Największa koreańska giełda kryptowalut zakazuje handlu w 11 krajach

2 558

Bithumb, największa południowokoreańska giełda kryptowalut zablokowała możliwość handlu kryptowalutami na swojej platformie w 11 krajach świata. Giełda oświadczyła, iż blokada handlu dla krajów tj. Irak, Korea Północna, czy Iran ma związek z nieprzestrzeganiem przepisów dot. prania brudnych pieniędzy międzynarodowej „Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Prania Pieniędzy (FATF)” oraz wytycznymi rządu Korei Południowej.

Bithumb zakazał handlu wirtualnymi walutami w Korei Północnej i dziesięciu innych krajach, które są uważane za jurysdykcje wysokiego ryzyka przez inicjatywę przeciwko praniu brudnych pieniędzy „Non-Cooperative Countries and Territories (NCCT)”, utworzonej przez FATF. Czarna lista FATF została wydana przez Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy w 2000 r. i wymienia kraje, które według niej nie współpracują w globalnej walce z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, nazywając je „niewspółpracującymi krajami lub terytoriami”.

W oświadczeniu na oficjalnej stronie giełdy 27 maja br., platforma ogłosiła, iż ​​musi przestrzegać globalnych norm przeciwdziałania praniu pieniędzy, co zmusza giełdę do blokady wszystkich transakcji krajów należących do czarnej listy NCCT. Do krajów tych należą: Korea Północna, Bośnia i Hercegowina, Etiopia, Syria, Iran, Irak, Sri Lanka, Trynidad i Tobago, Tunezja, Vanuatu i Jemen.

Zakaz handlu
źródło: steemit.com

Pranie brudnych pieniędzy i finansowanie terroryzmu to główny temat sporów sceptyków rynku kryptowalut. Celem powstania i działalności FATF jest przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy oraz zwalczanie finansowania terroryzmu zarówno na krajowym jak i międzynarodowym poziomie. Grupa ta ma charakter polityczny – nastawiona jest na kreowanie woli politycznej w państwach członkowskich do przedsięwzięcia stosownych reform ustawodawczych w wyżej wspomnianych obszarach. FATF wydał w 1990 roku 40 rekomendacji, których celem było stworzenie ogólnego planu działania dla walki z praniem brudnych pieniędzy.

Giełda kryptowalut Bithumb

Opis giełdy Bithumb zawarliśmy w tym artykule. Bithumb to największa giełda kryptowalut w Korei Południowej i zarazem jedna z największych giełd pod względem obrotu na świecie. Powstała w 2013 roku i udostępnia pary oparte jedynie na wonie południowokoreańskim (jednostka walutowa Korei Południowej).

Co sądzicie o zablokowaniu handlu dla 11 krajów przez platformę Bithumb? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze