Kryptowaluty: Ford zgłasza patent w USA

756

Auto marki Ford jeszcze bardziej inteligentne

Do tej pory mówiliśmy w kontekście przemysłu motoryzacyjnego o pomyśle koncernu Daimlera i kryptowaluty testowanej w samochodach Mercedes-Benz. 

Tym razem przyszedł czas na amerykańskiego Forda i jego pomysł związany z przesyłaniem kryptowalut wprost z auta. Dearborn czyli podmiot zależny od koncernu, otrzymał patent od Urzędu Patentowego Stanów Zjednoczonych na zasilanie swojego auta kryptowalutami. Technologię tą nazwano Cooperatively Managed Merge and Pass (CMMP). Jest to platforma komunikacji pojazd-pojazd lub samochód-samochód, na której – na żądanie uczestniczących kierowców i dzięki technologii GPS – samochody mogą rozmawiać ze sobą o torach ruchu. System ten daje możliwość wybrania optymalnego pasa ruchu podczas korków i tym samym ominięcia go poprzez zakup tokenów. Niestety nie mówi się o wsparciu innych kryptowalut w tym systemie. Zgłoszenie patentowe objaśnia dokładnie scenariusze zdarzeń:

„Na przykład kierowca pojazdu nabywcy tokenu, który spóźnia się na spotkanie, może poprosić o przekazanie uczestniczących w nim pojazdów sprzedających token dostępu pasa na czas 10 minut na określonej drodze lub autostradzie za 60 tokenów CMMP, przy stawce 10-sekundowego dostępu preferencyjnego za token. ”

„…pojazdy otrzymujące tokeny dobrowolnie zajmują wolniejsze pasma ruchu, aby ułatwić pojazdom kupującym wtopienie się w ich pasy ruchu i przekazanie tych pasów w razie potrzeby.”

Przykład blokowania pasów ruchu dla aut-kupujących przedstawiono poniżej.

Ford US Patent

Źródło: Zgłoszenie patentowe Forda nr 9,928,746

Ford ma nie tylko w planach takie rozwiązania. Dla zwiększonej elektromobilności, ma zainwestować w najbliższych latach aż 11 miliardów dolarów oraz 1 miliard w rozwinięcie sztucznej inteligencji w motoryzacji. System oparty na tokenach jest logicznym krokiem w kierunku tego, co CEO Jim Hackett określił jako „inteligentne pojazdy w inteligentnym świecie”. Hackett jest w kierownictwie koncernu samochodów od mniej niż roku i został powołany do wzmocnienia segmentu technologicznego Forda.

Ten przykład pokazuje jak niesamowicie rozwija się motoryzacja w zgodzie z walutami cyfrowymi. Przyszłość będzie wyglądać ciekawie, bo wiele koncernów tworzy rozwiązania i patenty w oparciu o tokeny. O kolejnych ciekawych i kreatywnych produktów powiązanych z kryptowalutami na rynku motoryzacyjnym będziemy prezentować na portalu.

Komentarze