Największy bank Szwajcarii odmawia klientom możliwości handlu kryptowalutami
UBS, największy bank i przedsiębiorstwo finansowe w Szwajcarii odmawia handlu kryptowalutami swoim klientom inwestycyjnym. Bank nie zamierza uczestniczyć w handlu Bitcoinem wraz z innymi kryptowalutami. Prezes banku Axel Weber stwierdził w przemówieniu, iż kryptowaluty są „wysoce spekulacyjnymi instrumentami finansowymi” i służą w głównej mierze do finansowania nielegalnych działań, tj. prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.
W przemówieniu w Basel Messe w Szwajcarii, prezes banku Axel Weber zaapelował o ściślejsze kontrole kryptowalut w Szwajcarii, stwierdzając, że kryptowaluty nie są przejrzyste (utrudniona kontrola transakcji) w związku z czym mogą być używane we wszelakich niekontrolowanych i nielegalnych działaniach. Axel Weber twierdzi, iż aktualny stan kryptowalut nie pozwala na nic innego niż spekulacje i finansowanie niepożądanych rozwiązań. Jego zdaniem kryptowaluty w tej chwili nie mają cech waluty, są one zbyt niestabilne i przez ogromne wahanie kursu, rzadko są wykorzystywane do dokonywania płatności. Axel Weber krytykował już w przeszłości istnienie i wykorzystanie walut wirtualnych.
Prezes banku widzi jednak potencjał w fundamencie kryptowalut – blockchainie. Axel Weber przyznaje, że widzi możliwości rozwoju, kryjące się w technologii blockchain:
„Wszystko, co sprawia, że zachodzące procesy są prostsze, szybsze i bezpieczniejsze, automatycznie stają się korzystne dla nas wszystkich: klienta i banku” – powiedział w przemówieniu
Ponadto, przedstawiciel banku Sergio Ermotti oświadczył:
„Dopóki nie będziemy w stanie prześledzić wszystkich transakcji i poddać ich surowym przepisom w zakresie przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, staje się to ogromnym ryzykiem”
Szwajcaria i rozwój kryptowalut
Pomimo, że Szwajcaria słynie z ogromnego rynku finansowego, szczególnie przedsiębiorstw finansowych w sferze bankowej – jest jednym z nielicznych krajów, pozytywnie nastawionym do walut wirtualnych. Terytorialne jednostki administracje w Szwajcarii rozwijają potencjał projektów Initial Coin Offering (ICO), jak i kryptowalut. Kanton Zug, jeden z najmniejszych i gęściej zaludnionych kantonów, staje się centrum rozwoju kryptowalut w Szwajcarii. Pod koniec kwietnia opisaliśmy udział Szwajcarii w kreowaniu i rozwoju kryptowalut na świecie. Jak donosi WSJ, 4 z 10 największych projektów ICO pochodzi ze Szwajcarii.
Co sądzicie o ciągłej nagonce bankierów na kryptowaluty? Zapraszamy do dyskusji!
Uważam ,że chcą wpłynąć na cenę, aby ludzie nie kupili i cena nie szła w stronę stabilizacji. Typowy wpływ na cenę bankierów jaki mają we wszystkim używając tylko słów wysoko postawionych.Kupują też zmowy traderów gdzie kumulacja kapitału bankierów jest tak ogromna, że ceny się im poddają. Skąd mają takie zarobki ?? Manipulują ceną i inwestują nie swoje pieniądze bardzo ryzykownie, a inne w nieryzykowne aktywa . Dla mnie bank to pasywa do których dorzucają się podatnicy dlatego się boją .
Drobny błąd w artykule – to Sergio Ermotti jest prezesem UBS (CEO), a Axel Weber szefem rady nadzorczej (chairman)
„Dopóki nie będziemy w stanie prześledzić wszystkich transakcji i poddać ich surowym przepisom w zakresie przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, staje się to ogromnym ryzykiem”
Standardowo , zmylić owieczki tekstem o surowych przepisach w zakresie przeciwdziałaniu praniu pieniędzy itd. Niech się najlepiej udławią takimi tekstami, tym bardziej typy które zarabiają setki tysięcy euro miesięcznie, a zwykłemu obywatelowi już tych tysięcy zarobić zabronią ? Bo co, bo mu miejsca zabraknie w hotelu 5 gwiazdkowym i wykupionej plaży??!! Oby krypto jak najszybciej opanowało świat.