Korea Południowa – oficjalny zakaz anonimowego handlu kryptowalutami

Zgodnie z ostatnimi oświadczeniami rządu Korei Południowej oficjalnie wchodzi w życie zakaz handlu walutami cyfrowymi bez potwierdzenia realnych danych użytkownika. Ma to uchronić przed praniem brudnych pieniędzy oraz innymi nielegalnymi działaniami.

Społeczność koreańska obawiała się pełnego zakazu handlu walutami cyfrowymi. Rząd zdecydował o wprowadzeniu nowego systemu, który wszedł w życie dnia dzisiejszego tj. 30 stycznia 2018 r. Inwestorzy, aby móc dalej obracać kryptowalutami, muszą założyć realne konto. Muszą one być w tych samych bankach co ich giełdy, aby wpłacać pieniądze w celu zakupu kryptowalut. Istniejące konta użytkowników, którzy nie zmienią swojego konta do pasującego systemu, będą karani grzywną zgodnie z prawem koreańskim.

W nowym systemie bankowo-kryptowalutym biorą udział takie banki jak: Shinhan Bank, Nonghyup Bank, Industrial Bank of Korea, Kookmin Bank, Hana Bank i Gwangju Bank. Według oficjalnych źródeł, ponad 3 miliony osób inwestowało w kryptowaluty w Korei Południowej. Wszystkie te osoby będą musiały zastosować się do ustaleń rządu.

Jak donosi Yonhapnews:

“Otwieranie nowych kont kryptowalutowych było niemożliwe przez tygodnie, podczas gdy banki wprowadzały system, zapewniający tylko rzeczywiste konta bankowe, które pasowały do danych z giełd walut cyfrowych za wpłaty oraz wypłaty.”

Obcokrajowcy oraz nieletni nie mogą otwierać kont kryptowalutowych w Korei Południowej. Wymogi nowego systemu, to przede wszystkim przekazywanie danych zawartych transakcji do instytucji bankowych, które są zarejestrowane jako banki kooperujące z giełdami. Głównym założeniem takiego ruchu jest potencjalna możliwość kontrolowania nieopłacania podatków przez inwestorów.

Mieszane uczucia wśród inwestorów.

Społeczność różnie podchodzi do decyzji rządu. Z jednej strony banki zyskają nowych klientów, a kryptowaluty nie zostały całkowicie zakazane w Korei Południowej. Natomiast druga strona medalu jest taka, że instytucje bankowe będą posiadały możliwość głębszego wglądu w rynek walut cyfrowych oraz ewentualnie zgłaszać nowe propozycje regulacyjne dt. giełd – na korzyść bankowości.

Niektórzy inwestorzy twierdzą, że kryptowaluty odbudują swoją wartość, dzięki zezwoleniu banków i rządu na otwieranie nowych kont kryptowalutowych. Inni mówią, że ceny dostosują się do doniesień medialnych o rzekomej możliwości handlu tylko na czterech głównych platformach: Bithumb, Upbit, Coinone i Korbit. Banki zamierzają odrzucać transakcje z małymi i średnimi giełdami. – pisze Yonhapnews.

Komentarze