Milionowe shorty na BTC | Wieloryby, korekta i likwidacje na BitMEX

7 052

Bitcoin cały czas walczy o 10 000$. Kurs kryptowaluty ponownie oscylował wokół tego ważnego, psychologicznego poziomu; zamknął jednak ubiegły tydzień na 9 945 $ (BitMEX). Niemal natychmiast po spadku dwa wieloryby umieściły 10-milionowe ($) shorty na BTC. Na co liczyły? Kilka słów o nocnych shortach, likwidacjach, wolumenie i kilku innych sprawach.

Gdy cena bitcoina spadła 19 lutego z 10 331 $ do 9 260 $ w ciągu zaledwie kilku godzin, analitycy przypisali wówczas natychmiastowe wycofanie jednemu wielorybowi zrzucającemu duże ilości bitcoinów po 10 300 $ na głównych platformach handlu z dźwignią.

W chwili pisania tego tekstu kurs BTC utrzymuje się na poziomie 9770$:

kurs btc usd tradingview 24-02-2020
kurs BTC USD od TradingView

Czy niektóre wieloryby oczekują dużego wycofania kursu BTC?

Jak mówi Joe007, największy wieloryb na Bitfinex, rynek bitcoina jest silnie lewarowany i oparty na długu, jako że inwestorzy często wykorzystują dźwignię w przedziale od 3x do 125x.

Po prawie 10-procentowym spadku bitcoina w ciągu jednego dnia, Joe007 zauważył, że squeezy na rynku kryptowalut są i będą intensywne a traderzy bynajmniej nie powinni być tym zaskoczeni:

Ze względu na „przelewarowaną naturę rynku BTC”, ma on być podatny na gwałtowne wzrosty i niemniej szybkie spadki w krótkim okresie czasu.

Pojawia się narracja, jakoby wieloryby bitcoin spodziewały się dalszych spadków BTC. Co ma z tym wspólnego brak faktu przekroczenia 10 000$ na zamknięciu tygodnia?

Otwarcie na CME

Warto zauważyć, że spadek kursu BTC nastąpił w kolejnych godzinach po otwarciu rynku na CME. Cena otwarcia na Bitcoin Futures była o 225 $ wyższa niż piątkowa cena zamknięcia. Mimo to bycza luka wypełniła się praktycznie natychmiast.

Zauważono, że ostatni spadek o prawie 450 $ tworzy znany Wam już „pattern Barta Simpsona”:

Znany trader kryptowalutowych instrumentów pochodnych i kryptowalut, Cantering Clark, podał informację o ogromnej presji sprzedaży w order bookach na kilka godzin przed spadkiem ceny:

Wizja spadków sprawdziła się wraz z fiaskiem byków w kontekście ponownego braku możliwości przekroczenia dziennego maksimum. Wyprzedaż stała się potencjalnym sygnałem do shortów. Można powiedzieć, że przy 2 kolejnych nieudanych próbach przebicia 10 000 $, taki scenariusz miał spore szanse powodzenia.

Fala likwidacji na BitMEX

Według danych Datamish likwidacja zleceń kupna (longów) na BitMEX zyskała wymiar bliski 25 milionów dolarów. Brak przebicia poniżej zakresu od 9800 do 10 000 $ rynek zawdzięcza podobno wolumenom. Trader Joshnimics opublikował następujące dane w tym zakresie:

Jak jest Wasza opinia na ten temat? Zachęcamy do dyskusji.

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze