Mocny lipiec! Czy czeka nas „RISK ON market” w sierpniu?

W ostatnim tygodniu mieliśmy szereg ważnych odczytów i wydarzeń ekonomicznych. Dla przypomnienia:

  • Podwyżka stóp procentowych przez FED o kolejne 75pb do 2.5%.
  • Praktycznie niewidzialne QT – quantitative tightening. Odczyt na poziomie $9.89 bln.
  • US PKB za 2 kwartał zanotował negatywne 0.9% spełniając tym jednocześnie techniczną definicję recesji.
  • Wydatki na konsumpcję osobistą w USA (PCE) za czerwiec osiągnęły nowy dwudziestoletni szczyt na poziomie 6,8%, przy czym tak zwany bazowy PCE przełamał trend spadkowy.
  • Wskaźnik kosztów zatrudnienia w USA (ECI) również wzrósł bardziej niż oczekiwano, nie na tyle, by wzrosły realne płace, jednak na tyle, by wzbudzić obawy przed „spiralą płac i cen”.
  • Kolejny rekord inflacji w strefie euro 8.9%.

Patrząc na te odczyty, szczególnie na PCE, ECI i inflacje w strefie euro spodziewać by się mogło spadków na rynku amerykański jednak rynek potraktował złe wieści jako dobre wieści rysując kolejne świeczki w kierunku północnym.

Poniżej zamknięcie świeczki miesięcznej na NASAQ, który często wskazywany jest jako ten najbardziej skorelowany z Bitcoinem. Dla tych, którzy nie maja jeszcze lektury o świecach japońskich za sobą podpowiem, że jest to książkowy przykład formacji objęcia hossy, który według teorii zwiastuje zmianę trendu ze spadkowego na wzrostowy.

Co więc wzbudziło optymizm wśród inwestorów?

Wydaje się, że oczekiwania odnośnie tak zwanego „pivotu” czyli zmiany polityki FEDu o 180 stopni, powrotu do obniżek stóp procentowych i możliwej stymulacji gospodarki dodrukiem w celu ożywienia.

Poniżej komentarz od Dona Duretta, założyciela goldstockdata.com:

„Podwyżka stóp procentowych od 0.75% jest podwyżką neutralną, czytaj inflacja nie jest już problemem a kolejne kroki FEDu będą zależne od napływających danych. FED spodziewa się, że inflacja nie będzie ich problemem numer jeden, pomimo że planują jeszcze kilka podwyżek stóp procentowych zanim zakończą cykl zwyżkowy. Wydaje się, że FED zamiast inflacją w tym momencie bardziej przejmuje się spowalniającą gospodarką. FED wie, że nie poradzi sobie z inflacją w najbliższym czasie. Jeśli mają podejmować decyzję na podstawie napływających danych spodziewać się można podwyżki stóp procentowych we wrześniu jednak niewielkich od 0.25 do 0.5% i możliwe, że jednej podwyżki w 4 kwartale o 0.25%, jeśli inflacja pozostanie wysoka. Wydaje się, że główne przesłanie FEDu w tym tygodniu brzmi, że prawie skończyli z podwyżkami stóp procentowych, nie zważając na kolejne odczyty inflacji a pauza przed rozpoczęciem obniżania stóp procentowych będzie krótka.”

Czy zatem jest to początek nowego rynku byka i możemy spodziewać się dalszych wzrostów w sierpniu?

Zobaczmy co na to Don Durret:

„Myślę, że to kolejne fałszywe wybicie, „dead cat bounce”. Spodziewam się sierpnia kończącego na czerwono dla rynku akcji. Dlaczego? Bo gospodarka jest martwa. 1) Sprzedaż: martwa. 2) Rynek motoryzacyjny: martwy. 3) Rynek nieruchomości: martwy. 4) Produkcja: martwa. 5) Tech: ledwo oddycha. Który sektor ma jakieś dobre wieści?”

Co na to Bitcoin?

Bitcoin i rynek kryptowalut również mocno odbiły się w lipcu handlując obecnie na poziomie $23 300, co daje ok. 20% wzrostu.

Jednak większym pytaniem jest to, dokąd zmierza Bitcoin od tego momentu. Dostawca danych on-chain Santiment:

„Bitcoin podskoczył w lipcu o +18% po tym, jak „sentimentfeed’s NVT model” wskazywał na rosnącą dywergencję w maju i czerwcu. Przy neutralnym sygnale teraz, gdy ceny wzrosły, a cyrkulacja BTC spadła, BTC w sierpniu może poruszać się w dowolnym kierunku.”

Z drugiej strony, starszy strateg Bloomberga, Mike McGlone, powiedział:

„Lipiec pokazał najbardziej stromą zniżkę w historii Bitcoina do jego 100- i 200-tygodniowych średnich kroczących, z możliwościami do ich odzyskania. Widzę, że ryzyko kontra zysk wskazują na jeden z największych rynków byka w historii”.

Dane z Glassnode pokazują również, że ilość BTC na giełdach stale spada. Saldo BTC na giełdach osiągnęło teraz 12,6% całkowitej podaży w obiegu.

Nie bez znaczenia jest również wydarzenie na Ethereum, „the merge” które ma się odbyć 19 września i które na pewno przyciągnie wielu inwestorów grających pod tzw. wydarzenie. Wielu jest zdania, że to właśnie Ethereum zapoczątkuje kolejne duże wzrosty na wszystkich kryptowatutach.

Mamy więc dwa czynniki na które patrzą inwestorzy w tym momencie. Pivot FEDu i wydarzenie na Ethereum. Czy to wystarczy aby przezwycieżyć wszystkie złe informacje napływające ze światowych gospodarek i zobaczymy kontunuację wzrostów w sierpniu?

Oceńcie to sami jednak jedno jest pewne. We wrześniu będziemy znali odpowiedź!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx