Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #7

567

Co nowego? – jest to cotygodniowa seria najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Gibraltar ureguluje ICO

Organy ustawodawcze Gibraltaru sprawdzają, które regulacje należy wprowadzić, aby w pełni prawnie objąć rynek ICO. Nowe prawo będzie stworzone przez członków brytyjskiej władzy ustawodawczej na terytorium zamorskim, a także Gibraltar Financial Services Commission (GFSC). Podobnie jak wiele innych krajów zajmujących się regulacjami ICO, tamtejszy rząd określił to posunięcie jako mające na celu ochronę inwestorów i konsumentów. Starszy doradca GFSC, Sian Jones komentuje:

Jednym z kluczowych aspektów regulacji ICO jest to, że wprowadzimy koncepcję regulowania autoryzowanych sponsorów, którzy będą odpowiedzialni za zapewnienie zgodności z przepisami dotyczącymi ujawniania informacji i przestępstw finansowych.

Pod koniec ubiegłego roku Gibraltar wprowadził ramy prawne dla przedsiębiorstw typu blockchain, które wzmocniły status prawny technologii jako środka przekazywania płatności. Propozycja została po raz pierwszy wprowadzona w październiku, a akty prawne zostały przyjęte w grudniu. Przedstawiciele rządu stwierdzili, że posunięcie to przyczyni się do stworzenia atmosfery pewności atrakcyjnej dla przedsiębiorstw. Gibraltar również podobno rozważa regulacje dotyczące funduszy inwestycyjnych związanych z kryptowalutami.

Strony rządowe w Wielkiej Brytani zaatakowane przez w złośliwe oprogramowania do kopania kryptowalut

Wielka Brytania Flaga

Strony rządowe w Wielkiej Brytanii i ponad 4000 innych na całym świecie zostały prawdopodobnie wykorzystane przez złośliwe oprogramowanie, które wykorzystuje komputery odwiedzających do wydobywania kryptowalut. Według BBC, incydent został ujawniony po tym, jak brytyjski badacz bezpieczeństwa Scott Helme podniósł alarm, że użytkownicy przeglądający stronę brytyjskiego urzędu ds. Informacji (ICO) cierpią z powodu złośliwego oprogramowania, zwanego Coinhive, które nielegalnie wydobywa anonimową krypto walutę Monero. Po ujawnieniu problemu, ICO zamknęło swoją stronę internetową.

BBC poinformowało, że złośliwe oprogramowanie rozprzestrzeniło się po naruszeniu usługi wtyczki internetowej o nazwie Browsealoud, która jest używana, aby pomóc niewidomym lub niedowidzącym użytkownikom uzyskać dostęp do zawartości witryny. Zgodnie z raportem producent wtyczki Texthelp potwierdził, że jego produkt został naruszony przez cztery godziny przez szkodliwe oprogramowanie górnicze. Helme poinformował, że złośliwe oprogramowanie zostało już wyłączone. Oprócz strony internetowej ICO, zainfekowano również inne brytyjskie witryny, w tym firmy pożyczek studenckich i szpital Barnsley, a także tysięcy innych stron na całym świecie.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego: uregulowanie kryptowalut jest nieuniknione

Christine Lagarde, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, oświadczyła, że międzynarodowe działania regulacyjne w sprawie kryptowalut są „nieuniknione”. Lagarde, która jest dyrektorem zarządzającym organizacji międzynarodowej, która ma na celu wspieranie globalnej stabilności finansowej, powiedziała, że obawy MFW dotyczące kryptowalut wynikają w dużej mierze z ich potencjalnego wykorzystania w nielegalnej działalności finansowej. W wywiadzie dla CNNMoney 11 lutego powiedziała:

Aktywnie angażujemy się w zwalczanie prania pieniędzy i przeciwdziałanie finansowaniu terroryzmu, co wzmacnia naszą determinację do pracy w tych dwóch kierunkach.

Lagarde wyjaśnił dalej, że kierunek regulacji powinien opierać się na działaniach, skupiając się na tym, „kto co robi, i czy jest odpowiednio licencjonowany i nadzorowany”. Podczas gdy nowe komentarze są w dużej mierze zgodne z już publicznymi poglądami Lagarde na temat kryptowalut, wskazuje to, że MFW może się bardziej aktywnie zaangażować w zapobieganie nielegalnemu wykorzystaniu kryptowalut.

Islandia rozważa nowe podatki na wydobycie Bitcoina

Islandia

Islandzcy prawodawcy zasugerowali wprowadzenie nowego podatku na firmy zajmujące się kopaniem kryptowalut. Rozmawiając z Associated Press, Smari McCarthy z islandzkiej Partii Piratów opowiedział o tym podczas wywiadu na temat globalnej pozycji kraju jako centrum dla górników Bitcoina. Od dawna Islandia odgrywa rolę ekosystemu górników, dzięki dostępowi kraju do licznych źródeł energii geotermalnej i powietrza arktycznego, z których to ostatnie jest kluczowe dla chłodzenia sprzętu wydobywczego bez dodatkowych kosztów energii elektrycznej. McCarthy powiedział:

W normalnych okolicznościach firmy, które tworzą wartość na Islandii, płacą rządowi określoną kwotę podatku. Te firmy tego nie robią i możemy chcieć zadać sobie pytanie, czy powinny.

Partia Piratów ma obecnie 6 mandatów na 63 w islandzkim parlamencie Althing, co oznacza, że ​​sama partia raczej nie odniesie sukcesu we własnym interesie. Jednakże przekonanie innych ugrupowań nie powinno być trudne ze względu na potencjalnie większe wpływy budżetowe Islandii, na których skorzystają wszyscy obywatele.

Firma powiązana z Bitfury na giełdzie papierów wartościowych

Firma wydobywcza wspierana przez Bitfury pojawi się na giełdzie papierów wartościowych pod koniec tego miesiąca w Kanadzie. Bloomberg informuje, że Hut 8 Mining Corp pojawi się na giełdzie TSX Venture Exchange z siedzibą w Toronto, jeszcze w tym miesiącu. W grudniu Hut 8 ogłosił, że współpracuje z Bitfury, aby „pozyskać, zainstalować, utrzymywać i obsługiwać największe centra danych kopalni Bitcoina w Ameryce Północnej”. Pierwsze notowanie zostanie dokonane w drodze przejęcia aktualnie już notowanej spółki giełdowej przez Hut 8.

W tym czasie szczegóły partnerstwa wskazywały, że Bitfury dostarczy zestaw narzędzi sprzętowych i programowych, a także wsparcie logistyczne, aby wesprzeć plany ekspansji Hut 8 w Ameryce Północnej. Sean Clark, który prowadzi Hut 8, określił firmę jako „proxy dla Bitfury w Ameryce Północnej”, opisując ruch jako sposób na pozyskiwanie nowych funduszy w ramach ciągłych wysiłków na rzecz skalowania:

Znaleźliśmy idealną formę szybkiej kapitalizacji. Bitfury zamierza teraz zbalansować globalną sieć.

Kolejne pozwy przeciwko BitConnect

Bitconnect

Kolejny pozew zbiorowy został złożony na Florydzie przeciwko piramidzie finansowej BitConnect. Jest to już trzecia tego typu sprawa, która została złożona do sądu w stanie Floryda i piąta w całych Stanach Zjednoczonych. Mieszkańcy Florydy, Andrew Kline, Dusty Showers i Lena Hunt, wraz z mieszkańcem Rhode Island Charlesem Mabra, złożyli pozew w amerykańskim sądzie okręgowym w Middle District of Florida 7 lutego. Dodatkowe pozwy zostały złożone w stanie Minnesota i Kentucky.

Podobnie jak poprzednie procesy wytoczone w ubiegłym miesiącu, ten również oskarża wiele osób powiązanych z BitConnect. Wśród pozwanych w tym przypadku są dyrektor BitConnect Glenn Arcaro i oraz jego podopieczny Ryan Maasen, a także inne nieznane podmioty zaangażowane w schemat Ponziego. Pozywający twierdzą, że BitConnect sprzedał niezarejestrowane papiery wartościowe w stanie Floryda i popełnił oszustwo, zawyżając możliwe zwroty, które zobaczą użytkownicy, którzy kupili tokeny BitConnect. Powodowie twierdzili również, że pozwani naruszają przepisy handlowe dotyczące papierów wartościowych na Florydzie, a także obowiązujące przepisy prawa w Rhode Island.

W przypadku wygrania sprawy, powodowie otrzymaliby zwrot zainwestowanego kapitału a pozwani musieliby również pokryć koszty procesu.

Raport JP Morgan: kryptowaluty mogą pomóc w dywersyfikacji portfolio

Kryptowaluty mogłyby pewnego dnia pomóc inwestorom w dywersyfikacji portfeli akcji i obligacji – analitycy JPMorgan Chase napisali w nowym, 71-stronicowym raporcie badawczym skoncentrowanym na technologii. Raport zatytułowany „Odszyfrowywanie kryptowalut: technologia, aplikacje i wyzwania” z 9 lutego został opracowany przez jednostkę Global Research banku. Kopia uzyskana przez CoinDesk bada szereg zagadnień związanych z kryptowalutami i blockchainem, w szczególności badając implikacje dla inwestorów, firm finansowych i banków centralnych.

