Kary za anonimowość w Południowej Korei?

597

W niedzielę 14 stycznia zostało wydane oświadczenie o możliwości nałożenia kar dla posiadaczy anonimowych kont kryptowalutowych w Południowej Korei. Jak można przeczytać w artykule lokalnej agencji prasowej Yonhap, wymagania autoryzacji kont wejdą jeszcze w tym miesiącu. Kar za niedostosowanie się do przepisów jeszcze nie ustalono.

Zamieszanie w Korei

Zaledwie parę dni temu informowaliśmy na łamach naszego portalu o oficjalnym stanowisku rządu w sprawie zakazu kryptowalutami na terenie Południowej Korei. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj. W poniedziałek rano Urząd ds. Koordynacji Polityki Rządowej odnosząc się do zamieszania związanego z zakazem handlu powiedział:

„Proponowane zamknięcie wymiany, o którym niedawno wspomniał minister sprawiedliwości, jest jednym ze środków zaproponowanych przez ministerstwo sprawiedliwości w celu ograniczenia spekulacji. W przyszłości, po wystarczających konsultacjach, zostanie podjęta ogólnopaństwowa decyzja i koordynacja opinii. „

Masowa akcja banków

W niedzielę 14 stycznia Południowokoreańskie władze finansowe, oświadczyły, że inwestorzy kryptowalut będą zmuszeni zmienić swoje dotychczas anonimowe konta wirtualne na te, które są powiązane z ich tożsamością. Jak informuje agencja prasowa Yonhap w przypadku niezastosowania się do przepisów użytkownicy zostaną poddani karze, której wysokości jeszcze nie ustalono. Regulacja ta ma wejść w życie jeszcze w tym miesiącu. Akcja identyfikacji użytkowników została ogłoszona w związku z wycofywaniem anonimowych wirtualnych kont walutowych, zgodnie z planem rządu.
Według The Korean Times, Shinhan Bank – największy w państwie bank pod względem aktywów, ogłosił jednak, że ​​nie zamierza wprowadzać usługi weryfikacji tożsamości dla depozytów i wypłat z wirtualnych kont bankowych. Bank uniemożliwił jednak otwarcie nowych kont wirtualnych, nawet z identyfikacją. Jak powiedział jeden z urzędników Shinhan Bank:

„Opracowaliśmy system umożliwiający identyfikację klientów kont wirtualnych zgodnie z rządowymi wysiłkami zmierzającymi do ograniczenia szału kryptowalutowego. Postanowiliśmy jednak zatrzymać usługę umożliwiającą handel tokenami cyfrowymi, który stał się poważnym problemem społecznym”

Bank poinformował również, że zawiadomił trzech największych operatorów wirtualnych walut, w tym Bithumb, o złożeniu planów zamknięcia istniejących rachunków wirtualnych otwartych w banku. Jeden z urzędników powiedział:

„Od 15 stycznia inwestorzy nie będą mogli wpłacać pieniędzy na swoje konta wirtualne.  Shinhan pozwoli inwestorom na transfer lub wypłacanie pieniędzy z wirtualnych kont na indywidualne konta bankowe. Ma to na celu zakończenie umów z operatorami wymiany kryptowalut.

Inne banki jeszcze nie potwierdziły oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Wiadomo jednak, że Bank Przemysłowy Korei nie ma zamiaru wprowadzać weryfikacji kont użytkowników skłaniając się bardziej w stronę zamknięcia rachunków powiązanych z kryptowalutami.

Stanowisko giełd

Operatorzy giełd kryptowalutowych zapowiedzieli pełne wsparcie inwestorów z Korei Południowej. Bithump powiedział wprost:

„Poprowadzimy inwestorów, aby przenieśli swoje pieniądze do innych banków, które świadczą usługi w zakresie kont wirtualnych, NH Nonghyup Bank jest jednym z naszych banków”

Komentarze