Miliardowe spółki i polskie startupy | Badania Deloitte i Blockchain Compass

1 221
Ostatnio firma Deloitte udostępniła podsumowujący raport z badań, jakie przeprowadziła na czołowej kadrze kierowniczej wysoko zyskownych przedsiębiorstw. Badania miały na celu sprawdzić wpływ blockchaina na organizacje oraz ich zapatrywanie na przyszłość tej technologii. Poza tym jakiś czas temu opublikowano Blockchain Compass, polski przewodnik po praktycznych zastosowaniach blockchaina.


Badania na miliardowych spółkach

Firma Deloitte jest jedną z “Wielkiej Czwórki” organizacją świadczącą usługi z zakresu rachunkowości, finansów itp. Przeprowadzili badania dotyczące blockchaina na przełomie marca i kwietnia 2018 roku, w których wzięło udział dokładnie 1053 osoby różnej narodowości. Te osoby to w głównej mierze CIO/CTO, CEO i wiceprezesi spółek przynoszących roczny zysk na poziomie minimum 500 milionów dolarów.

Ankieta została przeprowadzona internetowo w różnych obszarach geograficznych świata. Najwięcej respondentów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, Chin, Wielkiej Brytanii czy Niemiec.

     


Jedno z pierwszych pytań dotyczyło inwestycji w branżę blockchain, jakie planują ponieść organizacje respondentów w kolejnym roku. Wygląda na to, że
39% zadeklarowało przyszłą inwestycję na poziomie od 5 do 10 milionów dolarów lub więcej. Tylko 5% firm nie planuje żadnych inwestycji w tym sektorze.Zainteresowanie

W dalszej części raportu przedstawiono wyniki siedmiu deklaracji, na które ankieterzy mieli się zgodzić lub nie. 84% ankietowanych osób uważa, że technologia blockchain jest szeroko skalowalna i docelowo osiągnie globalną adopcję. 69% osób planuje zamienić obecne systemy rejestrów na blockchain, z kolei 39% zgadza się z tym, że blockchain jest przehajpowany.

Kolejne pytanie dotyczyło zdezorganizowania różnych sektorów poprzez wejście technologii blockchain. Najwięcej respondentów uważa, że wejście technologii blockchain zakłóci w pierwszej kolejności branżę motoryzacyjną, wydobywczą (ropa, gaz) i biologiczną (Biotech, farmacja).


Bariera

Kilka stron dalej natrafiamy na pytanie o bariery, jakie występują w związku z poważniejszą inwestycją w technologię blockchain. Ponad 30% osób biorących udział w ankiecie zgadza się co do tego, że największą obecnie barierą są regulacje. Następnym wyzwaniem jest implementacja systemu, potem potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa i wątpliwy zwrot z inwestycji (ROI), 6% nie widzi żadnych barier.

W kolejnej części badania kierownictwo zadeklarowało, że najbardziej chcą się skupić na blockchainie prywatnym i takim z ograniczonymi zasadami (ang. permissioned). Jednocześnie 44% chce się skoncentrować na publicznym łańcuchu (Bitcoin, Ethereum), z kolei 36% celuje w konsorcjum (Hyperledger).Jeden z ostatnich wykresów wskazuje miejsce, w jakim znajduje się firma danego przedstawiciela w związku z technologią blockchain. W ponad 40% przypadków, z sześciu na dziesięć wyróżnionych sektorów gospodarki, firmy mają świadomość i cały czas się edukują.

Polskie rzeczy – Blockchain Compass

Mówiąc o badaniach tak światowej rangi, należy wspomnieć także o naszym rodzimym podwórku. Startup Poland, pozarządowa organizacja zajmująca się niesieniem pomocy nowo otwieranym firmom, jak i budowaniem całego ekosystemu z tym związanego niedawno opublikowała raport.

Blockchain Compass 2018 to raport wyjaśniający ideę blockchaina i wiele zagadnień z nim związanych. Ponadto przeprowadzono i opisano wywiady ze startupami blockchainowymi z Polski, takimi jak Billon, Coinfirm, Golem, InPay, Neufund, Nextrope, PNT itd.

W kolejnej części czytamy o już zaaplikowanych rozwiązaniach blockchaina w biznesie. Udzielają się tu przedstawiciele takich formacji jak Microsoft, Atende, Mastercard czy BIK (Biuro Informacji Kredytowej).

Przedostatni rozdział dotyczy polityki blockchainowej na świecie, gdzie znajdziemy wypowiedź urzędników i osób zajmujących się tymi sprawami w swoich krajach. Głównie w krajach europejskich, ale nie zabrakło tam Szwajcarii, Azji, Chin czy Japonii.

Ostatnia część to apel do organów rządowych oraz “kurs kompasowy dla administracji publicznej”.

Blockchain dla pięciolatka

Nie będę dalej opisywał jakże wartościowego i poprzedzonego ogromem pracy raportu Blockchain Compass, ponieważ możecie go przeczytać sami w tym miejscu.

Jeszcze jedna rzecz, którą warto się podzielić to krótkie opisy mechanizmu działania blockchaina w bardzo przystępnej formie dla pięciolatka. Wszystkie poniższe wyjaśnienia i wiele więcej znajdziecie w raporcie

„Obiecujemy dziecku, że jeśli posprząta pokój, to dostanie nagrodę. Listę zadań do wykonania spisujemy na kartce w kilku kopiach. Mają je dziadek, babcia, ciocia i wujek i zgadzają się na to, że te czynności wystarczą, żeby dostać nagrodę. Tymczasem przychodzi rodzic i mówi, że przypomniało mu się, że trzeba zrobić jeszcze coś. Jednak nie może dołożyć dziecku obowiązków, bo umowa była inna, i cała rodzina może to poświadczyć.”

„Pięciolatek bawi się z koleżankami i kolegami w głuchy telefon i ustalają zasady tak, żeby każdy zrozumiał dokładnie to samo. Nawet zakładając, że niektóre osoby będą złośliwie przekręcać, sposobem na to, żeby każdy usłyszał to samo, może być wykorzystanie blockchaina.”

„Blockchain to sposób wymiany informacji, który nie wymaga zaufania do nikogo. Jeżeli musimy mieć zaufanie do kogokolwiek w tej sieci, to już nie jest to blockchain.”Co sądzicie o wyżej przedstawionych badaniach? Chcielibyście więcej tego typu materiałów? Podzielcie się przemyśleniami w komentarzach, zapraszamy!
Komentarze