Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #42

Co nowego? – jest to cotygodniowa seria najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Bitfinex blokuje użytkowników USA

Bitfinex to jedna z największych giełd wymiany kryptowalut, która ma dość duży wpływ na cały rynek. To właśnie na tej giełdzie zostało ustanowione obecne ATH, które wynosi $5920. Również wolumen jest tutaj bardzo duży. Giełda wydała komunikat, w którym zapowiada podjęcie dalszych kroków wobec użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. Począwszy od 9 listopada tamtejsi użytkownicy stracą możliwości handlowania, wpłacania depozytów oraz wypłacania środków z platformy. W związku z tym każdy z użytkowników, których dotyczy sprawa, musi sam podjąć decyzję o wycofaniu środków przed wskazaną datą:

Niniejsza wiadomość odnosi się do naszego ogłoszenia z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie zakończenia naszej działalności w stosunku do klientów indywidualnych Stanów Zjednoczonych. Jak wskazano w ogłoszeniu, nie później niż 9 listopada 2017 r zakończona zostanie możliwość handlu, wpłat i wypłat. Klienci USA są już pozbawieni możliwości otrzymania finansowania od innych użytkowników platformy Bitfinex. Restrykcja zostanie podtrzymana i równocześnie zablokowana zostanie możliwość finansowania innych osób przez klientów USA.

 

Najnowższa aktualizacja Ethereum nie jest do końca stabilna

co to jest ethereum

Hard fork Ethereum został uruchomiony w tym tygodniu, ale to nie znaczy, że programiści są gotowi na zakończenie przejścia na najnowsze oprogramowanie. Jedną z największych zmian na drugim największym na świecie blockchainie – Ethereum, była ryzykowna i składała się z wielu kroków. Aby pomyślnie przejść aktualizację oprogramowania, wszystkie węzły (komputery, na których uruchomione jest oprogramowanie) były zobowiązane do uniwersalnego instalowania uaktualnień – przejścia oczekiwanego i zachęcanego do wystąpienia jednocześnie w całej platformie. Jednakże, nie wszystko poszło po myśli deweloperów.

Ponieważ uaktualnienia zostały wydane zaledwie kilka dni przed hard forkiem, znaczna część sieci jeszcze nie dokonała zmiany. W rzeczywistości, tylko 25,1 % Parity i 58,4 % Geth, najbardziej popularnych klientów Ethereum, zostały uaktualnione, co oznacza, że ​​około 45 procent sieci działa z nowym oprogramowaniem. Krótki czas testowania miał również inne konsekwencje: mianowicie wcześniejsze iteracje oprogramowania zostały wycofane z powodu poważnych błędów, które mogłyby doprowadzić do narażenia sieci na ataki typu „odmowa usługi” lub powodować niezgodność między węzłami, co prowadzi do podziału sieci. W rezultacie niektórzy mogą się zastanawiać, czy Ethereum jest bezpieczne w użyciu, a biorąc pod uwagę stan rzeczy, pozostaje to pytanie otwarte. Po pierwsze istnieje kilka rodzajów wadliwych klientów oprogramowania, a niektóre zawierają „consensus bug”, co może prowadzić do przypadkowego utworzenia wielu blockchainów Ethereum. Z tego powodu twórca rdzenia Ethereum Gavin Wood powiedziała, że „ostrzega” wszystkich głównych graczy podejmujących duże projekty, dopóki aktualizacja nie zostanie w pełni ustabilizowana.

Australia znosi oficjalnie podwójne opodatkowanie Bitcoina

Od przyszłego roku, Australijczycy nie muszą już płacić podatku od towarów i usług (GST) w przypadku zakupów  kryptowalut. Po uchwaleniu nowej ustawy w parlamencie, długi i kontrowersyjny „podwójny podatek” na kryptowaluty – najpierw przy zakupie, a następnie kupując przedmioty za kryptowaluty podlegające opodatkowaniu – w końcu kończy się. Sytuacja wynika z poprzedniego prawa, przyjętego w 2014 r., który traktował kryptowaluty jako towary podlegające obowiązkowi podatkowemu w celach GST – prawodawstwo, które szybko otrzymało krytykę ze strony zwolenników technologii, a w zeszłym roku zostało zakwestionowane przez urzędników państwowych, aby rozwiązać zjawisko podwójnego opodatkowania. Australijski Komitet Senatu ds. Ekonomii zaproponował w sierpniu przegląd sytuacji, a Departament Skarbu po raz pierwszy przedstawił nowe ustawodawstwo w celu rozwiązania tego problemu w budżecie w maju. Wraz z przejściem nowej ustawy, od 1 lipca 2018 r. Bitcoin i inne kryptowaluty otrzymają taki sam traktat GST jak waluty obce. Zniesienie podwójnego opodatkowania było również szeroko komentowane na arenie międzynarodowej. Komentatorzy z zewnątrz zarzucali blokowanie rozwoju Bitcoina w Australii oraz niechęć rządu do niego.

Szwecja sprzedała Bitcoiny na oficjalnej aukcji powyżej ceny rynkowej

Szwedzki rząd zlecił w zeszłym tygodniu aukcję Bitcoinów, które skonfiskował podczas ściągania należności podatkowych z jednej z firm zarejestrowanej na terenie kraju. Na aukcji było można wylicytować 0.6 BTC (ok. 3500 $). Wartość ceny po której został wylicytowane Bitcoiny może zaskakiwać, ponieważ osiągnęła 43 000 SEK, czyli ok. 6800 $. Jest to cena dużo wyższa niż ta notowana na giełdach – ok. 5700 $. Według Digital Di – największej cyfrowej organizacji informacyjnej w Szwecji, tożsamość zwycięzcy aukcji nie jest znana, a Kronofogden (Szwedzki Urząd Skarbowy) nie wydał oficjalnego oświadczenia o zakończeniu aukcji.

Kronofogden nie jest pierwszą agencją rządową sprzedającą skonfiskowane Bitcoiny. Na początku bieżącego miesiąca Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oficjalnie uzyskał 48 mln USD zysków dzięki sprzedaży 144 336 Bitcoinów pozyskanych przy zamknięciu Silk Road – strony na której można było kupić narkotyki czy broń przy użyciu kryptowalut. W momencie pisania tego artykułu wartość 144 336 Bitconów to ponad 820 milionów $.

Szef Banku Centralnego Brazylii porównuje Bitcoina do piramidy finansowej

Flaga Brazylji

Szef banku centralnego w Brazylii użył ostrych słów w kierunku Bitcoina na początku bieżącego tygodnia, porównując kryptowaluty z piramidą finansową. Według RttNews, prezes banku centralnego – Ilan Goldfajn lekceważąco ocenił niedawną aprecjację cen na rynku Bitcoina. Goldfajn powiedział, że kluczem do „oddzielenia” Bitcoina od innych zastosowań technologii bazowej jest fakt, że kupujący krytpowaluty ludzie kierują się taką samą chęcią wysokich zysków jak w przypadku piramid finansowych.

Bitcoin jest składnikiem aktywów finansowych, który nie ma balastu, który ludzie kupują, ponieważ uważają, że jego cena wzrośnie. Jest to typowa bańka lub piramida.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w systemie piramidowym organizatorzy zwracają się do inwestorów, którzy są zachęcani do poszukiwania nowych uczestników, tworząc w ten sposób strumień przychodów oparty na nowych inwestycjach, a nie samym produkcie bazowym. Ilan Goldfajn stwierdził, że bank centralny Brazylii „nie interesuje się bańkami czy nielegalnymi płatnościami”, a takie działania nie są „czymś, do czego bank centralny chciałby zachęcić”. Stanowisko jest godne uwagi, biorąc pod uwagę fakt, że ustawodawcy w Brazylii obecnie pracują nad regulacjami prawnymi dla kryptowalut w tym kraju.

JP Morgan implementuje technologię prywatności Zcash w blockchainie Quorum

Firma deweloperska, która stoi za rozwojem prywatności blockchaina Zcash ogłosiła, że zintegruje „zero – knowledge security layer” z komercyjnym blockchainem w którym swoje udziały ma jeden z największych banków świata – JP Morgan. Integracja doda funkcjonalności blockchainowi Quorum. Pochodzący z technologii zk-snarks firmy Zcash, kod włączony do Quorum ukrywa wszystkie możliwe do zidentyfikowania informacje o transakcji – w tym klucz publiczny użytkownika i kwotę transakcji – obiecując jednocześnie dać księgowym możliwość sprawdzania tych transakcji. Współzałożyciel Zcasha – Zooko Wilcox, powiedział:

To, co zrobiliśmy teraz dzięki naszym partnerstwu z firmą JPMorgan, polega na wykorzystaniu technologii Zcash, poprzednio wykorzystanej w otwartej kryptowalucie, w celu stworzenia chronionego i kontrolowanego transferu tokenów na blockchainie JPMorgan. W ciągu ostatnich kilku lat poczyniono znaczne inwestycje w badania i dowody koncepcyjne dotyczące użycia blockchain w przedsiębiorstwach, a tylko niewielka część tego zyskała na wartości przedsiębiorstwa. Jedną z głównych przeszkód, które uniemożliwiają większą adaptację, jest problem z ochroną prywatności, a po raz pierwszy mamy żywe rozwiązanie problemu prywatności.

Szef departamentu innowacji blockchain w JP Morgan – Umar Farooq, również pozytywnie wypowiedział się na temat współpracy:

Dzisiejsze ogłoszenie jest dobrym przykładem tego, jak duże banki i fintech mogą współpracować w celu stworzenia przełomowej technologii dla rynków finansowych.

Najważniejsze jest, że integracja nie ma tak zwanego „kluczu boga”, który dałby zaufanym organom możliwość wejścia w transakcję i wprowadzania zmian po fakcie. Zamiast tego, prywatny inteligentny język kontraktu Quorum, zwany Constellation, wymagałby, aby przy budowie produktu finansowego, który nie wymaga centralnej władzy, twórca włączał klucz publiczny do wszystkich odpowiednich organów regulacyjnych, dając im niezbędny dostęp do zapewnienia zgodności. Dowód na potwierdzenie wartości transakcji może trwać do 40 sekund, według starszego szefa JPMorgan z wiedzą na temat projektu. Proces ten występuje tylko na ostatnim etapie inteligentnego przepływu kontraktów.

Uniwersytet w Australii rozdaje studentom Ethereum

Australijski uniwersytet przeprowadził badania na temat lojalność klientów, podczas którego rozdawał studentom drugą najpopularniejszą kryptowalutę – Ethereum, gdy oni dokonywali zakupów w sklepach na terenie kampusu. Współpraca obejmuje Uniwersytet Nowej Południowej Walii (UNSW) i startup LoyaltyX. Kooperacja potwierdzona przez uniwersytecki urząd medialny po osiągnięciu programu Unify Rewards, koncentruje się na użyciu mobilnej aplikacji, która może być skanowana i używana w sklepach w pobliżu szkoły w Sydney. Program został oficjalnie uruchomiony w dniu 6 października i jest ograniczony do 500 uczestników, którzy wcześniej zarejestrowali się. Pozwala on zarobić 5 $ w Ethereum – co dziesięć transakcji, które zostaną wykonane za pośrednictwem aplikacji.

W inicjatywie uczestniczy kilka wydziałów uniwersyteckich, w tym Wyższa Szkoła Informatyki i Inżynierii oraz Szkoła Biznesu UNSW. Chociaż program przeprowadzany w Australii różni się zakresem, zwraca uwagę na podobną ideę w Massachusetts Institute of Technology, który przeprowadził badanie rozdając 500 000 dolarów w postaci Bitcoina dla studentów uczelni.

Bank of America ocenia, że realne zmierzenie wartości Bitcoina jest niemożliwe

Analitycy z Bank of America napisali, że potencjalny ruch globalnych firmy maklerskich w kierunku oferowania produktów wokół kryptowalut może mieć duży wpływ na szerszy rynek. W notatce z 16 października zatytułowanej „Wprowadzenie kryptowalut – do czego są dobre?”, analitycy badają Bitcoina oraz inne krytpowalut, takie jak Ethereum i Ripple. Notatka obejmuje zarówno podstawy rynku, jak i skupia się bardziej na rosnącym świecie otwartych sieci blockchain. W szczególności raport porusza możliwe czynniki, które mogłyby wpłynąć na przyszły rozwój rynku krypotwalutowego – w tym produktów finansowe opartych na technologii. W tym punkcie analitycy banku sugerują, że przejście maklerów do rozpoczęcia oferowania usług swoim klientom może wpłynąć zarówno na ogólną płynność rynku, jak i na kapitalizację rynkową dla odpowiednich kryptowalut.

Wszechświat monet jest dynamiczny, innowacyjny i niestabilny, a prawdziwa wartość kryptowalut może być niemożliwa do oszacowania, jeden czynnik, który naszym zdaniem może mieć wpływ na ich płynność i kapitalizację rynkową byłby taki, gdyby jeden lub więcej globalnych pośredników lub dealerów zdecydowało się oferować instytucjonalne produkty oparte na kryptowalutach.

W ubiegłym roku pojawiły się liczne wysiłki na rzecz tworzenia produktów inwestycyjnych związanych z kryptowalutami, a firmy, takie jak CBOE, opisywały plany uczestnictwa w tym, co nadal jest początkiem ekosystemu. Mimo to organy regulacyjne w Stanach Zjednoczonych zareagowały chłodno na takie propozycje.

Fundacja Billa Gatesa wprowadza rozwiązania z Ripple do usprawnienia płatności telefonem

Fundacja Billa i Melindy Gates wydała nowe oprogramowanie open-source dla osób nie posiadających konta bankowego, które korzystają z technologii opracowanej przez rozproszone księgę rozrachunkową Ripple. Zapowiedziany dzisiaj Mojaloop ma na celu zapewnienie warstwy operacyjności między instytucjami finansowymi, dostawcami usług płatniczych i innymi firmami, które oferują takie usługi ubogim i nieubankowionym. Wykorzystywany jest protokół z kryptowaluty Ripple, który służy do przeprowadzania transakcji między różnymi sieciami finansowymi, aby pomóc w osiągnięciu tego celu. Poza Ripple, trzy inne firmy zajmujące się technologiami finansowymi uczestniczyły w rozwoju tego oprogramowania. Aplikacja wyszła z projektu grupy Level One – inicjatywy parasolowej dla jego pracy z ubogimi i nieubankowionymi, która widziała, że ​​odkrywa technologie, takie jak blockchain. Fundacja Gatesa zastanawiała się nad zastosowaniem technologii od początku roku 2015, włącznie z jej wykorzystaniem jako sposobem na pokonanie rozłączonych systemów finansowych. Kosta Peric – zastępca dyrektora ds. Usług Finansowych dla ubogich powiedział, że:

Interoperacyjność płatności cyfrowych była najtrudniejszą przeszkodą dla sektora usług finansowych. Mojaloop, nasi partnerzy technologiczni osiągnęli wreszcie rozwiązanie, które może dotyczyć dowolnej usługi i zapraszamy banki i branżę płatniczą do zbadania i testowania tego narzędzia.

Kolejny bankomat z Bitcoinami firmy Flyingatom w Warszawie

W Warszawie zaczął funkcjonować najnowszy bankomat, w którym można kupić Bitcoiny. Zlokalizowany jest wewnątrz orientalnej restauracji Siddhartha. Położona jest w centrum Warszawy – Al. Jerozolimskie 123A. W pobliżu w odległości ok. 150m znajduje się Hotel Radison Blu Sobieski, tuż przy Placu Zawiszy. Krzyżują się tam Aleje Jerozolimskie, ulica Towarowa, Grójecka oraz Raszyńska. Ta ostatnia prowadzi bezpośrednio do lotniska Okęcie im. Fryderyka Chopina. Dzięki lokalizacji w centrum miasta do restauracji i Bankomatu Bitcoin można bez problemu dotrzeć wykorzystując różne linie autobusowe i tramwajowe. Niedaleko znajdują się również przystanki warszawskiego metra: Rondo Daszyńskiego oraz Politechnika. Wartość minimalnego zakupu wynosi 200 zł (ok. 0.01 BTC) a prowizja to 5% od aktualnej ceny na giełdzie BitMarket.

Bitcoin bankomat

 

Maciej Kmita

Komentarze