Kryptowaluty gwałtownie w dół po decyzji banku Goldman Sachs

4 250

Od wczoraj, kryptowaluty odnotowują coraz większe spadki ceny – rzędu 10-20%. Ruch ten zainicjowała wiadomość od czołowego amerykańskiego banku, który już w poprzednich latach wywoływał gwałtowne poruszenia na rynku walut wirtualnych. Goldman Sachs, jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie zadecydował, iż rezygnuje z planów otwarcia specjalnego działu handlowego dla kryptowalut. Według BussinesInsider, bank nadal obawia się niejednoznacznych regulacji w sferze walut cyfrowych. 

Jak poinformowano w środę, tj 5 września, Goldman Sachs wycofał się ze swoich planów ustanowienia biura handlowego skupionego na obrocie kryptowalutami. Jest to idealny przykład, jak tradycyjny sektor bankowy potrafi wpłynąć na notowania Bitcoina i innych walut wirtualnych. Decyzja została podjęta pod najbardziej popularnym argumentem przeciwko kryptowalutom. Instytucja nadal uważa, że ​​otoczenie regulacyjne jest niejednoznaczne i nie widzi sensu w otwarciu się na ten rynek. Ponadto, zdaniem Business Insider, kierownictwo banku stwierdziło, że zanim regulowana instytucja finansowa (taka jak Goldman Sachs) będzie mogła handlować kryptowalutami, konieczne będzie ustalenie nowych ram regulacyjnych, w które zaangażowane będą organy tj. SEC.

Poniżej przedstawiamy aktualne notowania top10 kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Największe spadki odnotowały: EOS (-19,78%), Monero (-19,05%), Bitcoin Cash (-18,30%) oraz Ethereum (-17,63%). Ponadto, wiadomość od czołowego banku inwestycyjnego wywołała panikę – szczególnie wśród tzw. „ulicy”, czyli zwykłych inwestorów.

Kryptowaluty
źródło: https://coinmarketcap.com/

Kryptowaluty i bank Goldman Sachs

Pomysł o utworzeniu zespołu ds. kryptowalut został podany opinii publicznej w kwietniu br. Zarząd Goldman Sachs poinformował o utworzeniu zespołu ds. kryptowalut.  Na jego czele stanął Justin Schmidt, znany amerykański inwestor.

Goldman Sachs i cena Bitcoina

Warto przypomnieć ważne wydarzenie, które miało miejsce zaledwie miesiąc temu. Czy bank miał w planach spowodowanie spadków na rynku kryptowalut?

W rozmowie dla CNBC, przedstawiciele banku inwestecyjnego Goldman Sachs wyrazili 3 sierpnia 2018. swoją analizę dot. ceny Bitcoina. W raporcie ekonomicznym, grupa zarządzająca inwestycjami banku podkreśliła „manię kryptowalutową”, jako jeden z sześciu czynników powodujących niestabilne skutki dla rynków finansowych na pozostałą część 2018 roku. Ponadto, rzecznik banku twierdzi, iż kryptowaluty nie posiadają ekonomicznych funkcji pieniądza.

„Spodziewamy się dalszych spadków w przyszłości, biorąc pod uwagę naszą opinię, że kryptowaluty nie spełniają żadnej z trzech zasad tradycyjnej waluty” – powiedział w sierpniu Sharmin Mossavar-Rahmani, główny specjalista ds. Inwestycji w Goldman Sachs

Co sądzicie o działaniach banku Goldman Sachs? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze