Liberstad: prywatne, anarchiczne smart city i jego kryptowaluta

1 283
Idea smart city, obok technologii blockchain, sztucznej inteligencji (AI) i internetu rzeczy (IoT), uważana jest za „kierunek” przyszłości. Na świecie powstają prywatne, inteligentne miasta, funkcjonujące na podstawie łańcucha bloków i innych innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest norweskie Liberstad, anarcho-kapitalistyczne smart city, które daje swoim mieszkańcom możliwość życia wolnego od ingerencji rządu. Rolę oficjalnego środka wymiany zaczęła pełnić tam wirtualna waluta – City Coin (CITY).

Liberstadt

Według komunikatu prasowego opublikowanego w serwisie informacyjnym Prnewswire 12 lutego, prywatne miasto w Norwegii Liberstad przyjęło cyfrową walutę jako oficjalny środek płatniczy. Liberstad powstało w 2015 roku jako wynik projektu Libertania. Założyła je organizacja non-profit Liberstad Drift Association. Jego celem było stworzenie autonomicznej społeczności, wolnej od ingerencji rządu, czyli w gruncie rzeczy od nakładanych przez państwo podatków. Liberstad Drift Association rozpoczęło sprzedaż działek w 2017 roku, zaś płatność przyjmowało w postaci Bitcoina (BTC) lub norweskiej korony. W kwietniu 2018 roku w programie uczestniczyło już 100 potencjalnych mieszkańców. John Toralf Holmesland, kierownik Liberstad Drift AS zaznaczył, że projekt zainspirowany jest ideologią libertariańską oraz zasadą braku przemocy.

Pragniemy społeczeństwa, w którym ludzie decydują o sobie i mają możliwość żyć razem, bez władz rządowych. Pragniemy społeczeństwa bez rządowych przymusów, szantaży, inwigilacji i niepotrzebnej przemocy.

Liberstad

City Coin (CITY)

Nowopostające miasto zaadoptowało wirtualną walutę City Coin (CITY) jako jedyny oficjalny środek płatniczy w wewnętrznym środowisku rynkowym Liberstad. Waluty krajowe są tam nielegalne. CITY jest kompatybilny z platformą smart city opartą na technologii blockchain – City Chain. Pozwala ona mieszkańcom i przedsiębiorcom na oferowanie i korzystanie z usług w sposób „prywatny, wewnętrzny i wolontaryjny”. Ma to zastąpić publiczne usługi świadczone przez państwo. Z komunikatu prasowego jasno wynika, że charakterystyka łańcucha bloków (m.in brak pośredników, wysoki poziom bezpieczeństwa) jest „kluczowym składnikiem rozwoju i prosperowania wolnych społeczności-miast.”

Liberstad

Przyszli mieszkańcy będą łączyć się z City Chain poprzez miejską aplikację City Hub. Umożliwi ona społeczności załatwianie różnych spraw – rejestrowanie własności, ubezpieczenia czy tworzenie i głosowanie na miejskie inicjatywy.

Chcielibyście zamieszkać w Liberstad? Zapraszam do dyskusji!

Komentarze