Przebieg kursu Bitcoina podczas konfilktu Iran – USA | Czy wojna jest spekulantom na rękę?

Przeanalizujmy zachowanie kursu bitcoina wobec konfliktu pomiędzy Iranem a Stanami Zjednoczonymi, według danych opracowywanych w czasie rzeczywistym. 

Kurz opadł. Teraz spokojnie możemy się zastanowić nad tym, czy intensyfikacja konfliktu USA – Iran miała wpływ na kurs bitcoina, czy też były to tylko kolejne wahania.

Coin Metrics udostępnił dane opracowane według wskaźnika referencyjnego w czasie rzeczywistym, które obrazują odpowiedź bitcoina na niniejszy konflikt. Przyjrzyjmy się wpierw całości. 

kurs bitcoina
Wykres przedstawiający cenę cyfrowego złota począwszy od Nowego Roku po 10 stycznia. 

Na wykresie oznaczono trzy najważniejsze wydarzenia: eskalację konfliktu poprzez zabójstwo generała Solejmaniego przez USA, atak rakietowy Iranu na bazę wojskową amerykańskiej armii i deeskalację konfliktu wynikającą z przemowy prezydenta Donalda Trumpa. 

Na pierwszy rzut oka widać, że kurs bitcoina krótko po wydarzeniach na Bliskim Wschodzie wyraźnie zareagował. Podczas eskalacji następował wzrost kursu, a po przemowie Trumpa spadek. Rodzi się zatem pytanie: czy wojna i dalsza eskalacja konfliktu irańsko-amerykańskiego jest dla kursu bitcoina korzystna? 

Godzina po godzinie

Przyjrzyjmy się nieco bliżej samemu zamachowi na irańskiego generała i zachowaniu bitcoina w nadchodzących godzinach. 

3 stycznia o godz. 2 w nocy (czasu polskiego) cały świat obiegła informacja o zabójstwie Solejmaniego. Kilka pierwszych godzin po zamachu nic nadzwyczajnego się nie działo, jednak około 5:40 nad ranem kurs bitcoina odnotował znaczny wzrost o blisko 300 dolarów. Po czym ustabilizował się na poziomie 7 200 dolarów. 

W ten czas kurs bitcoina zareagował równie wzniośle, jak kontrakty futures na złoto i ropę, choć co prawda, nieco później. 

kurs bitcoina

Następny wykres przedstawia nam drugi stopień eskalacji zaistniałego konfliktu, czyli atak rakietowy Iranu na bazę amerykańską w Iraku, blisko północy 7 stycznia. Pragnę zauważyć, że do tego czasu bitcoin wzrósł już do ponad 8 tysięcy dolarów. 

Gdy dotarły do nas pierwsze informacje o ataku, bitcoin niecałą godzinę później zaczął odnotowywać wzrosty. Z 8050 dolarów na 8450, po czym kurs zatrzymał się mniej więcej na 8300. 

W przypadku zamachu na irańskiego generała i ataku rakietowego na amerykańskie bazy niechybnie prowadzącym do eskalacji, cyfrowe złoto krótko po tym rozpoczęło swój “rajd”. 

8 stycznia, ok. godz. 17:30 prezydent Trump swoim przemówieniu mówił o pokoju i dążył do wyraźnej deeskalacji konfliktu. Bitcoin jakieś 15 minut później notował już spadki na poziomie blisko 250 dolarów. 4 godziny później kurs BTC spadł jeszcze o blisko 200 dolarów. Dalej kurs wahał się w okolicach 8 tysięcy. 

Dane, które Wam przedstawiliśmy, mówią, że ów konflikt mógł mieć wpływ na kurs cyfrowego złota, jednakże nijak znaleźć stuprocentowe potwierdzenie. Przede wszystkim ze względu na naturę bitcoina i jego “naturalne wahania”. Jedna z teorii mówi, że spekulanci zaczęli skupować bitcoina w nadziei, że zaczną go skupować inwestorzy poszukujący bezpiecznej przystani.

Czy bitcoin w razie poważnych konfliktów zbrojnych może być bezpieczną przystanią dla inwestorów? 

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze