Nigeria stara się zalegalizować kryptowaluty

Kryptowaluty wzbudzają zainteresowanie

Kryptowaluty rozgrzewają do czerwoności również kontynent Afrykański

Globalna adopcja technologii blockchain stale postępuje mimo wszechobecnego rynku niedźwiedzia, który zawładnął w zasadzie już chyba większością rynków, od tradycyjnych aż na kryptowalutowych kończąc. Te drugie oczywiście dostały szczególnie mocno, co pokazuje między innymi niedawna historia związana z upadkiem FTX. Swoją drogą założyciel tej giełdy, Sam Bankman-Fried został niedawno aresztowany na Bahamach (ku uciesze znacznej części cyfrowej społeczności), a w skutek tego błyskawicznie zaczęły do nas dopływać informacje z cyklu „never ending story”. Pół żartem pół serio, afera upadłościowa wydaje się dopiero rozkręcać, bowiem na jaw stale wychodzą kolejne brudy. Jeśli jesteście ciekawi dlaczego SBF trafił do więziennego szpitala, oraz czemu może zależeć mu na ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, to koniecznie śledźcie nasz portal.

Najnowszy cykl ze znanej telenoweli: Sam Bankman-Fried (SBF) pragnie ekstradycji do USA – wszystko, byle nie więzienie na Bahamach

Nigeria stawia na społeczeństwo bezgotówkowe – kryptowaluty rozwiązaniem?

Na wstępie trzeba sobie powiedzieć jasno – Nigeria stale ogranicza prawa obywatelskie mieszkańców tego państwa, minimalizując limity transakcji gotówkowych oraz ograniczając możliwości wypłat z bankomatów. Rząd wydaje się dążyć do „niewłaściwego” wykorzystania technologii blockchain, za sprawą wprowadzenia do obiegu CBDC, czyli cyfrowej waluty banku centralnego, która jest w istocie zaprzeczeniem decentralizacji, będącej przecież istotą każdego łańcucha bloków. Teraz otrzymujemy jednak kolejne branżowe informacje z Nigerii. Nowe zaproponowane przez tamtejszy rząd rozporządzenie zakłada kolejny krok w stronę przejścia w kierunku społeczeństwa bezgotówkowego. Państwo planuje bowiem przeforsować ustawę legalizującą korzystanie z Bitcoina i pozostałych altcoinów. Według lokalnej gazety, Babangida Ibrahim, przewodniczący Komisji Rynków Kapitałowych i Instytucji Izby Reprezentantów w Nigerii, ujawnił szczegóły dotyczące nowego prawa, które ma na celu zmianę istniejącej „Ustawy o inwestycjach i papierach wartościowych z 2007 r.”, aby uznać Bitcoina i ogółem kryptowaluty za legalny środek inwestycyjny.

Nigeria naciska na wyeliminowanie gotówki. Kto na tym zyska?

Rok po uruchomieniu własnej cyfrowej waluty banku centralnego – eNaira – Nigeria ogłosiła limity wypłat gotówki, starając się zachęcić (lub raczej zmusić) do przyjęcia alternatywnych metod płatności, co ma wpłynąć na ponad 200 milionów ludzi. CBN nałożył nowe limity na wypłaty pozagiełdowe w wysokości zaledwie 225 USD tygodniowo dla osób fizycznych i 1123 USD dla firm. Skandalicznie niskie? To nie koniec. Polityka bezgotówkowa tego afrykańskiego kraju obejmuje również ograniczenie wypłaty gotówki z bankomatu do 45 USD dziennie, przy czym tylko banknoty 0,45 USD i mniejsze nominały są dostępne z automatów. Tymczasem w niektórych przypadkach klienci nadal będą mogli wypłacać większe sumy, ale zostanie naliczona opłata manipulacyjna w wysokości od 5% do 10%. Jak więc widać, w pierwszej kolejności ograniczenia uderzą w najuboższych i klasę średnią, na którą nowe przepisy skutecznie nałożą utrudnienia w zarobkowaniu i osiągnięciu wyższego statusu materialnego. Socjalizm przy użyciu technologii, która miała zrewolucjonizować świat finansów i uzdrowić kapitalizm?

Daj sobie szansę, aby jeszcze w tym roku wystawić się na airdrop!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze