Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #51

1 133

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Coinbase pozwala na wypłaty poprzez PayPal

Klienci Coinbase w USA mogą teraz dokonywać wypłat na swoje konta PayPal. Zgodnie z postami na blogu klienci w Stanach Zjednoczonych mogą bezzwłocznie i bez żadnych opłat wypłacić swoje saldo z Coinbase do PayPal. Nowa umowa pozwala klientom szybko zamieniać posiadane przez siebie zasoby kryptowalut na gotówkę, napisał Allen Osgood, który pracuje nad produktem na giełdzie. Coinbase ogłosił, że w zeszłym miesiącu przywrócił integrację z systemem PayPal, zauważając, że klienci będą mogli dokonywać wypłat za pośrednictwem systemu PayPal. Giełda miała wcześniej integrację z PayPal, ale firma zaprzestała oferowania usługi z powodu problemów technicznych na początku tego roku. Rzecznik giełdy powiedział, że „nowa funkcjonalność została ulepszona od poprzedniej”, dodając:

Jest to możliwe dzięki nowej technologii, która została opracowana we współpracy z PayPalem.

Bitmain jednak bez IPO?

Giełda Papierów Wartościowych w Hongkongu (HKEX) nie chce zatwierdzić pierwszej oferty publicznej (IPO) chińskiego producenta sprzętu do wydobywania Bitcoina, jak twierdzi osoba zaangażowana w rozmowy. Po hossie na rynku kryptowalut w 2017 roku, gigantyczne firmy wydobywcze Canaan Creative, Ebang i Bitmain zaaplikowały odpowiednio w maju, czerwcu i wrześniu tego roku do sprzedaży akcji na HKEX. W szczególności oferta Bitmaina była postrzegana jako przełomowy moment, ponieważ oznaczało to, że po raz pierwszy firma związana z kryptowautami będzie notowana na giełdzie. Ale rynek niedźwiedzi w 2018 roku podkreślił gwałtowne wzloty i upadki krypto przestrzeni, powodując, że przedstawiciele giełdy niechętnie patrzą na potencjalne IPO firm z branży kryptowalut.

Rok temu Bitcoin osiągnął ATH

Bitcoin (BTC) wciąż stara się znaleźć dno rynku niedźwiedzia w rocznicę jego rekordowej ceny 20 000 USD. Od kilku tygodni najpopularniejsza kryptowaluta oscyluje w okolicach 3 500 USD – o 82,5 procent mniej niż rekordowo wysokie 20 000 USD osiągnięte 17 grudnia 2017 r. BTC obniżył się także o 76 procent w stosunku do poprzedniego roku (od ceny otwarcia wynoszącej 13 880 USD 1 stycznia). W czwartym kwartale ubiegłego roku sytuacja wyglądała jednak inaczej. Kryptowaluty wystrzeliły 1 listopada 2017 r. na podstawie spekulacji, że zostaną wprowadzone kontrakty terminowe na Bitcoinie na głównych giełdach amerykańskich, co otworzy rynki na instytucjonalne pieniądze. Wtedy BTC kosztował ponad 6 000 USD.

Iran: blockchain indykatorem wzrostu gospodarczego

Urzędnik irański powiedział, że integracja blockchain może przynieść technologiczny impuls dla gospodarki kraju. „Jest to możliwe dzięki wzmocnieniu infrastruktury technologii blockchain przy pomocy sektora rządowego i prywatnego”, powiedział Alireza Daliri, szef działu rozwoju i zarządzania, wiceprezydent ds. nauki i technologii. W tym celu Iran powinien koordynować z innymi krajami nowe technologie, w tym blockchain – powiedział. Urzędnik również odrzucił domniemane obawy rządów dotyczące technologii blockchain, mówiąc, że oferuje więcej korzyści niż wad i dodaje, że jego dział zamierza używać blockchain w różnych obszarach w przyszłości. Daliri ogłosił także w lipcu, że rząd prowadzi prace przygotowawcze do emisji krajowej waluty cyfrowej w Iranie. Kryptowaluta wesprze i zdeterminuje krajową walutę pieniężną Iranu, rial, w celu ułatwienia transakcji krajowych i transgranicznych w celu przeciwdziałania sankcjom USA, o czym wówczas informowano.

Kosmiczny rozwój sieci Lightning Network

Zdolność użytkowników Bitcoin do wysyłania transakcji za pośrednictwem przestrzeni kosmicznej właśnie została wzmocniona. Firma Blockstream, ogłosiła w poniedziałek, że rozszerzyła swoją usługę satelitarną na region Azji i Pacyfiku. Dodano także obsługę transakcji błyskawicznych, umożliwiających użytkownikom płacenie za usługi za pomocą skalowania „warstwy 2”. Firma uruchomiła satelitę Blockstream Satellite w sierpniu 2017 r., dzięki czemu użytkownicy Bitcoina mogą przesyłać je za pośrednictwem dzierżawionych satelitów. Początkowo użytkownicy w Afryce, Europie i obu Amerykach byli w stanie wykorzystać ten system. W tym czasie dyrektor generalny Adam Back powiedział, że usługa skierowana jest do osób z ograniczonym dostępem do Internetu lub w inny sposób boryka się z problemami z dostępem do Bitcoina.:

Istnieją deweloperzy zewnętrzni, którzy zainteresowali się budową lokalnej infrastruktury za pomocą usługi satelitarnej, na przykład podłączeniem jej do sieci kratowych, aby Bitcoin był bardziej dostępne na rynkach wschodzących.

Coinbase wprowadza możliwość handlu pomiędzy kryptowalutami

Użytkownicy Coinbase mogą zacząć handlować kryptowalutami bezpośrednio z innymi kryptowalutami – ogłosił w poniedziałek Coinbase. Firma dodaje obsługę transakcji kryptograficznych dla swoich klientów detalicznych, dodając funkcję, która od dawna dostępna jest dla profesjonalnych usług transakcyjnych kryptowalut, powiedziała Anna Marie Clifton, menedżer produktu. Użytkownicy na Coinbase.com, a także aplikacje na Androida i iOS będą mogli rozpocząć handel parami Bitcoin w najbliższych dniach dzięki nowej funkcji o nazwie Coinbase Convert:

Pary handlowe są dość powszechnym paradygmatem w przestrzeni transakcyjnej kryptografii, nie są obecnie dobrze obsługiwane przez szerszą publiczność detaliczną. Funkcjonalność daje klientom możliwość bezpośredniej konwersji pomiędzy jedną krypto walutą a drugą, co jest dość zaawansowane. Pary handlowe zostały opracowane na podstawie opinii użytkowników.

Brazylijski bank opracowuje stablecoin na ETH

Państwowy bank w Brazylii wkrótce wyda token kryptograficzny, którego celem jest utrzymanie parytetu w walucie krajowej. Brazylijski Narodowy Bank Rozwoju Społecznego uruchomi program pilotażowy w styczniu 2019 r. dla tokena BNDES, który działa na blockchainie Ethereum i jest zabezpieczony 1-za-1 przez real brazylijski. Bank eksperymentował ze stablecoin przez cały 2018 r. i teraz użyje go do odliczenia podatku od instytucji kulturalnych. ConsenSys, studio projektowe Ethereum, będzie jedną z firm konsultujących się z bankiem podczas tego procesu. Jest on zgodny z priorytetami wymienionymi w wewnętrznym oświadczeniu wydanym przez jego założyciela Joe Lubina na początku tego miesiąca, stwierdzającym, że firma ponownie skupi się na doradztwie blockchain, specjalizującym się w projektowaniu architektury i tokenów. Na potrzeby programu pilotażowego, bank wyda BNDES o wartości kilkuset dolarów do Narodowej Agencji Filmowej, w skrócie do firmy Ancine zajmującej się dystrybucją filmów, do tworzenia i promowania scenariuszy i produkcji filmowych w Brazylii.

