Nadchodzi koniec portugalskiego „krypto raju podatkowego”?

3 381

Władze Portugalii poinformowały niedawno o planach wprowadzenia 28% podatku od kryptowalut od początku roku 2023. Opublikowany (w j. portugalskim) raport ujawnił, że grupie przedstawicieli rządu z ministrem finansów na czele naprawdę mocno zależy na tym, by rok 2022 był ostatnim rokiem, którym kryptowaluty są wolne od podatku. Wszystko wskazuje na to, że nadchodzi koniec portugalskiego raju podatkowego dla entuzjastów krypto.

Zgodnie z zapisami w proponowanej ustawie, 28% podatkowi mają podlegać wszystkie cyfrowe aktywa, które zostały zakupione i przechowywane przez okres poniżej jednego roku. Co więcej, ustawodawcy naciskają także na to, by opodatkować wszystkie „bezpłatne transakcje kryptowalutowe”, czyli przede wszystkim krypto otrzymane w ramach airdropów – tutaj podatek miałby wynosić 10%. Z kolei wszystkie aktywa trzymane powyżej jednego roku wciąż mają zachować swój status i nie będą podlegać nowemu podatkowi.

Zobacz też: Celsius ujawnił wrażliwe dane wszystkich klientów

Plan autorów ustawy zakłada także opodatkowanie opłat pobieranych przez brokerów 4% podatkiem. Zgodnie z wnioskiem, wszelkie zyski będące wynikiem sprzedaży kryptowalut lub ich wydobycia zostaną uznane za dochód i będą podlegać nowemu podatkowi. Śledząc historię takich ruchów rządowych, należy się spodziewać eksodusu firm z branży kryptowalutowej poza granice Portugalii – zwłaszcza firm górniczych.

Już teraz wiele osób zastanawia się także, czy ingerencja rządu w obecny stan rzeczy nie przyniesie skutków odwrotnych do zamierzonych i spowoduje ucieczkę posiadaczy kryptowalut oraz firm z branży za granicę. Wtedy nie dość, że nie zapłacą ani grosza podatku, to przestaną na dodatek wydawać swoje kryptowaluty i wspierać portugalską gospodarkę.

Warto zaznaczyć, że nie jest to pierwszy raz, kiedy część portugalskich parlamentarzystów pragnie opodatkować cyfrowe aktywa. Ostatnia taka próba miała miejsce w maju 2022 roku – pomysł nie przeszedł jednak wotum zaufania i został odrzucony. Obserwatorzy twierdzą jednak, że ten raz jest inny – podobno Portugalia rozpaczliwie pragnie ratować spadające PKB i kurczącą się gospodarkę, i przerażona widmem recesji, może sięgnąć po nowe podatki.

Jako krypto entuzjaści mamy nadzieję, że ustawa zostanie odrzucona, a koniec portugalskiego raju, choć zdaje się nieunikniony, zostanie przynajmniej odroczony o kilka lat.

Co Wy o tym wszystkim sądzicie? Może jest wśród Was ktoś, kto skorzystał z portugalskiego prawa i wypłacił krypto bez podatku?

Zobacz też: Visa i FTX zaczną oferować krypto karty debetowe w 40 nowych krajach.

Komentarze