Kryptowaluty Banków Centralnych już niedługo? MFW przewiduje, że…

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wierzy, że już niedługo wyemitowane zostaną Kryptowaluty Banków Centralnych, zgodnie ze swoim raportem z 27 czerwca.

Narodowe kryptowaluty coraz bliżej?

Zgodnie z kompletnym raportem, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy wspólnie przeprowadziły ankietę wśród instytucji finansowych krajów członkowskich. Ankieta dotyczyła rozwoju branży fintech, a wnioski oparto na 96 otrzymanych odpowiedziach.

Z przekazanych informacji wynika, że kilka banków centralnych z różnych krajów rozważa implementację Wirtualnej Waluty Banku Centralnego (Central Bank Digital Currency). Spośród państw, które zainteresowały się takim rozwiązaniem, najbliżej efektu końcowego jest Urugwaj. Kraj ten uruchomił już swój pilotażowy program CBDC. Poza Urugwajem, również państwa takie jak Chiny, Szwecja i Ukraina ogłosiły, że znajdują się na krawędzi rozpoczęcia testów programu.

Oprócz wyżej wymienionych, również wiele państw rozpatruje potencjalne wykorzystanie CBDC na gruncie teoretycznym. Banki badają wpływ emisji walut wirtualnych na stabilność finansową, strukturę sektora bankowego, wejścia niebankowych instytucji finansowych i zmian w polityce monetarnej.

Kryptowaluty banków centralnych mają za sobą różne motywacje. Zarówno kraje rozwinięte i rozwijające się biorą pod uwagę nowe rozwiązania ekonomiczne. Tym pierwszym zależy przede wszystkim na zapewnieniu alternatywy dla spadającego obrotu gotówkowego. Kraje rozwijające się zwracają uwagę głównie na zmniejszenie kosztów transferów bankowych, co umożliwi korzystanie z systemu uboższym mieszkańcom.

Jakie to będą kryptowaluty?

Według raportu, większość systemów ma jedną wspólną cechę. Banki centralne nie chcą tworzyć systemów anonimowych. Chodzi przede wszystkim o możliwość śledzenia transakcji przez organy publiczne. Istnieją jednak głosy, które zakładają stworzenie osobnych tokenów zarezerwowanych dla dużych holdingów. Wtedy wyłącznie te specjalne tokeny byłyby kontrolowane przez państwo.

Pogłoski o wprowadzaniu przez poszczególne państwa kryptowalut narodowych słyszymy już od 2017 roku. Po dwóch latach nadal brakuje szczegółowych informacji o funkcjonowaniu i emisji takich projektów. Przedstawione wyniki badań Międzynarodowego Funduszu Walutowego sugerują, że Kryptowaluty Banków Centralnych mogą ujrzeć światło dzienne już niedługo.

Obok nowego projektu Facebooka, jest to kolejna informacja, która w przyszłości może okazać się rewolucją świata kryptowalut, ale także współczesnych systemów finansowych. Zagorzałym miłośnikom tradycji kryptowalutowej przypominamy o jednej rzeczy. Najprawdopodobniej twory różnią się bitcoina, a zasady emisji i consensusu zostaną zmodyfikowane do potrzeb systemów krajowych.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx