Największa koreańska giełda kryptowalut zakazuje handlu w 11 krajach
Bithumb, największa południowokoreańska giełda kryptowalut zablokowała możliwość handlu kryptowalutami na swojej platformie w 11 krajach świata. Giełda oświadczyła, iż blokada handlu dla krajów tj. Irak, Korea Północna, czy Iran ma związek z nieprzestrzeganiem przepisów dot. prania brudnych pieniędzy międzynarodowej „Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Prania Pieniędzy (FATF)” oraz wytycznymi rządu Korei Południowej.
Bithumb zakazał handlu wirtualnymi walutami w Korei Północnej i dziesięciu innych krajach, które są uważane za jurysdykcje wysokiego ryzyka przez inicjatywę przeciwko praniu brudnych pieniędzy „Non-Cooperative Countries and Territories (NCCT)”, utworzonej przez FATF. Czarna lista FATF została wydana przez Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy w 2000 r. i wymienia kraje, które według niej nie współpracują w globalnej walce z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, nazywając je „niewspółpracującymi krajami lub terytoriami”.
W oświadczeniu na oficjalnej stronie giełdy 27 maja br., platforma ogłosiła, iż musi przestrzegać globalnych norm przeciwdziałania praniu pieniędzy, co zmusza giełdę do blokady wszystkich transakcji krajów należących do czarnej listy NCCT. Do krajów tych należą: Korea Północna, Bośnia i Hercegowina, Etiopia, Syria, Iran, Irak, Sri Lanka, Trynidad i Tobago, Tunezja, Vanuatu i Jemen.
Pranie brudnych pieniędzy i finansowanie terroryzmu to główny temat sporów sceptyków rynku kryptowalut. Celem powstania i działalności FATF jest przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy oraz zwalczanie finansowania terroryzmu zarówno na krajowym jak i międzynarodowym poziomie. Grupa ta ma charakter polityczny – nastawiona jest na kreowanie woli politycznej w państwach członkowskich do przedsięwzięcia stosownych reform ustawodawczych w wyżej wspomnianych obszarach. FATF wydał w 1990 roku 40 rekomendacji, których celem było stworzenie ogólnego planu działania dla walki z praniem brudnych pieniędzy.
Giełda kryptowalut Bithumb
Opis giełdy Bithumb zawarliśmy w tym artykule. Bithumb to największa giełda kryptowalut w Korei Południowej i zarazem jedna z największych giełd pod względem obrotu na świecie. Powstała w 2013 roku i udostępnia pary oparte jedynie na wonie południowokoreańskim (jednostka walutowa Korei Południowej).
Co sądzicie o zablokowaniu handlu dla 11 krajów przez platformę Bithumb? Zapraszamy do dyskusji!