Niemiecka giełda pracuje nad wprowadzeniem Bitcoina

1 555

Niemiecka giełda będzie oferowała kontrakty na Bitcoin?

W środę tego tygodnia jeden z czołowych przedstawicieli spółki Deutsche Boerse operatora niemieckiej giełdy DAX, powiedział, że wykonują żmudną pracę nad wprowadzeniem kontraktów futures oraz innych kryptowalutowych produktów na swoją giełdę. Jeffrey Tessler, szef działu klientów Deutsche Boerse stwierdził, że spółka poważnie działa w tych kwestiach jednak ciągle ma zastrzeżenia do rodzącej się klasy aktywów:

„Zanim przejdziemy do przodu z czymkolwiek takim jak Bitcoin, chcemy upewnić się, że rozumiemy transakcję, która nie jest najłatwiejsza do wykonania. Chcemy wiedzieć, czy klienci jak i regulatorzy będą z kryptowalutami zgodni.”

Oczywiście niemiecka giełda jest o wiele w tyle w porównaniu do takich spółek jak CME Group, które jako pierwsze wprowadziły takie kontrakty. Do tej pory jednak żadna europejska giełda nie wprowadziła takich możliwości. Jedynie brytyjska platforma handlowa Crypto Facilities wprowadziła takie kontrakty na Bitcoin, Ethereum i Ripple. Nie jest to jednak taka skala na jaką mógłby sobie pozwolić znaczący gracz z Niemiec. Przypomnijmy, że nowojorska giełda NYSE zaczęła działać również w tej sferze i planuje wprowadzić własną platformę do wymiany kryptowalut.

Dlaczego jednak nie wszyscy dążą do oferowania takich produktów na swoich giełdach akcyjnych? Może to być spowodowane ciągłymi wątpliwościami co do realizacji takiego przedsięwzięcia lub też samego stwierdzania, że nie są to rzeczy warte realizacji. Jednak popyt ciągle się rozwijają a wraz z tym wielka pokusa realizacji biznesu na wymianie kryptowalut. Przy kapitalizacjach największych giełd powyżej miliarda dolarów jest to pomysł do przemyślenia a także z uwzględnieniem coraz większego rynku. Niemiecka giełda dla przykładu generuje kapitalizację w wysokości 1305 mld dolarów w przeciągu roku. Niemcy są też krajem, które wprowadziły pierwsze interpretacje podatkowe w Europie i na dodatek zwalnia kryptowalut z opodatkowania jako środek płatniczy. A czy Waszym zdaniem w Polsce taki pomysł mógłby mieć miejsce? Zapraszamy do dyskusji na ten temat. Będziemy informować o dalszych działaniach giełd na Świecie.

Komentarze