Microsoft pionierem w świadczeniu usług opartych na blockchain

1 305
Microsoft wyprzedził IBM w walce o tytuł proniera wśród usługodawców opierających swoją działalność na technologii łańcucha bloków (blockchain). Ich platforma Blockchain-as-a-Service (Baas) zdobyła pierwsze miejsce w rankingu przeprowadzonym przez firmę doradczą ABI Research. Microsoft wygrał m. in. dzięki wysoce rozwiniętej implementacji, powzalającej na oferowanie szerokiej gamy usług. Pomogła także głęboka integracja z chmurą Azure, która ma drugi co do wielkości udział w rynku.

Microsoft, IBM, blockchain

Microsoft, IBM, i długo, długo nic

IBM zajął w rankingu drugie miejsce, i wraz z Microsoft’em wyprzedza o lata świetlne inne firmy takie jak Oracle, Amazon, Alibaba, Baidu, Cisco, SAP, HPE, Huawei, and Tencent. Wśród kryteriów oceny firm technologicznych ustalonych przez ABI Research znalazło się wiele wskaźników innowacyjności.

Każde z przedsiębiorstw było analizowane pod katem wskaźników innowacji, takich jak penetracja rynku, proof of concept, wsparcie środowiska oraz wskaźników implementacji, takich jak dywersyfikacja platformy, podstawowe cechy, zasoby deweloperów i integracja z własnymi rozwiązaniami.

IBM, blockchain, Amazon, Microsoft

Jednym z powodów dominacji Microsoft’u i IBM jest fakt, iż działają w dziedzinie blockchain już od znacznie dłuższego czasu niż ich konkurenci. Chiński telekomunikacyjny gigant Huwaei uruchomił swoją platforme BaaS w ubiegłym miesiącu, zaś potentat w tworzeniu oprogramowań Oracle w maju.

Rynek warty 7 miliardów dolarów

Wedug analityka Kash’a Rangan z Bank of America, rynek BaaS może w przyszłości gwałtownie zwiększyć swoją wartość – nawet do 7 miliardów dolarów. Przewiduje, że będzie to możliwe, jeśli potentaci zintegrują blockchain z infrastrukturą chmur obliczeniowych oraz wzbogacą niektóre elementy platform Software-as-a-Service (SaaS). Jakiś czas temu podawał przykład Microsoft’u i ich chmury Azure, która mogłaby przynieść wiele korzyści dzięki zespoleniu z BaaS. Wsród przedsiębiorstw, które zyskałyby na wprowadzeniu technologii łańcucha bloków, wymienił także  m. in. Amazon.

Dzięki implementacji blockchain Amazon skorzysta na coraz większym popycie na usługi chmur obliczeniowych. W tym samym czasie, ulepszone śledzenie łańcucha dostaw powinno spowodować wzrost efektywności operacji detalicznych.

Prognoza Rangan’a na temat przyszłej wielkości rynku BaaS opiera się na założeniu, że za jakiś czas 2% wszystkich serwerów będzie wykorzystywane do tworzenia łańcucha bloków. Z kolei średni koszt rocznego działania serwera to ok. 5 500 dolarów. Na wdrożeniu blockchain może skorzystać również wiele innych firm, które nie znalazły się w rankingu ABI. Jak myślicie, które?

Komentarze