Największy bank Szwajcarii odmawia klientom możliwości handlu kryptowalutami
UBS, największy bank i przedsiębiorstwo finansowe w Szwajcarii odmawia handlu kryptowalutami swoim klientom inwestycyjnym. Bank nie zamierza uczestniczyć w handlu Bitcoinem wraz z innymi kryptowalutami. Prezes banku Axel Weber stwierdził w przemówieniu, iż kryptowaluty są „wysoce spekulacyjnymi instrumentami finansowymi” i służą w głównej mierze do finansowania nielegalnych działań, tj. prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.
W przemówieniu w Basel Messe w Szwajcarii, prezes banku Axel Weber zaapelował o ściślejsze kontrole kryptowalut w Szwajcarii, stwierdzając, że kryptowaluty nie są przejrzyste (utrudniona kontrola transakcji) w związku z czym mogą być używane we wszelakich niekontrolowanych i nielegalnych działaniach. Axel Weber twierdzi, iż aktualny stan kryptowalut nie pozwala na nic innego niż spekulacje i finansowanie niepożądanych rozwiązań. Jego zdaniem kryptowaluty w tej chwili nie mają cech waluty, są one zbyt niestabilne i przez ogromne wahanie kursu, rzadko są wykorzystywane do dokonywania płatności. Axel Weber krytykował już w przeszłości istnienie i wykorzystanie walut wirtualnych.
Prezes banku widzi jednak potencjał w fundamencie kryptowalut – blockchainie. Axel Weber przyznaje, że widzi możliwości rozwoju, kryjące się w technologii blockchain:
„Wszystko, co sprawia, że zachodzące procesy są prostsze, szybsze i bezpieczniejsze, automatycznie stają się korzystne dla nas wszystkich: klienta i banku” – powiedział w przemówieniu
Ponadto, przedstawiciel banku Sergio Ermotti oświadczył:
„Dopóki nie będziemy w stanie prześledzić wszystkich transakcji i poddać ich surowym przepisom w zakresie przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, staje się to ogromnym ryzykiem”
Szwajcaria i rozwój kryptowalut
Pomimo, że Szwajcaria słynie z ogromnego rynku finansowego, szczególnie przedsiębiorstw finansowych w sferze bankowej – jest jednym z nielicznych krajów, pozytywnie nastawionym do walut wirtualnych. Terytorialne jednostki administracje w Szwajcarii rozwijają potencjał projektów Initial Coin Offering (ICO), jak i kryptowalut. Kanton Zug, jeden z najmniejszych i gęściej zaludnionych kantonów, staje się centrum rozwoju kryptowalut w Szwajcarii. Pod koniec kwietnia opisaliśmy udział Szwajcarii w kreowaniu i rozwoju kryptowalut na świecie. Jak donosi WSJ, 4 z 10 największych projektów ICO pochodzi ze Szwajcarii.
Co sądzicie o ciągłej nagonce bankierów na kryptowaluty? Zapraszamy do dyskusji!