Niemcy: 1/3 obywateli widzi kryptowaluty jako inwestycję

1 065

Niemcy zbadane pod względem zainteresowania kryptowalutami…

Jeden z największych banków w Niemczech – Postbank, wykonał badania dotyczące zainteresowania klientów kryptowalutami. Okazało się, że 29 procent ludzi postrzega kryptowaluty jako możliwość inwestycyjną. Jeszcze szczególniej widać to w grupie wiekowej 18 – 34, gdzie ta ciekawość wzrasta do prawie 50 procent, pomimo negatywnych doświadczeń. A co najbardziej ludzie cenią w możliwościach kryptowalut?

Po pierwsze najbardziej pozytywną rzeczą w walutach cyfrowych jest ich niezależność od innych systemów finansowych. Niemki pod tym względem bardziej cenią tą cechę (60 procent) niż męscy obywatele (51 procent). Drugą rzeczą, która za to bardziej jest interesująca dla mężczyzn (stosunek 56 procent respondentów męskich do 36 procent damskich) to ogromne wzrosty na walutach cyfrowych. 1/3 fanów uważa, że anonimowość jest najważniejszą zaletą tej technologii.

Jeśli chodzi o znajomość technologii i specyfiki to tylko 20% ocenia to bardzo dobrze i dobrze. Pozostała ilość ankietowanych nie uważa się za specjalistów. Jak stwierdza Thomas Mangel z Postbanku:

„Z powodu HYIP-u, jaki stworzyły media, wielu ludzi przecenia swoją wiedzę o możliwościach i zagrożeniach kryptowalut jako inwestycji. Na przykład wiele osób nie wie, że zyski z kryptowalut muszą być w pełni opodatkowane, jeśli nie są one przechowywane przez co najmniej rok. Występuje przede wszystkim ryzyko całkowitej straty, które nie istnieje dla innych inwestycji w tej formie i nie jest brane pod uwagę w wystarczającym stopniu. Każdy, kto chciałby zainwestować w kryptowaluty, powinien jednak wybrać tylko taką sumę, na jaką może sobie pozwolić.

Z ankiety wynika też, że 3% populacji Niemiec posiada kryptowaluty, a 6% młodych osób jest ich właścicielami. Największymi obawami Niemców są (od największej popularności): duże ryzyko, mała znajomość kryptowalut, brak środków na inwestycję, obawa przed hakerami, brak ochrony depozytów, słaby nadzór państwa. Poniżej znajduje się graficzne podsumowanie całości badania (j. niemiecki):

 

Niemcy Kryptowaluty

Źródło: www.postbank.de

Czy uważacie powyższe badania za obiektywne? Czy warto byłoby przeprowadzić takie same w Polsce? Czy Niemcy to kraj zainteresowany kryptowalutami? Zapraszamy do dyskusji na ten temat.

Komentarze