Mike Novogratz: Bitcoin będzie kosztować $10 000 w mniej niż rok

Cena Bitcoina w ostatnich dniach odrobiła sporo strat z okresu ustanawiania ostatniego ATH ($4979 – Bitstamp). Obecnie oscyluje na poziomie ok. $4800. Nie powinno więc dziwić, że zaczynają się pojawiać radosne i optymistyczne prognozy. Choć przecież jeszcze kilkanaście dni temu spora część środowiska mówiła o pęknięciu bańki. Jedną z takich prognoz przedstawił miliarder Mike Novogratz.

Mike Novogratz kojarzony jest z Fortress Investment Group oraz Goldman Sachs, zaś w latach 2007 i 2008 pojawił się na liście miliarderów magazynu Forbes. Zasłynął swoją decyzją o porzuceniu emerytury i „wróceniu do gry” w celu założenia $500 mln funduszu kryptowalutowego. Twierdzi, że poświęcił ponad $150 mln własnego kapitału i zamierza zainwestować w przyszłości jeszcze więcej. Pozostały kapitał z kolei ma być pozyskany przez innych inwestorów lub fundusze. Taka decyzja może być mniejszym lub większym zaskoczeniem, lecz Novogratz wskazuje dwie rzeczy: rynek kryptowalut jest ekscytujący oraz Bitcoin osiągnie $10 000 najdalej w ciągu 10 miesięcy:

Nigdy w życiu nie myślałem, że powrócę z emerytury, ale rynek jest tak ekscytujący, że postanowiłem założyć biznes: zatrudnić całą bandę „mądrali”, założyć fundusz i – mam nadzieję – odnieść korzyść z tego co ja nazywam rewolucją. Zdecentralizowaną rewolucją.

Novogratz przywiązuje wagę nie tylko do perspektyw zarobku jakie dają kryptowaluty, ale też do technologii jaka się z nimi wiąże. Chodzi oczywiście o technologię blockchain, która zaczyna być coraz częściej dostrzegana przez różne grupy osób i instytucji. Dodaje on, że Bitcoin jest jak cyfrowe złoto, a sama technologia zaczyna mieć coraz więcej sensu wraz z postępującą cyfyrzacją świata. Novogratz usprawiedliwia nawet manię i bańkę Bitcoinową ze względu na przełom technologiczny jaki kryje się za kryptowalutami.

Nie jest on jedynym milionerem lub miliarderem, który pozytywnie wypowiada się o Bitcoinie i kryptowalutach. Bardzo znana jest bowiem wypowiedź J.McAfeeego, który twierdzi, że w ciągu 3 lat Bitcoin będzie warty aż $500 000. Swoją prognozę opiera na własnych analizach i znajomości topologii – McAfee napisał doktorat z tej dziedziny matematyki. Jednakże najbardziej w pamięć zapadły jego słowa, że jeżeli prognoza się nie sprawdzi to „zje własnego k****a w telewizji na żywo„. McAfee inwestuje też w elektrownie wodne, które zapewniają bardzo korzystną cenowo energię elektryczną.  Jak zwykle jednak wskazany jest rozsądek co do takich prognoz, a ewentualną decyzję o inwestycji warto poprzedzić własną oceną rynku.

MW

Komentarze