Neal Stephenson | Człowiek, który śnił o Bitcoin

Neal Stephenson to człowiek, który w 1995 r. dokładnie opisał koncept kryptowaluty. Czy to możliwe, by brał udział w tworzeniu konceptu Bitcoina?

Ostatni artykuł na reason.com sugeruje, że istnieje powód, by sądzić, że autor science fiction Neal Stephenson może być twórcą BitcoinaSatoshim Nakamoto.

Artykuł rozpoczyna się od słów:

Rozważ możliwość, że Neal Stephenson jest Satoshi Nakamoto, kryjącym się za pseudonimem twórcą Bitcoin.

O matko, znowu?

Nie. Nie chodzi o to, aby „na siłę” szukać kolejnego pretendenta do miana twórcy Bitcoina.

Autor używa tożsamości Satoshi Nakamoto raczej od niechcenia:

Nie twierdzę, że Neal Stephenson jest Satoshi Nakamoto. Mówię tylko: czy byłoby naprawdę zaskakujące, gdyby nim był?

O co zatem chodzi?

Przez prawie trzy dekady powieści Stephensona wykazywały obsesyjną, technicznie przenikliwą fascynację kryptografią, cyfrową walutą, społeczną i technologiczną infrastrukturą postrządowego świata oraz azjatycką kulturą. Satoshi Nakamoto brzmi jak imię postaci Neala Stephensona. Inicjały Satoshi Nakamoto to SN; Neal Stephenson ma inicjały NS.

Wczesne prace Stephensona były pod silnym wpływem cypherpunk, koalicji technologów hakerskich obsesyjnych na punkcie kryptografii, rozproszonych platform informacyjnych i science fiction. Możliwe, że był i czerpie z tej samej puli pomysłów i wpływów, które ostatecznie doprowadziły do ​​stworzenia Bitcoin.

Media Net

W 1995 r. – ponad dekadę przed narodzinami Bitcoina – Stephenson opublikował swoją czwartą powieść, The Diamond Age: Or, a Young Lady’s Illustrated Primer. Około dwóch trzecich całej książki zawiera fragment opisujący „sieć medialną” (media net), anonimowy system komunikacji peer-to-peer „zaprojektowany od podstaw w celu zapewnienia prywatności i bezpieczeństwa, aby ludzie mogli go używać do przesyłania pieniędzy . ” Kraje narodowe, jak je znamy, upadły, wyjaśnia historia, ponieważ „transakcje finansowe nie mogły być dłużej monitorowane przez rządy”, uniemożliwiając ściąganie podatków. (Podczas gdy Stephenson jest na tym etapie, wyobraża sobie technologię, która przypomina zarówno rozpoznawanie głosu w sztucznej inteligencji w stylu iPada, jak i Alexa).

Tajemnicze opisy Bitcoina

W ten sposób dostajemy próbkę twórczości, która zawiera ogromny zbiór tekstów, które opisywały system taki jak Bitcoin na długo przed jego utworzeniem.

Innymi słowy, Stephenson opisał podstawowe pojęcia kryptowaluty na wiele lat, zanim Bitcoin stał się rzeczywistością techniczną. Możemy być pewni, że spędził dużo czasu zastanawiając się nad tymi koncepcjami i wyzwaniami technicznymi, które mogą one stanowić. Nawet jeśli Stephenson nie miał bezpośredniej roli w tworzeniu Bitcoina, trudno sobie wyobrazić, że jego twórcy nie byli świadomi jego twórczości i prawdopodobnie mieli na nią duży wpływ.

Podstawową cechą blockchain było rozwiązanie problemu zaufania między użytkownikami. Wykorzystując zdecentralizowane księgi i bloki, system Bitcoin był w stanie poradzić sobie z jedną zaufaną stroną.

Bohaterowie Stephensona ufają sobie nawzajem. Wszyscy muszą przestrzegać zasad, aby korzystać z systemu. Dzięki temu użytkownicy nie muszą polegać na potencjalnie skorumpowanej stronie trzeciej.

Gorąco zachęcam do lektury opracowania przygotowanego przez Reason w całości. To prawdziwa uczta dla wszystkich fanów twórczości Neala Stephensona i dla nas wszystkich, którzy w dalszym ciągu szukamy Satoshiego.

Źródło grafiki tytułowej: tutaj

Komentarze