje z Ministerstwem Rozwoju, Przemysłu i Handlu Brazylii oraz odpowiada za długoterminowe programy mające na celu wspomaganie rozwoju kraju.

Według lokalnej gazety Estadao, kilka dni przed odejściem poprzedniego prezydenta Michel’a Temer, National Indian Foundation of Brazil (FUNAI) podpisało związaną z krypto umowę. Jej drugą stroną była publiczna szkoła wyższa Fluminense Federal University. Projekt zakładał dofinansowanie w wysokości 44 milionów realów brazylijskich (11,7 milionów dolarów) z budżetu federalnego. Jak donosi internetowy serwis informacyjny Portal do Bitcoin, umowa przewidywała m. in. stworzenie narodowej cyfrowej waluty. Środki miały być też przeznaczone na badanie wykonalności inicjatywy i skonstruowanie platformy dla kryptowaluty.

Brazylii

Projekt zawieszony

Jednakże, 3 stycznia rząd zawiesił projekt z powodu niepoprawnego wypełnienia umowy i braku technicznej analizy. O tym fakcie poinformowała brazylijska gazeta O Globo. Co więcej, rząd doszedł do wniosku, że kontrakt został podpisany zbyt szybko i pociągał za sobą bardzo duże wydatki.

W połowie grudnia Cointelegraph zamieścił artykuł, z którego mogliśmy się dowiedzieć, że narodowa kryptowaluta miała być powiązana z brazylijskim realem. Umożliwiłoby to śledzenie transakcji środków publicznych i powiększenie transparentność państwa, które od dawna zmaga się z problemem korupcji. BNDES planował rozpoczęcie emisji w tym roku.

Zapraszam do dyskusji.