Być może najbardziej znaczącą częścią raportu jest to, że – choć ostrożnie – przewiduje on, że kryptowaluty mogą pewnego dnia odgrywać rolę w dywersyfikacji globalnych portfeli obligacji i akcji. Raport stwierdza:

Jeśli poprzednie wzrosty utrzymają się, zmienność i korelacja będą się utrzymywać, [kryptowaluty] mogą potencjalnie przyczynić się do dywersyfikacji portfela obligacji i akcji na globalnym rynku, ale naszym zdaniem jest to na razie nierealne, jeśli wziąć pod uwagę astronomiczne zwroty i zmienności w ciągu ostatnich kilku lat.

Sportowe Porsche za Ethereum

Porsche smochód

TEND, napędzany Ethereum rynek udostępniania „ztokenizowanych” dóbr luksusowych, nawiązał współpracę z dealerem Porsche z siedzibą w szwajcarskiej „Crypto Valley”, aby umieścić samochody sportowe na blockchainie. Założyciel startupu, Marco Abele, który wcześniej pełnił funkcję głównego cyfrowego przedstawiciela Credit Suisse, powiedział, że TEND współpracuje z Porsche Zentrum Zug, aby zaoferować Porsche Speedster 356A z 1956 r. jako pierwszy ztokenizowany samochód w aplikacji.

Luksusowy samochód zostanie podzielony na akcje oparte na tokenach, które zostaną zarejestrowane i sprzedane na automatycznym rynku TEND. Platforma obsługuje właścicieli udziałów i różnych partnerów serwisowych, a wykorzystanie blockchaina zapewnia przejrzysty rachunek historii aktywów. Abele powiedział, że dzięki fragmentarycznej własności aplikacja TEND spełnia pragnienie luksusowych aktywów „współczesnego pokolenia”, jednocześnie rozszerzając dostęp do nich.

To tokenizacja luksusów i bardzo cennych aktywów, aby wprowadzić je we współwłasność i na blockchain, a następnie naszą unikalną propozycją jest dostarczenie pełnego doświadczenia życiowego ponad tą inwestycją i umożliwienie tego doświadczenia poprzez partnerów serwisowych. Chcemy umożliwić ludziom nie tylko posiadanie pięknego przedmiotu, ale także dotykanie go i odczuwanie.

Superkomputer Rosjii użyty do kopania Bitcoina

Pracownicy Rosyjskiego Centrum Nuklearnego w Sarowie dokonali za pomocą superkomputera kopania Bitcoina. Jego moc obliczeniowa dawała ogromne możliwości, jednak po podłączeniu sprzętu do internetu i rozpoczęciu całego procesu, w niedługim czasie, zablokowano komputer. Federalna Służba Bezpieczeństwa rozpoczęła śledztwo w tej sprawie po uzyskaniu nieautoryzowanych połączeń związanych z górnictwem kryptowaluty. Nie jest wiadome jaka ilość najpopularniejszej kryptowaluty została wydobyta. Wszystkie rosyjskie źródła stwierdzaj, że inżynierowie zostaną posądzeni o zdradę państwa, lecz nie ma informacji jakiego rzędu ma być kara. Istnieją pogłoski, że zostali uwolnieni pod warunkiem nieopuszczania kraju.

Superkomputer jest jednym z najmocniejszych tego typu urządzeń w rosji a jego moc obliczeniowa to 1 petaflop (1015). Kopanie Bitcoina okazało się niezwykle opłacalną operacją, w szczególności, gdy dodamy do tego niezwykle niskie koszty prądu jakie płacą państwowe spółki.

Mario Draghi: Uregulowanie Bitcoina nie jest naszym zadaniem

Europa Bank

Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego, powiedział, że nie jest zadaniem jego instytucji regulowanie kryptowalut. W ramach serii filmów #AskDraghi EBC, były włoski bankier centralny, powiedział, że widział wielu użytkowników na Twitterze pytających, czy EBC ureguluje, czy nawet zakaże Bitcoina. W odpowiedzi powiedział:

Nie jest obowiązkiem EBC, aby to zrobić.

Draghi omówił także pytanie, czy poleciłby zakup Bitcoina swoim bliskim. Wskazał, że pomyśli „ostrożnie” o kupowaniu kryptowaluty, tłumacząc, że nie uważa go za walutę. Podczas gdy wartość euro jest stabilna: „wartość Bitcoina jest niezwykle zmienna”. Szef EBC wypowiedział się również na temat zdecentralizowanej natury kryptowalut:

Euro jest wspierane przez Europejski Bank Centralny, a dolar jest wspierany przez Rezerwę Federalną, a waluty są wspierane przez banki centralne lub ich rządy, a nikt nie popiera Bitcoina.

Maciej Kmita

Komentarze