Największe oszustwa 2019 | Kryptowalutowe scamy na drugim miejscu raportu Scam Tracker

1 961
Kryptowalutowe scamy były drugimi najbardziej ryzykownymi oszustwami w ubiegłym roku. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Better Business Bureau, amerykańską organizację nonprofit o ponad stuletniej tradycji.

Odrębna kategoria

W 2018 roku coroczny raport Scam Tracker od Better Business Bureau zakwalifikował kryptowalutowe scamy jako narastający problem. Oszustwa kryptowalutowe zostały wtedy zakwalifikowane jako subkategoria oszustw inwestycyjnych. Rok później oszustwa te mają już swoją kategorię. Kryptowalutowe scamy ustępują pola tylko oszustwom związanym z rynkiem pracy.

kryptowalutowe scamy
źródło: bbb.org

BBB ustaliło, ze mediana utraconych środków w przypadku drugiej najpopularniejszej kategorii to $3000. Raport opiera się na danych dostarczonych do organizacji przez konsumentów, które następnie przepuszczane są przez specjalny algorytm – BBB Risk Index. Badanie w głównej mierze dotyczyło USA oraz Kanady.

“Oszustwa kryptowalutowe urosły do drugich największych oszustw w 2019 roku. Z medianą straconych środków na poziomie $3000, oszustwa te mają dewastujący wpływ na konsumentów. W niektórych przypadkach nie rozumieją oni działania cyfrowych aktywów, dają się wykorzystać oszustwom, którzy wykorzystują ten fakt i obiecują im znaczące zwroty z inwestycji”

kryptowalutowe scamy 2
źródło: bbb.org

W innych przypadkach, niektóre oszustwa były możliwe, ponieważ użytkownicy kupowali i przechowywali swoje kryptowlauty na platformach, które były podatne na ataki hakerskie. Według doniesień, prym w oszustwach wiodą Chiny. 31% strat wynikało z działalności giełdy C2CX.

Coraz więcej oszustw na świecie

BBB swoim badaniem obejmuje jedynie obszar Ameryki Północnej. Według raportów z ubiegłego miesiąca, inne przestępstwa zwiększyły swoją wartość o 160% w stosunku do 2018 roku. Suma wartości skradzionych pieniędzy wynosi aż $4,52 miliarda. Oczywiście, należy pamiętać, że za tak gigantyczną sumę w dużej mierze jest PlusToken – piramida finansowa, która wyłudziła od inwestorów środki, które szacowane są na ponad 2 miliardy dolarów.

Kryptowaluty cały czas są zjawiskiem młodym i niepopularnym. Bańka kryptowalutowa z 2017 roku uświadomiła większość społeczeństwa jedynie o tym, że bitcoin to narzędzie spekulacyjne, na którym można się dorobić. Wysokie zaawansowanie technologiczne i z punktu widzenia laika niełatwy sposób działania kyptowalut ułatwia oszustom wyłudzanie środków. Warto pamiętać, że w końcu najłatwiejszym sposobem na okradzenie kogoś jest wykorzystanie jego niewiedzy lub chciwości. W świecie kryptowalut nie brakuje zarówno chciwych, jak i naiwnych.

Komentarze