Niepokojąca przerwa techniczna Bitmarket. Środki na kontach zablokowane

2 099
Polska giełda Bitmarket zmusiła użytkowników do zmiany hasła, wstrzymując wypłaty na dwie doby. Mimo wątpliwości, giełda zapewnia, że środki są bezpieczne.

Problemy Bitmarket pojawiły się pierwszego czerwca – polska giełda wprowadziła niezapowiedzianą przerwę techniczną. Zdarzenie to wprowadziło część społeczności w niemałe zakłopotanie, gdyż scenariusz i przyczyny tego zdarzenia nie zostały jasno opisane użytkownikom.

Na pytania o powody wprowadzenia przerwy technicznej, giełda wystosowywała krótkie oświadczenie za pośrednictwem Forum Bitcoin Polska:

“Drodzy klienci,

Wystąpiła nieoczekiwana sytuacja związana z jednym z komponentów giełdy. Z tego też powodu konieczne było wprowadzenie przerwy technicznej. Praca giełdy zostanie wznowiona w sobotę (dzisiaj) około południa. Wszystkie Państwa środki są bezpieczne. Bardzo przepraszamy za zaistniałe utrudnienia.”

Dalsze wątpliwości

Mimo oficjalnego komunikatu zespołu giełdy Bitmarket, zawierającego zapewnienie o bezpieczeństwie środków, społeczność nie znalazła w tej informacji spokoju. Sceptyczny stosunek do lakonicznych wypowiedzi znajdować może swoje źródło chociażby ze względu na niedawne kontrowersje dookoła giełdy Coinroom.

Użytkownik Lechu dał upust swoim frustracjom:

Wiecie, że takie komunikaty w przeszłości, na różnych giełdach znaczyły mniej więcej jedno? Co to znaczy w jednym z komponentów giełdy? Czyli co przypadkiem ktoś odmaszerował z cold walletem? Zbuntowany pracownik naraził firmę na straty? Padliśmy ofiarą ataku? Pls, to nie piaskownica, żeby się chociaż nie postarać z rzeczowym komunikatem.

Komentarz ten został jednak przez BitMarket zignorowany i dopiero po zakończeniu przerwy technicznej giełda opublikowała informację, że strona i platforma już funkcjonują.

Konieczność zmian haseł i zablokowane wypłaty

Ponowne uruchomienie giełdy nie zakończyło jednak problemów serwisu. Jak się okazało, wymuszono na użytkownikach reset wszystkich haseł, co w połączeniu z polityką giełdy zablokowało wypłaty na okres 48 godzin. Problemy Bitmarket w tym wymiarze wydają się zamieniać w małą kontrowersję. Wobec silnego odzewu społeczności, platforma opublikowała kolejne krótkie oświadczenie.

„To prawda, po zmianie hasła wypłaty będą możliwe dopiero po 48 godzinach – wprowadziliśmy to zabezpieczenie systemowo jakiś czas temu aby zapobiec przed fraudami. Przepraszamy Was za zaistniałą sytuację. Jeszcze raz potwierdzamy, że nie ma obaw o jakiekolwiek środki – są one bezpieczne.”

Tym razem również nie wystarczyło to, żeby uspokoić zdenerwowanych inwestorów. Użytkownik forum, g100, trafnie zauważył, że sytuacje takie wymagają słów dodatkowego wyjaśnienia. Usuwanie haseł nie jest bowiem czymś, co zdarza się zbyt często i to przy byle błahostce. Jak do tej pory, giełda Bitmarket nie odniosła się do podnoszonych dalej wątpliwości.

Komentarze