Tether jednak nie oszustwem?

Nowy raport ma na celu rzucić światło na jedno z przeważających pytań dotyczących Tether Ltd., firmy stojącej za stablecoin USDT: czy ma rezerwy gotówkowe na wsparcie 1,8 miliarda tokenów. Bloomberg News poinformował we wtorek, że widział wyciągi z banku Tether, które wskazywały, że przynajmniej w ciągu czterech miesięcy firma posiadała wystarczającą ilość dolarów, by zabezpieczyć tokeny na rynku. Podczas gdy raport, nie przedstawia pełnego audytu przeprowadzonego przez wyspecjalizowaną firmę, wydaje się dostarczać dowodów, że token Tether – używany przez wielu handlowców i giełdy kryptograficzne do przenoszenia wartości na skalę międzynarodową – jest poparty więcej niż tylko roszczeniem firmy, przynajmniej w określonych przedziałach czasowych. Bloomberg powiedział, że widział dokumenty z września 2017 r. sugerujące, że Tether miał 452,9 miliona dolarów na rachunkach w Noble Bank, Puerto Rico i Bank of Montreal. Pod koniec tego miesiąca firma miała w obiegu 435 milionów USDT. Wyciągi bankowe z kilku innych miesięcy, również wskazywały na rezerwy dolara zostały dopasowane do ilości tokenów na rynku.

TrustToken przeszedł pomyślnie 3 audyty

TrustToken ogłosił w środę, że jego smart kontrakt przeszła trzy niezależne audyty bezpieczeństwa przeprowadzone przez Certik, SlowMist i Zeppelin, bez znalezienia usterek. Co więcej, jego stablecoin TrueUSD przekroczył już 1,1 miliarda dolarów miesięcznych obrotów, przy pułapie rynkowym wynoszącym 200 milionów dolarów, zgodnie z danymi firmy. W ramach starań o utrzymanie bezpieczeństwa stablecoin TrustToken przechowuje obecnie dolary amerykańskie wspierające token w wielu niezależnych firmach powierniczych. Każda firma powiernicza jest regulowana przez Departament Instytucji Finansowych stanu Nevada. Firma zamierza obecnie współpracować z firmami zaufania regulowanymi przez Delaware Office of State Bank Commissioner i Ohio Department of Commerce.

Coinbase będzie płacił za uczenie się o kryptowalutach

Coinbase chce zachęcić społeczeństwo, aby dowiedziało się więcej o kryptowalutach – płacąc je za pomocą krypto. Giełda ogłosiła w środę, że uruchamia Coinbase Earn, nowy system, w którym użytkownicy Coinbase mogą zdobywać tokeny 0x, wykonując różne zadania edukacyjne, w tym oglądanie filmów i robienie quizów. Platforma jest dostępna tylko dla zaproszonych, chociaż każdy może zarejestrować się na liście oczekujących. Treści edukacyjne są dostępne bezpłatnie, niezależnie od tego, czy użytkownik jest częścią platformy Earn, czy też nie, zgodnie z komunikatem prasowym. Coinbase uruchomił Earn po badaniu zarówno klientów, jak i osób niebędących klientami, i stwierdzając, że „jedną z największych przeszkód dla ludzi w odkrywaniu nowego zasobu cyfrowego jest brak wiedzy na temat tego zasobu”. Giełda pozycjonuje Earn jako alternatywę dla wydobywania lub kupowania kryptowalut dla użytkowników zainteresowanych zakupem tokenów:

Wiele osób, z którymi rozmawialiśmy, wyraziło silne pragnienie, by zacząć uczyć się o nowych i różnych zasobach kryptograficznych poza Bitcoinem, ale nie wiedziało, od czego zacząć.

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia wraz z koleżankami i kolegami z redakcji chciałbym życzyć Wam pogodnych i radosnych chwil w gronie najbliższych. 

Maciej Kmita

Komentarze