Nasdaq wprowadza indeks dla kolejnej kryptowaluty!

Jedna z największych giełd papierów wartościowych na świecie, Nasdaq, ogłosiła wprowadzenie nowego indeksu na swoim parkiecie. Zgodnie z komunikatem, giełda wprowadza indeks oparty o kryptowalutę Ripple (XRP), o nazwie XRP Liquid Index (XRPLX). Kryptowaluta Ripple od dłuższego czasu cieszy się zainteresowaniem giełd papierów wartościowych, a szczególnie bankowości. Nasdaq zamierza dodać indeks XRP w oparciu o usługę Global Index Data Service (GIDS) i odbędzie się to jutro, tj. 1 maja. W lutym opisywaliśmy wprowadzenie indeksów dla Bitcoina oraz Ethereum. 

Wraz z dodaniem nowego indeksu, Ripple (XRP) staje się trzecią kryptowalutą dodaną do GIDS, tuż po po Bitcoinie i Ethereum. Jak podano we wczorajszym oświadczeniu, giełda ujawniła, że implementacja nowego indeksu realizowana jest we współpracy z Brave New Coin (BNC), znaną nowozelandzką firmą z branży blockchain. Firma ta współpracowała z Nasdaq w 2018 roku, podczas wdrażania rozwiązań rozproszonej księgi rachunkowej (DLT). W lutym 2019 roku, Nasdaq wprowadziło indeksy dla Bitcoina oraz Ethereum. Podobnie jak w przypadku dwóch najpopularniejszych kryptowalut, XRP Liquid Index utworzono dla uzyskania danych na temat ceny w czasie rzeczywistym oraz stopy referencyjnej.

„XRP Liquid Index (XRPLX) ma na celu zapewnienie stopy referencyjnej w czasie rzeczywistym za cenę 1 XRP, podaną w USD i opartą na najbardziej płynnych rynkach. Indeks jest obliczany przy użyciu metodologii, która została niezależnie skontrolowana względem kluczowych zasad IOSCO.” – czytamy w komunikacie

ripple kryptowaluty nasdaq
źródło: pexels/pixabay

Nowy strumień będzie dostępny w usłudze Nasdaq Global Index Data Service (GIDS), która jest skonsolidowanym źródłem danych. Indeks jest odświeżany co pięć minut, co pozwala na dodatkową przejrzystość i szybkość reakcji. Warto wspomnieć, iż Nasdaq wielokrotnie angażowało się w szereg inicjatyw blockchain, a także rozważało otwarcie własnej giełdy kryptowalut. Jak jednak informowali, na przeszkodzie wciąż stoi brak stosownych regulacji, a także duża zmienność rynku.

Skąd pobierają dane dla indeksu?

XRPLX pozyskuje dane tylko z najbardziej płynnych giełd według wielkości księgi zamówień. BNC  dokonuje co kwartał przeglądu swojej metodologii indeksu, aby zapewnić jego najwyższą jakość. Biorą pod szczególną uwagę, że giełdy są organizacjami zewnętrznymi, działającymi na niestabilnym i konkurencyjnym rynku. Obecne giełdy, które stanowią komponent indeksu XRPLX, to: Bitfinex, Bitstamp, Poloniex i Kraken. Dane z rynku Coinbase planują dodać w niedalekiej przyszłości.

Co sądzicie o kolejnym indeksie kryptowalutowym na Nasdaq? Zapraszamy do dyskusji!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze