Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #4

1 117

Co nowego? – jest to cotygodniowa seria najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wzywa do współpracy przy kryptowalutach

bundesbank

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), którego celem jest wspieranie globalnej współpracy walutowej i stabilności finansowej, wezwał do globalnej koordynacji przy regulacjach kryptowalut, ostrzegając również przed ryzykiem wzrostu cen kryptowalut. Według raportu Bloomberga, rzecznik MFW, Gerry Rice, powiedział pod koniec zeszłego tygodnia, że istnieje potrzeba „większej międzynarodowej dyskusji i współpracy między regulatorami„. Rice dodał:

Kiedy ceny aktywów szybko rosną, ryzyko może się akumulować, zwłaszcza jeśli uczestnicy rynku pożyczają pieniądze na zakup. Ważne jest, aby ludzie byli świadomi ryzyka i podejmowali niezbędne środki do zarządzania nim.

Rzecznik podkreślił również, że kryptowaluty stwarzają niebezpieczeństwa poza stratami inwestorów i mogą potencjalnie zostać wykorzystane do prania pieniędzy, finansowania terroryzmu, uchylania się od opodatkowania i oszustw.

Giełda Huobi stworzy własny token

Huobi, jedna z największych giełd kryptowalut w Chinach, ogłosiła, że wyda własny token oparty na standardzie Ethereum ERC-20. Nowy token będzie nosił nazwę Huobi (HT), a emisja rozpocznie się 23 stycznia z limitowaną podażą 500 milionów sztuk. Zgodnie z zapowiedzią, w ciągu 15 dni zostanie wydanych 300 milionów HT (60 procent), a pozostałe 40 procent zostanie zarezerwowane na operacje na platformie, zachęty zespołowe i nagrody dla użytkowników.

Huobi ogłosiło, że wprowadzenie tokena „nie jest formą initial coin oferring (ICO)„. Zamiast tego 300 milionów HT otrzymają użytkownicy, którzy zakupią pakiet opłat serwisowych ze zniżką na Huobi Pro za pomocą Thethera (USDT) – tokena kryptograficznego powiązanego z dolarem USA. Inne kryptowaluty, które mogą również ułatwić zakup, to Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin i Ethereum classic. Huobi ostrzegło jednak, że będą wprowadzone limity co do maksymalnej ilości zakupionych sztuk nowego tokenu. Z drugiej strony, minimalna wartość zakupu będzie wynosić 100 HT.

Korea Południowa ogłasza ostateczny termin zakończenia anonimowego tradingu

bitcoin korea

Organ nadzoru finansowego w Koreii Południowej wyznaczył termin zakazu prowadzenia anonimowych kont transakcyjnych kryptowalut. Zgodnie z nowym komunikatem Komisji Usług Finansowych (FSC), od 30 stycznia inwestorzy kryptowalutowi w Korei Południowej będą musieli korzystać z prawdziwych rachunków bankowych w celu kontynuowania handlu. Po wejściu w życie przepisów inwestorzy mogą deponować środki tylko, jeśli ich dane osobowe na giełdzie kryptograficznej są takie same jak na ich koncie bankowym.

Krok ten jest częścią działań organu nadzoru finansowego polegającego na wzmocnieniu zgodności ze standardem „know-your-customer” (KYC) w celu ograniczenia spekulacji kryptowalutowych. FSC poinformowało w ogłoszeniu, że nowa zasada jest wynikiem kontroli anonimowych kont kryptowalutowych – wspomaganych przez sześć banków krajowych, a także jednostkę wywiadu finansowego.

Ponadto oficjalne ogłoszenie nakreśla również wytyczne dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy w odniesieniu do wymian kryptowalutowych, podczas których giełdy powinny być świadome potencjalnej nielegalnej działalności.

W szczególności, użytkownicy dokonujący wirtualnych transakcji walutowych za więcej niż 10 milionów wonów dziennie lub więcej niż 20 milionów wonów przez 7 dni mogą być podejrzewani o pranie brudnych pieniędzy i łamanie prawa.

Giełda BitFlyer otwiera filię w Europie

Japońska giełda kryptowalut – BitFlyer, otworzyła swoją filię w Europie. Niedawno firma rozszerzyła również swoją działalność na terytorium USA. Giełda ogłosiła wczoraj, że otrzymała licencję instytucji płatniczej (PI) na obsługę swoich usług w Unii Europejskiej i początkowo stara się przyciągnąć profesjonalnych traderów z dużym kapitałem. W komunikacie, Andy Bryant, dyrektor operacyjny nowego europejskiego oddziału giełdy, powiedział:

Dzięki naszemu interfejsowi internetowemu lub API traderzy mogą szybko zacząć działać i korzystać z najbardziej niezawodnych systemów, najwyższych prędkości i interfejsu zaprojektowanego z myślą o ich specyficznych potrzebach.

BitFlyer jest obecnie szóstą co do wielkości giełdą wymiany Bitcoinów (BTC / JPY), zgodnie z danymi z CoinMarketCap. Ponadto twierdzi, że jest pierwszą giełdą bitcoinową podlegającą regulacji w Japonii, Stanach Zjednoczonych, a teraz także w Europie.

ONZ tworzy blockchainową koalicję aby walczyć ze zmianami klimatu

W poście z 22 stycznia ONZ ogłosił, że pomógł w uruchomieniu nowej grupy o nazwie Koalicja Łańcucha Klimatycznego (ang. Climate Chain Coalition), która będzie miała na celu zbadanie przypadków użycia rozproszonej technologii rozrachunkowej (DLT) w inicjatywach związanych ze zmianą klimatu i ich zapobieganiu. ONZ badała od maja ubiegłego roku, jak tworzyć przejrzyste i wydajne systemy wykorzystujące blockchain, które mogłyby być stosowane w sytuacjach takich jak, na przykład, monitorowanie emisji dwutlenku węgla czy handel czystą energią.

Według postu na blogu, nowa koalicja powstała na grudniowym spotkaniu 25 organizacji skupionych na DLT, które zgodziły się na ustanowienie inicjatywy opartej na zasadach porozumienia klimatycznego z Paryża. Ogłoszenie stanowi:

[Koalicja] będzie współpracować w celu wsparcia szybkiego rozwoju rozwiązań DLT w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu poprzez łagodzenie skutków i adaptację wzmocnionych działania na rzecz klimatu. Działania te, będą zawierać między innymi, pomiar, raportowanie i weryfikację wpływu wszelkiego rodzaju interwencji człowieka na środowisko.

Goldman Sachs ostrzega przed bańką kryptowalutową

Goldman Sachs

Goldman Sachs twierdzi, że Bitcoin to bańka większa niż dot-com z przełomu wieków i słynna holenderska mania tulipanów. W liście do inwestorów analitycy firmy bankowej ostrzegli przed wzrostem wartości kryptowalut, podkreślając ruchy ceny Bitcoina i Ethereum, a także podwyżki cen akcji dla firm zmieniających swoje nazwy na blockchain.

Jeden z przykładów, The Crypto Company, odnotował skok ceny o ponad 17 000 procent, zanim amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wstrzymała handel jego akcjami. Mania na kryptowaluty jest zaskakująca, jak mówią autorzy, ponieważ największa na świecie kryptowaluta według kapitalizacji rynkowej – Bitcoin, nie spełnia roli, którą sama sobie wyznaczyła. Raport stwierdza:

Uważamy, że koncepcja cyfrowej waluty wykorzystującej technologię blockchain jest opłacalna, biorąc pod uwagę korzyści, jakie może zapewnić: łatwość realizacji na całym świecie, niższe koszty transakcyjne, ograniczenie korupcji, ponieważ wszystkie transakcje można prześledzić, bezpieczeństwo własności, i tak dalej. Jednakże, Bitcoin nie zapewnia żadnej z tych kluczowych zalet.

Korea Południowa wprowadzi podatek dla giełd

W tym tygodniu na naszej stronie mogliście przeczytać, że rząd Korei Południowej w poniedziałek 22 stycznia ustalił wysokość należności podatkowej za rok 2017 dla obrotu kryptowalutami. Wysokość podatku to 22% od przedsiębiorstw i 2,2% lokalnego podatku dochodowego od giełd kryptowalutowych w tym kraju. Co ciekawe oświadczenie o podatkach nastąpiło zaraz po zakończeniu się akcji sześciu największych południowokoreańskich banków dotyczącej przeciwdziałaniu prania brudnych pieniędzy. Jak donosi serwis cointelegraph.com statystyki wykazały 36-krotny wzrost prowizji z kont wirtualnych powiązanych z giełdami kryptowalut, z 61 mln won – południowokoreańska waluta fiat (57 340 USD) w 2016 r. Do 2,2 mld won, co daje około 2 miliony dolarów w 2017 roku.

Zapowiedziane w poniedziałek procenty podatkowe są zgodne z południowokoreańskim kodeksem podatkowym. Taki próg jest wyznaczany dla wszystkich korporacji, które osiągają roczny dochód w wysokości ponad 20 miliardów won czyli około 18,7 miliona USD. Jak donosi Yoshap, największa na świecie, południowokoreańska giełda Bithumb zgodnie z ogłoszonymi procentami podatkowymi będzie musiała zapłacić państwu aż 60 mln dolarów. W 2017 roku bowiem, giełda osiągnęła zysk w wysokości około 300 milionów USD.

Nordea zakazuje swoim pracownikom posiadania kryptowalut

Największy skandynawski bank Nordea oświadczył o wprowadzeniu zakazu posiadania Bitcoina przez swoich pracowników. Obecnie Nordea zakazała ponad 31 000 pracownikom grupy w całej Skandynawii posiadania waluty cyfrowej Bitcoin oraz innych kryptowalut. Termin pozbycia się wszystkich kryptowalut to 28 lutego bieżącego roku. W rozmowie z duńską rozgłośnią radiową zabrał głos prezes Federacji Finansowej Kent Petersen, odnosząc się do stanowiska banku Nordea:

Jeśli decyzja ta została podjęta w trosce o swoich pracowników, którzy teoretycznie mogli popełnić przestępstwo albo ryzykować inwestując w kryptowaluty, jest to kompletnie nadmierna reakcja.

Kent Peterson zakwestionował sprawiedliwość oświadczenia zarządu Nordea Bank. Handel kryptowalutami, w tym Bitcoinem – jest w Danii legalny.

Bitcoin po raz pierwszy użyty do płatności za transport morski

Statek

W zeszłym miesiącu statek towarowy przewiózł 3 tysiące ton pszenicy z Rostov-on-Don w Rosji do Samsun w Turcji. Przewóz pszenicy został opłacony przy pomocy Bitcoina. Transport pszenicy był częścią testów systemu płatności dla towarów masowych opartego o technologię blockchain.

Firma Prime Shipping Foundation, która stoi za systemem płatności, stara się aktualnie o licencję bankową na Gibraltarze, która umożliwi szybszą i łatwiejszą wymianę kryptowalut na waluty fiat. Brytyjskie terytoria zamorskie są jednymi z najbardziej przyjaznych dla kryptowalut na świecie. PSF nie jest pierwszą firmą, która podejmuje działania związane z kryptowalutami. Największy na świecie przewoźnik kontenerów A.P. Moller-Maersk rozpoczął współpracę z IBM. Celem tej współpracy ma być ograniczenie papierkowej roboty i biurokracji poprzez udostępnienie platformy handlowej o globalnym zasięgu.

Obecnie dostawa mrożonych towarów z Afryki Wschodniej do Europy musi przejść przez około 30 osób i organizacji oraz obejmować około 200 różnych rodzajów komunikacji. Ograniczenie biurokracji ma pozwolić oszczędzić nawet jedną piątą całkowitego kosztu transportu kontenera.

Raper 50cent ponownie milionerem dzięki Bitcoinowi

Raper 50cent zdecydował się w 2014 roku akceptować Bitcoiny za swój album „Animal Ambition”. Dzięki takiej decyzji, muzyk wzbogacił się o sporą sumę pieniędzy. We wtorek strona sławnych plotek TMZ doniosła, że ​​50 Cent, której prawdziwe nazwisko brzmi Curtis Jackson, zebrał około 700 BTC za swój album w 2014 r.. W tym czasie raper akceptował płatności za pośrednictwem procesora BitPay. 4 lata temu kwota ta była warta około 400 tysięcy dolarów, a według szacunków publikacji jego majątki są obecnie warte od 7 milionów do 9 milionów dolarów.

Wykonawca potwierdził artykuł TMZ, publikując jego tekst na Instagramie i pisząc: „Nieźle jak na dziecko z South Side, jestem z siebie taki dumny„. W komentarzu do strony na temat mediów społecznościowych twierdził, że zapomniał o Bitcoinach, które otrzymał za sprzedaż swojego albumu. Jak widać czasem warto zapomniec o paru sprawach i po paru latach odkryć, że jest się w posiadaniu części przełomowej technologi.

Jackson odniósł sukces nie tylko w branży muzycznej. Raper jest sprawnym inwestorem.  Najbardziej jest znany jako wczesny inwestor w Glaceau, którego Coca-Cola nabyła później za 4.1 miliarda dolarów. Dodatkowo, 50cent posiada szerokie portfolio obejmujące między innymi linię ubrań, suplementy diety i nieruchomości.

Maciej Kmita

Komentarze