Rosyjscy inżynierowie nuklearni kopali Bitcoina

473

Pracownicy Rosyjskiego Centrum Nuklearnego w Sarowie dokonali za pomocą superkomputera kopania Bitcoina. Jego moc obliczeniowa dawała ogromne możliwości, jednak po podłączeniu sprzętu do internetu i rozpoczęciu całego procesu, w niedługim czasie, zablokowano komputer. Federalna Służba Bezpieczeństwa rozpoczęła śledztwo w tej sprawie po uzyskaniu nieautoryzowanych połączeń związanych z górnictwem kryptowaluty. Nie jest wiadome jaka ilość najpopularniejszej kryptowaluty została wydobyta. Wszystkie rosyjskie źródła stwierdzaj że inżynierowie zostaną posądzeni o zdradę państwa, lecz nie ma informacji jakiego rzędu ma być kara. Istnieją pogłoski, że zostali uwolnieni pod warunkiem nieopuszczania kraju. Tatyana Zalesskaya, szefowa instytutu prasowego instytutu badawczego, stwierdziła, że nie było to pierwsze takie zdarzenie:

„Podobne próby zostały ostatnio zarejestrowane w wielu dużych firmach o dużych możliwościach obliczeniowych”

Superkomputer jest jednym z najlepszych tego typu urządzeń w Rosji. Jego moc obliczeniowa wynosi około 1 petaflopa (1 000 000 000 000 000), której jednostka jest zarezerwowana tylko dla najmocniejszych komputerów. Przy takiej mocy, kopanie bitcoina staje się bardzo opłacalne. Co więcej, korzystanie z państwowego sprzętu było dla jego użytkowników bardzo korzystne ze względu na obniżone koszty zużycia prądu elektrycznego. Przypomnijmy, że Sarow był jednym z pierwszych ośrodków, które wyprodukowało bombę atomową za czasów Związku Radzieckiego. Obecnie zakład jest oficjalnie zamknięty i był niedostępny na mapach. Miasto znajduje się w regionie Niżny Nowogrod.

Stanowisko Rosji

Rosja w ostatnim czasie przychylnie spojrzała w stronę kryptowalut. Nie tylko przedstawiając stanowisko, że tworzenie kopalni w tym kraju jest łatwe ale również podchodząc do spraw regulacyjnych elastycznie. W poprzednim roku wydano też oświadczenie, że rząd będzie chciał wydać oficjalną państwową kryptowalutę – cryptorubel. Informowaliśmy chociażby o tym, że Putin zamierza uregulować sprawę kryptowalut do lipca 2018 roku. Skąd takie podejście rządu rosyjskiego? Wiąże się po części z kwestią sankcji nałożonych na ten kraj a kryptowaluty mogą tą blokadę obejść. Równie istotne są możliwości zarobkowe i przez rządową kryptowalutę Rosja zarobi. O poczynaniach w rosyjskim świecie kryptowalut będziemy informować na bieżąco.

Komentarze