Pierwszy na świecie cyfrowy bank sztuki? Dubaj zaskakuje inicjatywą z wykorzystaniem kryptowalut

1 002

Zgodnie z informacjami podanymi przez arabianbussines, dubajski ArtBank (bank sztuki), który jest prawdopodobnie pierwszym bankiem, w którym będą akceptowane płatności kryptowalutami, wchodzi na rynek Bliskiego Wschodu. Inicjatywa ma na celu integrację kryptowalut z sektorem sztuki, w tym handel obrazami i innymi dziełami sztuki. 

Dubai ArtBank, pierwszy na świecie cyfrowy bank sztuki, zainicjowany przez Dubajski Urząd Kultury i Sztuki, wprowadził nową kryptowalutę „Dubai Art Cryptocurrency”. Nowa powstała kryptowaluta posłuży do zarządzania kolekcjami sztuki i transakcjami związanymi ze sprzedażą i kupnem dzieł sztuki. Dubaj i nowe technologie? Nic zaskakującego. Chociaż w tym przypadku jest to bardzo pozytywna i ciekawa inicjatywa, co pozwoli zwiększyć liczbę użytkowników kryptowalut. Dubaj słynie z bogactwa, a tym samym z ciekawych i przede wszystkim – drogich wystaw dzieł sztuki.

„Inicjatywa pod nazwą Dubai ArtBank wyróżnia Dubaj jako pioniera w wykorzystaniu technologii kryptograficznych do rozszerzenia zasięgu i wpływu sztuki” – powiedziała dla arabianbussines Sheikha Latifa bint Mohammed bin Rashid Al Maktoum, wiceprezes Dubai Culture

Jest to część większego projektu Zjednoczonych Emiratów Arabskich ku implementacji technologii blockchain i systemów kryptograficznych na terenie kraju. Według Sheikha Latifa, Dubai ArtBank stanowi część większego wysiłku, aby zaspokoić potrzeby artystów i twórczą część społeczności ZEA. Pomoże to także w dzieleniu się sztuką i stworzy swoisty ekosystem artystów-kryptowaluciarzy.

dubaj
źródło: pixabay.com

Dubaj i blockchain

Wczoraj pisaliśmy o równie ciekawym i ważnym wydarzeniu z punktu widzenia implementacji blockchainu na świecie. Największy bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stworzył swoisty system oparty o technologię blockchain, który poprawia bezpieczeństwo i sprawniejszą autoryzację transakcji czekowych. Głównem celem systemu „Check Chain” jest jednak ograniczenie oszustw związanych z transakcjami czekowymi, poprzez tworzenie odpowiednich kodów QR na blankietach czekowych. Kod graficzny QR daje pewność, że po otrzymaniu czeku i rozliczeniu w ramach technologii banku, personel może potwierdzić autentyczność czeku i mieć dostęp do jego źródła przez cały czas funkcjonowania systemu.

Co sądzicie o nowych inicjatywnych w sferze kryptowalut i technologii blockchain? Czy takie rozwiązania jak powyższy Dubai ArtBank są przyszłościowe? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze