Dubaj chce być pierwszym „smart city” opartym na blockchain

1 187
Dubaj to niewątpliwie niezwykłe miasto, kojarzące się z luksusowymi hotelami, budzącymi podziw drapaczami chmur, wielkim bogactwem szejków i ich wystawnym życiem. Jak powszechnie wiadomo, pierwotnym źródłem ich dobrobytu były bogate pokłady ropy naftowej. Jednak kilkanaście lat temu tamtejsze władze podjęły istotną decyzję, by zmienić oblicze kraju. Postanowiono o przejściu z gospodarki dochodowo uzależnionej od wydobycia tego surowca na nastawioną na świadczenie nowoczesnych usług i turystykę. Od tamtej pory największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich stało się ośrodkiem innowacyjności. Teraz Dubaj zamierza stać się pierwszym „smart city” opartym całkowicie na technologii blockchain.

Dubaj, krypto

Dyrektor główny Smart Dubai, dr Aisha Bint Butti Bin Bishr stwierdziła, że Dubaj ma duże szanse stać się centrum technologii łańcucha bloków i wirtualnych walut. Za kilka lat (do 2020 r.) ma to umożliwić przekształcenie miasta w pełni zintegrowane blockchainowe smart city, czyli inteligentne miasto. Dr Aisha Bint Butti Bin Bishr dodała:

Dubaj stał się w rekordowo krótkim czasie destynacją dla innowatorów i przedsiębiorców branży blockchain z całego świata. Dzięki kierowaniu się naszą wizją przywództwa, emiraty stały się synonimem dla odważnego wdrażania awangardowych technologii. Wykorzystujemy je, aby zapewnić niezapomniane doświadczenia mieszkańcom i odwiedzającym.

Przyciąganie najnowszych i najbardziej innowacyjnych start-upów bazujących na łańcuchu bloków to jeden z celów Dubai Blockchain Strategy 2020. Strategie tą przygotowali Smart Dubai i the Dubai Future Foundation. Smart Dubai jest także organizatorem Global Blockchain Challenge – zawodów dla blockchainowych start-upów.

Dubaj, krypto

Global Dubai Blockchain Challenge

Następna runda Global Blockchain Challenge rozegrana zostanie podczas Future Blockchain Summit 2 i 3 kwietnia 2019 roku. Szczyt odbędzie się w Dubai World Trade Center. Konkurs powstał dzięki współpracy Smart Dubai i Dubai Future Accelerators (DFA). Projekty, które przejdą eliminacje, będą zaproszone na szkolenie z DFA, a szkoleniowcy wprowadzą uczestników w arkana kultury ZEA. Trzech zwycięzców otrzyma odpowiednio 20 000$, 15 000$ i 10 000$, ale korzyści na pewno będzie więcej. Edycja Future Dubai Blockchain Summit z 2018 roku przyciągnęła 8 tysięcy uczestników i 130 krypto start-upów. W tym roku organizatorzy spodziewają się jeszcze większego zainteresowania.

Pomimo, że cel przekształcenia Dubaju w „smart city” oparte całkowicie na blockchain do 2020 r. wydaje się być bardzo trudny do osiągnięcia, to kto, jeśli nie Dubaj? Myślicie, że im się uda? Zapraszam do dyskusji.

Komentarze