LIVE: Prigożyn wezwał do puczu, Rosji grozi wojna domowa! Wagnerowcy uderzą w Putina?

Fedralna Służba bezpieczeństwa ogłosiła wszczęście śledztwa w sprawie potencjalnego przewrotu państwowego Grupy Wagnera, której przywódca – znany z krytyki kremlowskiej władzy i wojska Jewgienij Prigożyn wezwał do zbrojnego powstania. Przypomnijmy – w piątek wieczorem (23 czerwca) Prigożyn za pośrednictwem Telegrama opublikował nagranie. Miało ono przedstawiać skutki ostrzały myśliwców 'wagnerowców’ przez rosyjską artylerie. Atmosfera między prywatnym wojskiem Wagnera, a rosyjską armią od dłuższego czasu była napięta. Prigożyn zarzucał Kremlowi niedostateczne wsparcie swoich jednostek oraz przypisywanie jej sukcesów rosyjskiej generalicji i armii. Teraz 'kucharz Putina’ ogłosił , że poprowadzi kampanię zbrojną. Jej celem ma być „ukaranie” urzędników Ministerstwa Obrony odpowiedzialnych za domniemany atak. Prigożin upiera się, że poprowadzi wyłącznie 'marsz sprawiedliwości’, a nie zamach stanu. Rosja może stać u progu poważnej wojny domowej ponieważ Prigożyn posiada znaczną ilość i środki mogące zdestabilizować państwo. Dodatkowo regularnie wytyka nieudolność dowództwa i obecnej władzy, których powodem są potężne straty Rosjan. Oto najświeższe informacje:

Wiadomości na żywo 24.06.2023

Dziękujemy za wysłuchanie relacji NA ŻYWO. Zapraszamy do wysłuchania jej kontynuacji poniżej!

06:00-07:00 Pomimo ogromnych napięć brak dowodów na jakiekolwiek ofiary śmiertelne dotychczasowych starć. Wcześniej padały niepotwierdzone informacje o co najmniej kilku ofiarach oraz wielu rannych.

05:00-06:00 Kolaż zdjęć przedstawiających wagnerowców w Rostowie. Autor: Erik Romanenko/TASS

 • 05:00-06:00 Na autostradzie k. Rostowa unosi się słup dymu. Prigożyn wspominał wcześniej że jego podopieczni zestrzelili helikopter odpowiedzialny za ostrzeliwanie ich pozycji, ale informacja ta nie została nigdzie potwierdzona. Być może chodzi właśnie o ten.
 • 04:00-05:00 Bezkrwawa (na razie) konfrontacja rosyjskiej gwardii nardowej i żołnierzy Grupy Wagnera w pobliżu siedziby głównej Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej.
 • 04:00-05:00 W mieście widać zarówno siły wagnerowców jak i rzekomo rosgwardii. Mnóstwo ciężkiego sprzętu na ulicach.
 • 04:00-05:00 Gubernator rosyjskiego okręgu rostowskiego przekazał odezwę do mieszkańców:

„Drodzy rodacy! Obecna sytuacja wymaga maksymalnej koncentracji wszystkich wysiłków w celu utrzymania porządku. Organy ścigania robią wszystko, co konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom regionu. Proszę wszystkich o zachowanie spokoju i nie wychodzenie z domów, chyba że jest to konieczne” – powiedział Gołubiew

 • 04:00-05:00 Jednostki Wagnera weszły do miasta i dotarły do kwatery głównej Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej w Rostowie nad Donem. Jest to główna siedziba jednostki administracyjno-wojskowej tej części kraju (kolor brązowy)
 • 04:00-05:00 Clash Report:

Starcia rozprzestrzeniły się na region Woroneża, a w regionie Pawłowska trwa strzelanina.

Cały płatny odcinek autostrady M4 jest zamknięty.

Znajduje się na niej kolumna sprzętu wojskowego, w tym czołgi. Płonie ciężarówka.

 • 03:00-04:00 Prigożyn twierdzi, że wojska najemników wkroczyły do Rostowa nienapotykając żadnego oporu. „To nie jest wojskowy zamach stanu, ale marsz sprawiedliwości” – powiedział przywódca Grupy Wagnera. Według innych doniesień w mieście oraz na jego obrzeżach słychać odgłosy walk.
 • 03:00-04:00 Zdaniem użytkowników Twittera, w wielu miejscach rozlegają się odgłosy walk: zarówno w mieście jak i na jego obrzeżach. Pojawiają się amatorskie nagrania.
https://twitter.com/yoshkinkrot/status/1672406912342605826
 • 03:00-04:00 Nad miejscowością zaobserwowano helikoptery Mi-8 oraz Mi-28/24. Ulicami porusza się ciężki sprzęt: czołgi T-80BV oraz pojazdy opancerzone BTR-82.
 • 02:00-03:00 Według doniesień dochodzi do potyczek na obrzeżach Rostowa nad Donem. Siły wagnerowców mają kierować się w kierunku miasta.
 • 02:00-03:00 Putin ma rzekomo być „dobrze poinformowany” na temat eskalacji konfliktu zdaniem Kremla.
 • 01:00-02:00 Według doniesień portalu meduza.io wideo opublikowane przez Prigożyna 23 czerwca, które podobno pokazuje skutki uderzenia rosyjskiej rakiety w obóz na tyłach grupy Wagnera, może być upozorowane. Dlaczego?
 • Osoba filmująca nie ucieka przed eksplozją, zamiast tego na nagraniu – idzie w jej kierunku.
 • Ludzie wypowiadający się poza kamerą, zanim mogli uzyskać jakiekolwiek szczegóły na temat incydentu, dochodzą do wniosku, że ukraińskie wojsko „nie może nas dopaść” i że tylko ich „sojusznicy” mogli przeprowadzić atak.
 • Na żadnym z opublikowanych nagrań nie ma widocznego krateru ani odłamków, które mogłyby zostać rozrzucony w wyniku eksplozji. Okoliczna roślinność i drzewa wydają się zasadniczo nienaruszone, co wyklucza rakietę, która eksplodowała w powietrzu. Najprawdopodobniej eksplozja została spowodowana przez granat ręczny wybuchający pod namiotem lub w jednej z licznych struktur obozu.
 • Jedna z części nagrania pokazuje dwa ogniska płonące w ziemiance, ale pokrywa liści jest nienaruszona, a wokół nie ma widocznych łusek artyleryjskich.
 • Prigożin poinformował, że uderzenie pozostawiło wiele ofiar, ale materiał filmowy nie pokazuje żadnej z nich. Jeden z klipów pokazuje część ludzkiego ciała, ale kolor zaschniętej krwi sugeruje, że osoba ta mogła umrzeć znacznie wcześniej niż miało miejsce domniemane uderzenie.
 • 01:00-02:00 Prigożyn ogłosił, że jednostki Grupy Wagner wkraczają do Rostowa nad Donem ale informacja ta jest obecnie niepotwierdzona:

„Wkraczamy teraz do Rostowa. Oddziały Ministerstwa Obrony lub, co bardziej prawdopodobne, poborowi, którzy zostali tam zrzuceni, aby zablokować nam drogę, odsunęli się na bok. Nie zabijamy dzieci, to dzieci są zabijane przez [ministra obrony Siergieja] Szojgu, który rzuca na wojnę niewyszkolonych żołnierzy, w tym poborowych. My walczymy tylko z profesjonalistami (…) Jeśli ktokolwiek stanie nam na drodze, całkowicie go zniszczymy”

 • 01:00-02:00 Osiem wojskowych ciężarówek mija budynek Ministerstwa Obrony w Moskwie.
 • 01:00-02:00 Dowódca Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego (formacji paramilitarnej po stronie Ukrainy) zajął stanowisko w sprawie powstania Prigożyna. Nazwał go „patriotą” i wezwał swoich rówieśników do przygotowań. Wskazał, że szef Wagnerówców 'zmienił się z ponurego „kucharza Putina” w niezależną postać polityczną (…) Napięcia na wyższych szczeblach rosyjskiej władzy rosły. Sankcje i niepowodzenia wojskowe na froncie przyspieszyły procesy rozkładu państwa. I oto mamy rezultat: ambitnego, gniewnego, popularnego (zarówno wśród ludzi, jak i wojskowych) patriotę. Który posiada prywatną armię. I ludność zdemoralizowaną przez przeciągającą się, krwawą wojnę. Do tego niespójny system władzy. Przygotujmy się!
 • 00:01-01:00 Specjalny raport rosyjskiego Kanału 1 na temat sytuacji sprowadzał się do ogłoszenia, że materiał Pirgożina o ataku Ministerstwa Obrony na obozy jego grupy był fałszywy. Rzekomo komentarze Prigożyna zostały nagrane z wyprzedzeniem. W raporcie wspomniano o nowej sprawie karnej przeciwko szefowi Wagnerowców.
 • 00:01-01:00 Ministerstwo Obrony Rosji informuje, że 'korzystając z prowokacji Prigożyna’, dowództwo armii ukraińskiej koncentruje swoją 35. brygadę piechoty morskiej i 36. brygadę piechoty zmotoryzowanej na pozycjach wyjściowych, przygotowując się do rozpoczęcia ofensywy na kierunku Bakhmut.
 • 00:01-01:00 Według lokalnych mediów droga do Rostowa nad Donem od strony zachodniej została zablokowana.
 • 00:01-01:00 Rosyjscy dostawcy usług internetowych zaczęli blokować dostęp do Google News, wg. serwisu iStories. GlobalCheck.net wskazało, że tylko około jedna czwarta użytkowników ma dostęp do tego źródła informacji;
 • 00:01-01:00 Rosyjska państwowa sieć informacyjna Channel One wyemituje 'specjalny program informacyjny’ dot. działań Prigożyna
 • 00:01-01:00 FSB dołączyła do rosyjskich władz wzywających bojowników Wagnera do nieuczestniczenia w puczu Prigożyna wg. Interfax. „Wzywamy bojowników, aby nie popełniali nieodwracalnego błędu, zaprzestali używania jakiejkolwiek siły przeciwko narodowi rosyjskiemu, nie wykonywali przestępczych i zdradzieckich rozkazów Prigożyna oraz podjęli kroki w celu jego zatrzymania” – czytamy w komunikacie agencji.
 • 00:01-01:00 Znany wojskowy bloger Igor Strelkov (Girkin) odpowiedział na prośbę generała Siergieja Surowikina do bojowników Wagnera: „Wystąpienia generałów i nawoływania do 'zatrzymania się’ wyeliminowały resztki wątpliwości, że powstanie Prigożyna (i nie napisałem 'Wagnera’) jest realne. To pokazuje stopień paniki – i całkowitą bezradność”. Girkin jest obecnie dowódcą Donieckiej Republiki Ludowej. Podobnie do Prigożyna jest krytykiem działań rosyjskiej armii i Kremla. Jednocześnie jako weteran wojenny posiada znaczny autorytet wśród regularnego wojska. Obaj reprezentują skrajny nurt patriotyczny, Girkin zarzucał Kremlowi niedostateczną brutalizację działań wojennych w Ukrainie;
 • 00:01-01:00 Jednostki szybkiego reagowania rosyjskiej Gwardii Narodowej i OMON zostały postawione w stan gotowości w Moskwie wg. agencji TASS, powołując się na źródło – organy ścigania.

Wiadomości na żywo 23.06.2023

 • 23:00-23:59: Generał Sergey Surovikin, dzierżąc w dłoniach karabin automatyczny nagrał apel do bojowników grupy Wagnera. Poprosil ich by nie brali udziału w rebelii, którą ogłosił Prigożyn. Zwrócił się słowam:”Wzywam was, byście przestali. Wróg czeka właśnie na pogorszenie się sytuacji politycznej w naszym kraju. Zanim będzie za późno, musicie podporządkować się woli i rozkazom wybranego w powszechnych wyborach prezydenta Federacji Rosyjskiej. Zatrzymajcie kolumny, wracajcie do swoich miejsc stałego rozmieszczenia”
 • 23:00-23:59: Bez podania źródła portal Fontanka donosi, że Prigożyn był w Petersburgu około 18:00-19:00 w piątek wieczorem.
 • 23:00-23:59: DOXA opublikowała przesłane przez piszących zdjęcie opancerzonych wozów bojowych na ulicy Bolszaja Dmitrowka w centrum Moskwy.
 • 23:00-23:59: Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) wezwała Rosjan, by nie popełniali nieodwracalnych błędów i zaprzestali wszelkich aktów siły przeciwko narodowi rosyjskiemu. Rosyjscy obywatele mają nie wykonywać przestępczych i zdradzieckich rozkazów Prigożyna i podjąć kroki w celu jego zatrzymania;
 • 23:00-23:59: Znany w Rosji komentator polityczny Maxim Trudolyubov zareagował na wiadomość o rebelii Prigożyna:

„Mgła wojny jest teraz powiększana przez mgłę wojny domowej, choć na razie tylko wirtualną. Tych, którzy maszerują na Moskwę (w sposób, w jaki Czarne Koszule posuwały się w kierunku Rzymu 100 lat temu), nikt jeszcze nie widział. Ale przesłanie jest jasne i jest to nóż w plecy (…) To może tylko rodzić narodową niechęć, wezwania do zemsty i wskrzesić przywódcę, który rzekomo jest gotowy łączyć się z ludźmi. Populizm, nacjonalizm i autorytaryzm to składniki każdego ruchu radykalnej prawicy. To wszystko może być tylko symulacją lub chwytem reklamowym mającym na celu usunięcie ministra Szojgu. Ale dżin prawicowego radykalizmu wyszedł z butelki. Zobaczymy, jak daleko zajdzie ten pomysł zarażający umysły Rosjan.”

 • 23:00-23:59: Dziennikarze z publikacji Zerkalo dotarli do lokalnego departamentu policji w Rostowie nad Donem. Zapytany, czy sytuacja może się pogorszyć w ciągu nocy, dyspozytor powiedział: „Sami się boimy. Nie wiem. Nikt nikomu nic nie mówi. Wszystko jest niejasne”. Dyspozytor dodał: „Obawiam się, że nie ma do kogo [zadzwonić po więcej informacji]. Oglądaj wiadomości i słuchaj, co mówią „.
 • 23:00-23:59: Podobno zauważono pojazdy wojskowe przejeżdżające obok budynku rosyjskiej Dumy Państwowej
 • 23:00-23:59: Tymczasem służba prasowa Kremla właśnie opublikowała przemówienie wideo Władimira Putina, w którym życzy on rosyjskiej młodzieży szczęśliwego Dnia Młodzieży.
 • 23:00-23:59: Prokurator generalny Rosji powiedział, że „działania Prigożyna zostaną poddane właściwej ocenie prawnej” i nazwał sprawę karną FSB przeciwko niemu „legalną i dobrze uzasadnioną”.
 • 23:00-23:59: Rosyjska państwowa sieć telewizyjna Rossija-24 podobno przerwała swój regularny program, odczytując oficjalne oświadczenie Ministerstwa Obrony w sprawie roszczeń Prigożyna.
 • 23:00-23:59: Pojawiają się doniesienia, że dokonano nalotu na biura Wagner Group w Petersburgu.
 • 23:00-23:59: Lokalny serwis informacyjny z Rostowa nad Donem opublikował zdjęcia pojazdów opancerzonych na ulicach miasta. Powołując się na własne źródła, poinformował, że lokalna policja aktywowała „Plan Twierdza” na wypadek, gdyby Prigożyn przeprowadził atak na Moskwę. „Są rozkazy, aby postawić całe Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Gwardię Narodową w stan gotowości bojowej oraz wzmocnić posterunki na granicy z LNR i DNR” – wskazało jedno ze źródeł.
 • 23:00-23:59: Prigożyn powiedział, że minister obrony Siergiej Szojgu „udał się do Rostowa specjalnie w celu przeprowadzenia operacji zniszczenia Grupy Wagnera”. Dodał później, że minister Szojgu „uciekł z Rostowa jak tchórz”.
 • 23:00-23:59: Oto oś czasu wszystkich postów w mediach społecznościowych, które Jewgienij Prigożyn opublikował dziś wieczorem, atakując rosyjskie Ministerstwo Obrony i ogłaszając swój „marsz sprawiedliwości”.
 • 22:00-23:00: Źródło w prokremlowskich mediach informacyjnych twierdzi, że jego publikacja otrzymała instrukcje dotyczące publikowania informacji opartych na oficjalnym stanowisku Ministerstwa Obrony. Inne źródło w państwowym serwisie informacyjnym potwierdza, że otrzymało podobne instrukcje.
 • 22:00-23:00: Sprzeczne informacje ze źrodeł na Kremlu”Jeśli Prigożyn nie blefuje, państwowa służba bezpieczeństwa będzie musiała to rozwiązać”. Inne źródło na Kremlu sugeruje, że Prigożyn może „blefować”, a jego groźby nie doprowadzą do żadnych rzeczywistych kroków.
 • 22:00-23:00: Źródła bliskie Kremlowi wydają sięzaskoczone. „Najwyraźniej nie dogadywał tego z administracją prezydenta (…)Prezydent ufa obecnie dowództwu wojskowemu. Ukraińska kontrofensywa okazała się nie być tak wielkim zagrożeniem. W każdym razie tak to wygląda. Nie wiem, czy Prigożyn koordynował jakieś niespodziewane kroki z organami ścigania lub strukturami bezpieczeństwa, czy też osobiście z Putinem” – wskazał jeden z informatorów zaznajomionych z sytuacją w Kancelarii Prezydenta.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze