Nie nosisz hidżabu, nie masz pieniędzy – Iran idzie na świętą wojnę także z gotówką

1 558

Nie nosisz hidżabu, nie masz usług bankowych – Iran podnosi poprzeczkę wobec protestujących kobiet

Podczas gdy trwają protesty przeciwko twardemu stanowisku Iranu wobec kobiet noszących hidżab w miejscach publicznych, członek irańskiego parlamentu wskazał, że rząd planuje zamrozić konta bankowe osób, które odmówią wykonania nakazu stosowania hidżabu.

Hossein Jalali, członek Komisji Kultury Islamskiego Zgromadzenia Konsultacyjnego, wypowiedział się we wtorek w irańskich mediach, ostrzegając, że „osoby nieujawnione” otrzymają dwa ostrzeżenia, zanim ostatecznie zostaną im zamrożone konta bankowe.

Jalali z przekonaniem ogłosił, że „nakrycia wrócą na głowy kobiet za tydzień lub dwa”, omawiając nowy plan, nazywając protestujących „bandytami i motłochem”.

Protesty trwają od 17 września, kiedy Iranka Mahsa Amini została aresztowana przez policję moralności za to, że nie nosiła hidżabu i zmarła w podejrzanych okolicznościach w szpitalu w Teheranie.

Jeśli chodzi o niedawne rozwiązanie krajowej policji moralności, znanej również jako „patrol naprowadzający”, Jalali zgodził się, że „na pewno nie będzie patrolu naprowadzającego” i zamiast tego zdecydował się na nową metodę ostrzegania, po której zostaną zamrożenie konta bankowe kobiet nieprzestrzegających nakazu.

„Zmiana metody polega na tym, że można powiadomić osoby nie noszące hidżabu w formie wiadomości tekstowej, że nie przestrzega się hidżabu” – powiedział.

„Po ostrzeżeniu, wchodzimy w fazę ostrzegania… a w trzeciej fazie może dojść do zablokowania konta bankowego danej osoby.”

Jalali nie podał dalszych szczegółów na temat tego, w jaki sposób rząd zamierza ustalić tożsamość osób nie noszących hidżabu, aby wysyłać im wiadomości tekstowe.

Wcześniej Ali Khan Mohammadi, rzecznik centrali Amr Be Ma’rouf i Nahi Ya Mankar, zasugerował, że kamery mogą być potencjalnie wykorzystywane do identyfikacji przestępców, mówiąc:

„Te kamery mogą przenosić kod narodowy partii w postaci sztucznej inteligencji. ”

Musa Ghazanfarabadi, szef komisji prawnej i sądowniczej parlamentu, potwierdził pracę nad projektem, mówiąc:

„Podobnie jak kamery do odczytu tablic rejestracyjnych rejestrują wykroczenia drogowe, kamery do obrazowania twarzy rejestrują naruszenia związane z noszeniem hidżabu przez ludzi, a osoby, które dopuściły się wykroczeń, będą pozbawione praw”.

Przeczytaj także: Jakie niespodzianki przyniesie rok 2023 – cena złota na poziomie 2250 USD i Bitcoina na poziomie 5000 USD – prognozuje Standard Chartered

Czy kryptowaluty mogą pomóc Irankom ?

Zwolennicy kryptowalut wykorzystują proponowane zamrożenie kont bankowych jako okazję do zachęcenia Irańczyków do korzystania z kryptowalut. Nowy ruch uruchamia również dzwonki ostrzegawcze dla posiadaczy kryptowalut ze względu na fakt, że Iran od sierpnia używa kryptowalut do ułatwiania międzynarodowych transakcji handlowych i jest już w fazie testów pilotażowych w celu zbadania wykorzystania własnej waluty cyfrowej banku centralnego – tzw. krypto rial.

To ostatnie zagrożenie ze strony rządu Iranu dodatkowo podkreśla niebezpieczeństwo, jakie CBDC mogą stanowić dla ogółu społeczeństwa w globalnym dążeniu do przejścia na społeczeństwo bezgotówkowe. Wczoraj Nigeria wprowadziła ograniczenie ilości gotówki, którą ludzie mogą wypłacać z bankomatów i kont bankowych, aby przyspieszyć przyjęcie eNaira.

Odpowiedź na te działania ze strony użytkowników krypto została dobrze podsumowana w wątku na Twitterze Jeffa Kirdeikisa, dyrektora generalnego TrustSwap, który podkreślił, że „waluty cyfrowe banku centralnego stanowią poważne zagrożenie dla suwerenności jednostek”.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze