Ledger Live | „Patrzyłam, jak XRP znika z naszego adresu. Trwało to krócej niż 8 minut…”

9 335

Kolejne oszustwo Ledger Live. 14 000 XRP skradzionych za pośrednictwem fałszywego rozszerzenia Chrome popularnego portfela firmy Ledger. Środki znalazły się na adresie, na którym swój przystanek znalazły monety o wartości, jak dotąd, ponad 2,5 miliona dolarów. Co ciekawe, tylko w marcu ten adres rzekomo ukradł 1,4 mln XRP.

Wcześnie rano w sobotę, niejaka Lean Nekera opublikowała na Redditcie informację, że ona i jej mąż stracili około 14 800 XRP (około 2 500 USD według obecnych stawek), używając rozszerzenia Ledger w przeglądarce Chrome. Komentatorzy dość szybko zwrócili uwagę na kardynalne błędy bezpieczeństwa, które popełniła Lean. Cały wątek ma już (w chwili przygotowywania niniejszej publikacji) ponad 150 komentarzy.

xrp scam
źródło: tutaj

Strata środków na własne życzenie

Według Nekera, przekazała ona XRP ze swojego portfela Ledger do rozszerzenia przeglądarki Chrome, które już wcześniej było oznaczone jako scam. Lean napisała o tym tak:

„Jedynym oprogramowaniem do Ledgera w sklepie Chrome jest rozszerzenie„ Ledger Live Wallet ” lub „ Ledger Live ”. Z opisu w sklepie wynika, że jego źródłem jest Ledger.com ® lub Ledger Official ® i pod każdym względem wygląda to wiarygodnie”.

Po pobraniu rozszerzenia pojawia się prośba o wybranie wersji portfela sprzętowego i podanie klucza prywatnego do kryptowalutowego adresu. Nekera pisze:

„Siedziałam wpisując każde słowo kluczowe z frazy odzyskiwania, dokładnie sprawdzając każde z nich i ani przez moment nie pomyślałam, że ta aplikacja nie jest legalna. Czuję się bardzo głupio”.

Tylko w tym miesiącu, przez fałszywe rozszerzenie Chrome, skradziono ponad 1,4 miliona XRP

Według Lean ponad 14 889 XRP zniknęło z jej adresu natychmiast po wpisaniu wszystkich słów frazy odzyskiwania:

„Gdy zaczęłam zastanawiać się nad przeniesieniem niewielkiej ilości XRP, którą odzyskałam tego ranka, kątem oka patrzyłam, jak 14 889,740739 XRP znika z naszego konta. Cały proces zajął mniej niż 8 minut”.

„Wielorybi” charakter portfela, który ukradł tokeny, budzi oczywiście podejrzenia. Obecnie znajduje się na nim ponad 14 milionów XRP (około 2,5 miliona dolarów). W ciągu ostatnich kilku dni odnotowano duże transakcje, o których mówi się, że pochodzą z oszustwa. Lean zgłosiła kradzież odpowiednim organom, w tym Ripple, FBI i lokalnemu wydziałowi ds. oszustw w Wielkiej Brytanii.

Według danych opublikowanych przez @xrpforensics na Twitterze, Leger Live/ Ledger Live Wallet oszukały inwestorów na ponad 1,4 miliona XRP tylko w ciągu ostatniego miesiąca:

Chroń swoje cyfrowe aktwa

Nie dość powiedzieć, żeby nigdy, przenigdy nie podawać nikomu kluczy prywatnych ani jakichkolwiek dodatkowych składników zabezpieczeń. Przypadek Lean Nekera pokazuje dobitnie, jak łatwo o utratę środków w przypadku braku edukacji czy świadomości mechanizmów, które rządzą kryptowalutami.

Przypomnijmy zatem podstawowe zasady bezpiecznego przechowywania kryptowalut oraz specyfikę działania bezpiecznych portfeli kryptowalut:

Komentarze