Mercedes-Benz buduje własny system blockchain

źródło: pexels/pixabay

Branża motoryzacyjna coraz bardziej dostrzega potencjał technologii blockchain. Zgodnie z oświadczeniem niemieckiego giganta motoryzacyjnego Daimler AG, nawiązali współpracę z przedsiębiorstwem informatycznym Icertis. Firma zamierza wykorzystać możliwości technologiczne blockchain do sprawniejszego przekazywania i magazynowania umów prawnych oraz dokumentów handlowych. System ten będzie również posiadał możliwość śledzenia transportu komponentów oraz surowców. Daimler AG to właściciel i producent takich marek jak Mercedes-Benz, Smart czy Maybach.

Przedsiębiorstwo opracowało prototyp systemu blockchain, który zawierać będzie umowy prawne, w tym wymogi dotyczące zrównoważonego rozwoju, a tym samym będą mogły być przeglądane przez wszystkich uczestników łańcucha dostaw. Mercedes-Benz i firma programistyczna Icertis połączyły siły, aby stworzyć „ścisłą dokumentację umów w łańcuchu dostaw”. Producent Mercedesa powiedział, że wymaga od swoich bezpośrednich dostawców energicznego przekazywania i kontrolowania standardów i zobowiązań handlowych w odniesieniu do warunków pracy, praw człowieka, ochrony środowiska, bezpieczeństwa oraz etyki biznesowej.

„Przekazywanie kontraktów każdemu uczestnikowi łańcucha dostaw jest warunkiem współpracy z naszymi dostawcami, szczególnie w zakresie zrównoważonego rozwoju i etycznego postępowania. Prototyp systemu blockchain otwiera zupełnie nowe sposoby na uproszczenie i zwiększenie bezpieczeństwa nabywania dóbr.” – powiedziała Sabine Angermann, dyrektor działu zakupów w Mercedes-Benz.

blockchain mercedes-benz system
źródło: pexels/pixabay

Czego Mercedes oczekuje od nowego systemu?

Zaprojektowany system umożliwi przejrzyste mapowanie wszystkich procesów dostaw dla przedsiębiorstwa. Jeżeli jeden z dostawców odstąpi od zobowiązań umownych, stanie się to widoczne w blockchainie Mercedesa. Jak informuje Daimler AG, akceptacja przez dostawców i partnerów jest obecnie testowana w ramach projektu pilotażowego. Spółka jest w trakcie zbierania informacji zwrotnych od firm partnerskich. Dodatkowo, prototyp utworzy fundamenty od zaufania do integralności całego łańcucha dostaw spółki. Umożliwi to łatwy dostęp do informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem, bez ujawniania istotnych danych dla konkurencji.

„Globalne łańcuchy dostaw stają się coraz bardziej złożone. Dzięki naszemu blockchainowemu prototypowi jesteśmy na pierwszym etapie testowania jednej z różnych możliwych aplikacji w celu zwiększenia przejrzystości, wykraczając poza naszych bezpośrednich dostawców.” – piszą w oświadczeniu

Warto podkreślić, iż spółka Daimler AG korzysta z technologii blockchain od 2017 roku. Od dwóch lat Daimler jest członkiem Hyperledger, projektu Linux Foundation na rzecz rozwoju technologii i aplikacji opartych na blockchainie.

Co sądzicie o wykorzystaniu technologii blockchain przez Daimler AG? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze