Kawa bez podatku | Kryptowalutowy przełom w Kongresie Stanów Zjednoczonych

W Kongresie Stanów Zjednoczonych przedstawiono ustawę, która ma na celu znieść opodatkowanie kryptowalut w kontekście codziennych płatności. 

W ubiegły czwartek, 16 stycznia, w Waszyngtonie wystąpił ponadpartyjny sojusz Reprezentantów S. DelBene i D. Schweikert. Ma on sprawić, aby płatność kryptowalutami za przysłowiowy “kubek kawy” w Stanach Zjednoczonych stała się możliwa.

Rzeczywistość uiszczania płatności za codzienne zakupy przez indywidua w Stanach Zjednoczonych ma się niejako identycznie, jak u nas. A mianowicie, każda transakcja wymiany, czy zamiany kryptowaluty klasyfikuje się jako dochód podlegający opodatkowaniu.

Co więcej, każdą transakcję, którą przeprowadziliśmy w danym roku podatkowym, należy mieć skrupulatnie odnotowaną wedle kursu bitcoina i dolara obowiązującego w momencie procedowania poszczególnych płatności. Z uwagi na wahania kursu cyfrowego złota, odmienny praktycznie z minuty na minutę, mikrotransakcje kryptowalutami w USA są zwyczajnie niemożliwe.

Sytuację ma zmienić Virtual Currency Tax Fairness Act of 2020przedstawiony kilka dni temu na Kapitolu. Jeśli ustawa zostanie uchwalona, płatności kryptowalutami o wartości nie większej niż 200 dolarów przestaną podlegać obowiązkowi podatkowemu od zysków kapitałowych.

Inicjatorka przedstawionej kongresowi kryptowalutowej ustawy mówi:

Ten zdroworozsądkowy dokument znosi biurokracyjne ograniczenia i otwiera dalszą drogę dla innowacji, koniec końców wnosząc naszą cyfrową ekonomię na wyższy poziom

Kryptowaluty w Stanach Zjednoczonych

W obszarze wirtualnych walut – digital currencies, w amerykańskim kongresie dzieje się coraz więcej. Podczas ubiegłorocznego, wielogodzinnego posiedzenia Komisji Senackiej dotyczącego regulacji kryptowalut omówiono ogrom ważnych kwestii. Od tamtej pory jednak wykonano niewiele działań, aby ułatwić interpretację cyfrowych walut w kontekście podatkowym.

Uchwała podatkowa przedstawiona w zeszłym tygodniu w Kongresie może jednak wiele zmienić i mieć duży wpływ na kryptowaluty w USA. Jeśli zostanie w odpowiednim czasie uchwalona, to zniesienie opodatkowania od transakcji do 200 dolarów zacznie obowiązywać jeszcze w 2020 r.

Miejmy nadzieję, że zachęci to ludzi do posługiwania się cyfrowymi walutami na co dzień i przysporzy cyfrowym aktywom popularności.

Jeśli chcecie być na bieżąco z kryptowalutowym prawem, to zajrzyjcie do zakładki PRAWO. Tam również znajdziecie informacje o tym, jak się rozliczyć za 2019 rok (PIT) w Polsce.

Pytanie do Was: co się zmieni w Stanach Zjednoczonych, jeśli omawiana kryptoustawa wejdzie w życie?

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze