Czwarty z rzędu dzień spadków Ethera (ETH). Czy to koniec zakupowego szaleństwa związanego z The Merge?

6 687

Ostatnie 45 dni upłynęło dla Ethereum (ETH) pod znakiem mocnych wzrostów – największych, z jakimi mieliśmy do czynienia od czerwca bieżącego roku. Od poniedziałku (15.08) do dziś (18.08) jesteśmy jednak świadkami spadków tak dwóch największych kryptowalut – Bitcoina i Ethereum – jak i znacznej większości rynku.

W chwili powstawania tego materiału, cena Ethera (ETH) waha się w okolicach 1,845 $, a jego kapitalizacja rynkowa wynosi nieco poniżej 222 mld dolarów. Niedawny optymizm będący motorem napędowym wzrostów był bez wątpienia związany z długo oczekiwaną aktualizacją The Merge i zbliżającym się przejściem Ethereum z PoW (proof-of-work) na PoS (proof-of-stake). W związku z czterodniowym trendem spadkowym pojawia się jednak pytanie, czy wartość Ethera (ETH) powodowana The Merge nie została już czasami wyceniona? Analityk danych cyfrowych w firmie Cowen Digital, David Kroger, powiedział ostatnio w wywiadzie udzielonym Bloombergowi:

„Instytucje pytają nas o aktualizację The Merge wraz ze szczegółami technicznymi i potencjalnymi szansami od kilku miesięcy”

Kroger dodał także, że zgodnie z jego wiedzą wielu inwestorów grających pod wydarzenie bierze zyski na poziomach cenowych, na których jesteśmy dzisiaj – to może być przyczyną ostatnich spadków – jednak nie musi oznaczać tego, że Ethereum (ETH) nie wróci na wzrostową ścieżkę.

Co na to wszystko górnicy i do dalej z kopaniem Ethera (ETH)?

Ważnym aspektem całego zamieszania związanego z The Merge jest także sytuacja górników. Trzeba pamiętać, że przejście z PoW na PoS Ethereum (ETH) oznacza praktycznie koniec zysków z kopania Ethera, czyli obecnie jednej z najbardziej opłacalnych do kopania walut. Nic więc dziwnego, że poza liczną społecznością zebraną wokół Ethera (ETH), która dopinguje pomyślnej aktualizacji (głównie ze względu na związane z tym, potencjalne zyski), The Merge ma całą rzeszę przeciwników, z których lwia część to właśnie osoby wydobywające Ethera (ETH). Często pojawia się więc pytanie, co zrobią górnicy, gdy kopanie Ethera przestanie być możliwe? W końcu mogą oni być w posiadaniu całkiem sporych ilości drugiej największej kryptowaluty.

Pomimo wielu próśb i głosów sprzeciwu przejścia Ethera (ETH) z PoW na PoS, współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin jest całkowicie przeciwny takiemu rozwiązaniu i zapewnia o pełnym wsparciu dla nadchodzącej aktualizacji i o tym, że jego zespół ma takie samo zdanie.

CEO giełdy BitMEX także podzielił się swoim zdaniem na temat The Merge

O aktualizacji The Merge i jej potencjalnym niepowodzeniu wypowiedział się także ostatnio CEO giełdy BitMEX, Arthur Hayes. Według niego:

„Jeśli The Merge się nie powiedzie, nastąpi ujemnie refleksyjny związek pomiędzy ceną a wielkością deflacji walutowej. W przypadku takiego scenariusza, inwestorzy albo zaczną shortować ETH na potęgę, albo podejmą decyzję o nie posiadaniu tego cyfrowego aktywa.”

Z drugiej strony, według Hayesa sukces The Merge doprowadzi do wielkiego zainteresowania Ethereum (ETH) nowych inwestorów, a to może wywindować cenę jeszcze wyżej. „Inwestorzy rzucą się na Ethereum z przeświadczeniem, że im wyższa będzie cena, tym sieć będzie bardziej wykorzystywana i tym bardziej będzie ona deflacyjna, co spowoduje kolejny wzrost cen, to doprowadzi do częstszego używania sieci i tak dalej, i tak dalej…”– powiedział na zakończenie.

Wszyscy patrzą więc w przyszłość i z niecierpliwością czekają na to, co wydarzy się 15 września, czyli w dzień zapowiedzianej aktualizacji The Merge i przejścia Ethera (ETH) z PoW na PoS.

Może Cię zainteresować:

Komentarze