Największe ataki hakerskie na giełdy kryptowalut w 2019 roku

2 106
Giełdy kryptowalut zawodzą i będą to robić – nie ma bowiem zabezpieczeń, których nie da się złamać. Systemy bezpieczeństwa rozwijają się i skutecznie powstrzymują znane im mechanizmy kradzieży, lecz hakerzy nie próżnują i wymyślają coraz to nowe metody. Przedstawiamy największe ataki na giełdy kryptowalut, które miały miejsce w 2019 roku. 

16 milionów dolarów – Cryptopia

Rok 2019 przywitał nas pierwszą serią ataków hakerskich już w styczniu. Skradziono wówczas 16 milionów dolarów z portfeli giełdy Cryptopia, należących do użytkowników tej platformy. 

Giełda przez długi czas nie ujawniała szczegółów dokonanego rabunku, lecz wiemy iż 10% zasobów giełdy zniknęło bez… Nie do końca bez śladu, bo jak wiemy blockchain to platforma jawna i publiczna. Oznacza to, że przebieg skradzionych środków przez hakerów Cryptopii można nadal śledzić.

Z giełdy wytransferowano całe rezerwy Etheru, blisko połowę Litecoin’ów i kilkanaście procent z całej puli Bitcoinów.

Cryptopia wróciła do łask kilka miesięcy później, jednak sytuacja finansowa spółki zmusiła ją do zakończenia działalności w maju. Proces likwidacyjny jeszcze trwa. 

7 000 Bitcoinów w jednej transakcji 

Atak hakerski, o którym było swego czasu głośno to zamach na giełdę Binance, jedną z największych giełd kryptowalut na świecie. 

W maju 2019 systemy bezpieczeństwa Binance zawiodły i tak 7 tysięcy bitcoinów (ok. 160 milionów złotych) wyprowadzono z platformy. Co ciekawe, przy pomocy tylko jednej transakcji!

Binance uruchomił jednak wcześniej fundusz SAFU, który ma za zadanie reagować na tak nieprzewidziane sytuacje. W konsekwencji wszystkie zrabowane środki (ok. 2% wszystkich BTC) wrócą do poszkodowanych użytkowników.

Jeszcze raz i jeszcze raz…

Największa południowokoreańska giełda kryptowalut Bithumb została zaatakowana w kwietniu bż. roku. Z giełdy zniknęło, wg ówczesnych szacunków, nawet 19 milionów dolarów. 

Giełda Bithumb funkcjonuje na rynku od wielu lat, miała już do czynienia wielokrotnie z atakami hakerskimi. W 2018 roku straciła ponad 31 milionów dolarów, zaś rok wcześniej mogły to być nawet “miliardy wonów” i wyciek danych osobowych użytkowników platformy.

Nieco mniejszy atak hakerski przydarzył się operatorowi płatności XRP, GateHub w czerwcu. Skradziono w ten czas blisko 10 milionów dolarów w kryptowalucie Ripple, czyli XRP. 

Kryptowalutowa platforma Coinbene w marcu 2019 poinformowała użytkowników o dokonanej kradzieży na platformie. Ofiarą ataku zostały portfele użytkowników z monetami Coinbene i Maximine Coin o wartości nawet 45 milionów dolarów. 

W tymże roku, mówi się o czerwcu, upadła polska giełda Bitmarket prawdopodobnie również padła celem ataku ze strony hakerów. Nie znamy jednak szczegółów, ile środków giełda utraciła. Na pewno była to wystarczająca suma, aby przestać prowadzić działalność. 

Więcej o atakach hakerskich, cyberbezpieczeństwie itp. znajdziecie w dziale “Bezpieczeństwo” na łamach BitHuba. 

Jak sądzicie, czy poziom bezpieczeństwa kryptowalutowych giełd sprosta przyszłym wyzwaniom hakerów? 

Komentarze