Krwawa łaźnia na rynku i likwidacje pozycji o wartości przekraczającej 550 mln dolarów

Zgodnie z danymi opublikowanymi niedawno przez Glassnode, gwałtowne spadki w ciągu ostatnich 24 godzin doprowadziły do likwidacji pozycji o łącznej wartości przekraczającej 550 mln dolarów. Najwięcej, bo aż 201 mln dolarów dotyczyło likwidacji pozycji na Bitcoinie (BTC). Drugie miejsce w rankingu należy do Ethera (ETH), który przyniósł straty rzędu 132 mln dolarów. Przytłaczająca większość zlikwidowanych pozycji dotyczyła „longów”.

Dzisiejsze straty wynikające w głównej mierze z zapowiedzi FED’u o kontynuowaniu podnoszenia stóp procentowych doprowadziły do utraty wsparcia przez główne kryptowaluty i spadków do najniższych poziomów od początku sierpnia.

Poniższy wykres sporządzony przez serwis Coinglass przedstawia stosunek zlikwidowanych pozycji krótkich do długich.

Źródło: Coinglass

Podobna sytuacja dotyczy rynków Futures. Tylko na giełdzie OKX doszło do likwidacji „longów” o łącznej wartości niespełna 85 mln dolarów. Ta wartość grubo przebiła dotychczasowe ATH ustanowione w maju na poziomie 48 mln dolarów (wykres poniżej).

Źródło: Glassnode

Pomimo ostatnich, sierpniowych pozytywnych odczytów odnośnie hamowania inflacji w USA, FED nie zamierza zmieniać dotychczasowej polityki i zachowuje „jastrzębie” podejście w stosunku do przyszłego podnoszenia stóp procentowych. W wywiadzie udzielonym niedawno Bloombergowi prezydent St. Luis, James Bullard zapewnił, że zgodnie z jego informacjami FED zamierza podnieść stopy procentowe w przyszłym miesiącu o 75 pb. Słowa Bullarda potwierdził także Neel Kashkari, dyrektor generalny FED’u w Minneapolis, który z przykrością stwierdził, że podnoszenie stóp procentowych wynikać będzie z „pilnej potrzeby kontrolowania bardzo, bardzo wysokiej inflacji”. Inna przedstawicielka FED’u, Mary Daly z oddziału w San Fransisco, także potwierdziła nadchodzące podwyżki stóp procentowych w wywiadzie udzielonym Reutersowi. Jej zdaniem podwyżka wahać się będzie w przedziale od 50 do 75 pb.

Pamiętamy, że ostatnia, czerwcowa podwyżka stóp procentowych w USA o 75 pb. doprowadziła do silnych spadków rzędu nawet 10% na Bitcoinie i kryptowalutach z L1 oraz 15-20% w przypadku mniejszych altcoinów. Czy czeka nas powtórka z wątpliwej rozrywki?

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx