Bitcoin za 120 000 złotych w Iranie! | O tym, jak geopolityka wpływa na kursy walut

12 058
Bank Centralny Iranu wyznacza swój kurs nie zważając na ceny rynkowe. Dolar w Teheranie jest niebywale drogi, a Bitcoin kosztuje ponad 120 tysięcy złotych za sztukę – wg oficjalnego kursu. Próba dotacji wojsk, czy raczej rozpaczliwe wołanie o pomoc? A może po prostu jedno wielkie nieporozumienie?

Ostatnie wydarzenia w Iranie spowodowały wiele globalnych, ale również lokalnych zawirowań między innymi na rynkach walutowych. Bank Centralny Iranu jest emitentem i kontroluje jakoby wartość tamtejszej waluty, riala irańskiego (IRR), a zatem wyznacza standardy. “Wolny rynek” i tak rządzi się własnymi prawami.

Najniższe dostępne oferty kupna BTC na portalu peer-to-peer LocalBitcoins w Iranie wynoszą około miliard irańskich riali. Według oficjalnego kursu – 42 000 IRR = 1 USD – to blisko 24 tysiące dolarów za jednego bitcoina. Jednakże jest to cena wyłącznie “oficjalna”, cena Banku Centralnego.

W rzeczywistości jednak tylko instytucje rządowe posługują się niniejszym kursem i niewielka brać biznesowa. Ali Beikverdi, kryptowalutowy ekspert wyjaśnia:

Oficjalny kurs wyznacza Bank Centralny. Ale w rzeczywistości nikt, poza kilkoma organizacjami rządowymi, nie może podjąć tego kursu, nikt go nie może użyć. To żart.

“Dlatego, jeśli chciałbyś kupić dzisiaj dolara w Teheranie, musiałbyś zapłacić około 140 000 IRR” – kontynuuje Ali.

Jeśli według oficjalnego kursu BTC kosztuje blisko 24 000 dolarów amerykańskich, to “na ulicy” bitcoin funkcjonuje w cenie zbliżonej do reszty świata.

Podsumowując, większość osób czy lokalnych firm wymieniających riale na dolary korzysta z kursu rynkowego, który jest ponad trzykrotnie wyższy od oficjalnego.

Powyższe informacje potwierdza również Mehran Jalali, Irańczyk parający się kryptowalutami w Stanach i na Bliskim Wschodzie.

Kurs wymiany bitcoina na riala widniejący na irańskich giełdach kryptowalutowych wynosi około 984 000 000 riali, w przeliczeniu to 7208$ za bitcoina. To jest bardzo zbliżone do kursów widniejących wszędzie indziej.

Geopolityczne zawirowania

Nawet tacy analitycy jak Ryan Selkis, założyciel Messari, dali się nabrać na “oficjalny” kurs wymiany bitcoina w Iranie. Ryan pisze:

Handel bitcoinem na LocalBitcoins w Iranie wynosi dziś blisko 24 tysiące dolarów, odpowiednio dla irańskich riali. Mało prawdopodobne, że te zakupy płacą za reakcję militarną Iranu. Zamiast tego, mogą to być niewinni (i zdesperowani) Irańczycy szukający wyjścia spośród nadchodzącego chaosu.

Co więcej, wiele osób w wydarzeniach na Bliskim Wschodzie, morderstwie irańskiego generała Ghasem Solejmani – przez Irańczyków odbieranego jako bohatera narodowego, przez Amerykanów jako terrorystę – upatruje okazji i powodów, dla których kurs bitcoina skoczył o ponad pięć procent. 

Peter Schiff, CEO Euro Pacific Capital wydaje się trafnie oceniać sytuację:

Podwyższone ryzyko geopolityczne sprawia, iż złoto oraz Bitcoin idzie do góry, jednakże oba z innych powodów. Złoto jest kupowane przez inwestorów jako bezpieczna przystań. Bitcoina z kolei kupują spekulanci, którzy obstawiają, że inwestorzy go kupią, jako bezpieczną przystań.

Co myślicie o aktualnych wydarzeniach na Bliskim Wschodzie? Jaki jest ich wpływ na kurs Bitcoina i innych walut? Piszcie. 

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze