Kryptowaluty w filipińskiej strefie ekonomicznej

źródło: pexels
577

Filipiny dopuszczą 10 firm związanych z technologią blockchain i kryptowalutami do rozwijania się w ich strefie ekonomicznej. Firmy te będą mogły korzystać z dodatkowych profitów w zamian za stworzenie miejsc pracy.

Wybrane przez rząd Filipin firmy będą pierwszymi związanymi z kryptowalutami, które będą mogły legalnie prowadzić działalność w strefie ekonomicznej. W żadnym z pobliskich krajów nie ma obecnie takiej możliwości.

„Mamy zamiar licencjonować 10 platform wymiany kryptowalut. Mają to być platformy japońskie, malezyjskie, koreańskie oraz z Hongkongu.” – Raul Lambino, dyrektor Cagayan Economic Zone Authority

Dyrektor władz zarządzających filipińską strefą ekonomiczną (Cagayan Economic Zone Authority – CEZA) Raul Lambino potwierdził, że firmy o których mowa mogą zajmować się wydobyciem, ICO, ale również mogą oferować usługi wymiany kryptowalut.

CEZA zarządzająca Cagayańską Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Freeport (CSEZFP) w północno-wschodniej części Filipin, wprowadziła prawo pozwalające przedsiębiorstwom związanym z kryptowalutami tworzenie biur i przestrzeni roboczych.

Firmy, które będą znajdować się w strefie ekonomicznej, będą zobowiązane do zainwestowania przynajmniej miliona dolarów w ciągu dwóch lat. Będą one musiały również uiścić opłatę licencyjną w wysokości do 100 tysięcy dolarów.

Władze państw na całym świecie, szczególnie w Azji próbowały nieraz powstrzymać globalny ruch związany z obrotem bitcoinem oraz innymi kryptowalutami. Forma pieniądza elektronicznego tworzonego i utrzymywanego przez użytkowników dla niejednego kraju stała się „cierniem w oku”.

Bank centralny Filipin, który jest odpowiedzialny za regulacje wymiany kryptowalut w kraju, nie popiera obecnie wykorzystania żadnej z kryptowalut. Swoją decyzję popiera stwierdzeniem, iż kryptowaluty są zbyt otwarte na nadużycia.

Udostępnienie strefy ekonomicznej przedsiębiorstwom związanym z kryptowalutami nie jest jednak jedynym działaniem władz zajmujących się regulacją strefy ekonomicznej. W planach jest również stworzenie szkoły wyższej oferującej studia związane z technologią blockchain oraz finansami. Uczelnia ta miałaby pozwolić na kształcenie przyszłych pracowników firm znajdujących się w strefie ekonomicznej.

Na początku kwietnia 2018 roku Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (ang. Securities and Exchange Commision – SEC) na Filipinach wydała opinię na temat kontraktów związanych z tzw. Cloud Miningiem. Domagała się ona klasyfikacja takich kontraktów jako papierów wartościowych.

Komentarze