Mercedes-Benz wprowadza własną kryptowalutę

1 330

Niemiecki producent samochodów osobowych Daimler AG, znany z takich marek jak Mercedez-Benz, Maybach czy Smart wprowadza własną kryptowalutę pod szyldem Mercedes-Benz. Kryptowaluta ma nagradzać kierowców za ekonomiczną i bezpieczną jazdę. Wszystko ma służyć za wyższy cel w walce o czystsze środowisko.

Spółka Daimler AG zaskakuje z informacją o planach wprowadzenia własnej waluty cyfrowej. Szczególnie ciekawe jest w jaki sposób będzie ona emitowana. W momencie kiedy kierowcy nowszych roczników samochodów Mercedes-Benz będą poruszać się po drogach zgodnie z obowiązującymi przepisami, a ich jazda będzie ekonomiczna i potencjalnie lepsza dla środowiska, w zamian otrzymają token MobiCoin.

źródło: https://blog.daimler.com/2018/02/12/mobicoin-testphase/

Jak to działa?

Cały system jest oparty o aplikację mobilną oraz skalibrowanie telefonu z nadajnikiem GPS, który będzie wysyłał odpowiednie informacje do systemu emitującego MobiCoins. Daimler AG wybrało 500 testerów, którzy zbadają w praktyce działanie aplikacji. Jedna osoba wybrana przez firmę opisała cały proces na blogu.

„Od teraz samochód przesyła wszystkie potrzebne dane do aplikacji mobilnej w telefonie. Przez wgląd w aplikację mogę oglądać jak radzą sobie inni testerzy i z nimi konkurować! Aplikacja MobiCoin oferuje prawdziwe wyzwania! Mogę śledzić poczynania moich 500 znajomych kierowców, którzy najlepiej radzą sobie w walce o zdrowe środowisko, a nawet ile MobiCoinów zebrali. Oczywiście chcę wygrać, więc będę jeździć jeszcze lepiej” – pisze na blogu jedna z testerek systemu.

Nie wiemy jak sprawa będzie wyglądać z kopaniem owej waluty cyfrowej. Prawdopodobnie będzie ona emitowana tylko i wyłącznie poprzez spółkę Daimler AG w centralnym systemie. Posiadacze MobiCoins będą mogli wykorzystać ją na różnych eventach, których Daimler jest organizatorem bądź partnerem.

Nie znamy ewentualnej ceny mercedesowskiej waluty cyfrowej. Z jednej strony jest to bardzo innowacyjny krok w kierunku rozwoju kryptowalut, ale z drugiej w jaki sposób będą one transferowane między posiadaczami? Firma będzie musiała stworzyć wszystkie potrzebne komponenty i fundamenty dla dobrej i stabilnej waluty cyfrowej. MobiCoins będzie oczywiście oparte o własny blockchain, ale czy takie rozwiązanie spowoduje większe zainteresowanie kryptowalutami przez gigantów motoryzacji czy transportu?

Co sądzicie o kryptowalucie Mercedesa? Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze