Kopać czy nie kopać, oto jest pytanie – czy teraz jest dobry czas, aby zacząć ?

Kopać czy nie kopać, oto jest pytanie ? Profesjonalni górnicy Bitcoina omawiają niuanse wydobywania BTC i mówią czy teraz jest dobry czas, aby zacząć.

Wielu traderów mówi, że Bitcoin (BTC) osiągnął dno. Jednocześnie czołowe wskaźniki sieciowe i analitycy wskazują obecny przedział cenowy jako okazję do „kupu pokoleniowego”. Tymczasem różne media kryptograficzne i finansowe doniosły ostatnio, że górnicy bitcoinów wysyłający całe swoje wydobycie na giełdy przygniatają Bitcoina.

Na Twitterze jest wiele wypowiedzi ze strony różnych analityków, że BTC już miał swoje dno na poziomie 17600 $, ale jednak cena Bitcoina nadal znajduje się w wyraźnym trendzie spadkowym i na dodatek wskaźniki nie odzwierciedlają w pełni, że inwestorzy kupują każdy spadek.

Kluczowym elementem ceny BTC, który wielu inwestorów często pomija, jest kondycja i sentyment górników Bitcoinów. Właśnie dlatego Cointelegraph rozmawiało z Richem Ferolo z Blockware Solutions i Willem Szamosszegim z Sazmining Inc., aby dowiedzieć się, co dzieje się w branży wydobywczej i jak może to wpłynąć na nastroje rynkowe w przyszłości.

Cointelegraph: Czy Bitcoin jest na dnie? Cena osiągnęła 17 600 USD prawie dwa tygodnie temu i zaczyna się wydawać, że armagedon kapitulacji napędzany funduszami może się skończyć.

Will Szamosszegi: Nie da się powiedzieć, czy Bitcoin osiągnął dno. Ogólnie rzecz biorąc, polecam ludziom strategię uśredniania kosztów w dolarach: po prostu kupuj tyle Bitcoinów, z którymi czujesz się komfortowo, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Widzieliśmy spadki jeszcze większe niż to wcześniej – takie jak 93,7% na początku i 83,4% w 2018 roku. Bitcoin zawsze zyskiwał w każdym czteroletnim okresie swojej historii.

CT: Obecnie Bitcoin jest notowany poniżej zrealizowanej ceny i poniżej kosztów produkcji górników. Cena również spadła poniżej poprzedniego rekordu wszechczasów, a wskaźnik haszowania spada. Zazwyczaj analitycy w sieci wskazują te wskaźniki, które osiągają skrajnie niskie poziomy, jako możliwość zakupu pokoleniowego, ale czy tak jest?

Rich Ferolo: Blockware przeprowadziło wiele badań na ten temat i obliczyliśmy próg rentowności maszyn już od s9 z 2016 r. na 0,07 USD za kilowat, próg rentowności wynosi 38 000 USD za s9. W końcu zobaczysz, że starsze maszyny wychodzą z sieci. W przypadku s17, przy 0,07 centa za kilowat, BTC musi wynosić około 18 000 USD.

Nowe maszyny są bardziej wydajne i podczas gdy trudności i dostosowanie szybkości mieszania spadają w przypadku maszyn obecnej generacji, wszystko powyżej 90 terahaszów (TH/s) może to zrobić. Wszystko poniżej 34 watów na terahasz jest nieefektywne.

Jednym z czynników, który należy wziąć pod uwagę, jest spadek wartości maszyn. Nawet jeśli cena BTC zacznie rosnąć i istnieje symbiotyczny związek między ceną a czynnikami makro wpływającymi na cenę Bitcoina i ceny na całym szerszym rynku krypto.

Maszyny są aktywami twardymi, a dużym aspektem górnictwa jest maszyna. Bitmain i MicroBT dostosowują ceny wraz ze wzrostem ceny BTC. Jest to twardy zasób, który w pewnym sensie przynosi zyski na co dzień, w taki sam sposób, jak robi to BTC.

Jeśli grasz w długiej grze, nie obchodzi cię aktualna cena BTC. Tylko dlatego, że cena BTC spada, nie oznacza to, że wszyscy górnicy również padną. Bardziej chodzi o przetrwanie najsilniejszych. Musisz być świadomy czynników makra, ale nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać. Istnieją różne perspektywy i sytuacje w zależności od tego, jak dużym jesteś górnikiem. Duże firmy publiczne muszą wziąć pod uwagę wiele czynników operacyjnych, ale ich koszty operacyjne (OPEX) zawyżają ich całkowity koszt, nawet jeśli uzyskują 0,05 USD za kilowat. Ich model różni się od analizy przeciętnego górnika spoza publicznego użytkownika.

CT: Jaki jest obecnie stan górnictwa BTC? Krążą pogłoski, że lewarowani górnicy mogą zniknąć, nieefektywni górnicy się wyłączają, a sprzęt jest sprzedawany o 50% do 65% taniej niż w latach 2020-2021.

Co dzieje się za kulisami i jak twoim zdaniem wpłynie to na branżę przez następne sześć miesięcy do roku?

RF: Zgadzam się ze wszystkimi twoimi obserwacjami. Obecnie znajdujemy się w punkcie konsolidacji cen, a rynek oczyszcza istniejący dług górniczy. Jeśli potrafisz się trzymać i kontynuować kopanie, może to powstrzymać szybkość haszowania i trudności. Blockworks uważa, że ​​w tej przestrzeni istnieje poważny brak infrastruktury. Aby mieć infrastrukturę, musisz mieć niesamowitą ilość CAPEX, aby zacząć. Brakowało i nadal brakuje infrastruktury.

Niezależnie od maszyn, które tam są, nie ma zbyt wiele miejsca na hosting. Z szerszego punktu widzenia będzie wiele kapitulacji, niewypłacalności i nadmiaru maszyn. Wiem, że wielu dużych graczy wstrzymuje się z finansowaniem górników. To plus dla osób, które chcą dostać się w kosmos, ale przewidzieliśmy 60% wzrost wskaźnika hashowania w 2022 r., Kiedy sprawy kwitły. I,gdy s19XP ujrzy światło dzienne, hashrate wzrośnie.

WS: Wielu weteranów w tej przestrzeni przyzwyczaiło się do tych cykli w ekosystemie Bitcoina. Historycznie rzecz biorąc, widzisz spadek hashrate po cenie, która robi to samo. W przypadku takich spadków nowi górnicy zazwyczaj się zmywają, podczas gdy sieć się wzmacnia. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy wydobycie stanie się bardziej konkurencyjne, ponieważ więksi gracze będą mogli skonsolidować się i kupić górników ze stratami.

CT: Dlaczego teraz jest dobry lub zły czas na rozpoczęcie wydobywania? Czy istnieją konkretne wskaźniki on-chain lub wskaźniki rentowności, na które patrzą górnicy, czy to po prostu oczywiste, że obecne ceny Bitcoin sprawiają, że wydobycie jest atrakcyjne?

Powiedzmy, że mam 1 milion dolarów w gotówce, czy to dobry moment na rozpoczęcie działalności i rozpoczęcie wydobycia? A co z 300 000 do 100 000 $? W przedziale od 40 000 do 10 000 USD może to nie być dobry czas na skonfigurowanie w domu lub skorzystanie z hostowanej usługi wydobywczej?

RF: Bez względu na wielkość inwestycji, nie sądzę, by którakolwiek z tych wartości była szczerze uzasadniająca chęć stworzenia infrastruktury na dużą skalę. Maszyny warte milion dolarów po 5000 dolarów za maszynę dadzą ci 200 maszyn, o wartości prawie 0,6 megawata. 1 megawat mocy to 300 maszyn. Obudowa 200 maszyn jest zupełnie inna niż obudowa od 2 do 10 maszyn. Aby zdywersyfikować od 1 miliona do 300 000 USD lub 60 maszyn, od tego właśnie musisz zacząć szukać hostingu, zakładając, że wszystko czym się zajmujesz to wydobycie.

Traktuję wydobycie jako zabezpieczenie, więc wziąłbym 60% kapitału i kupiłbym maszyny, a 40% kupiłbym spot BTC, lub 60% CAPEX na maszyny, 20% na OPEX i 20% na spot BTC. To szersze miejsce do myślenia o hostingu. Za 100 000 $ otrzymasz 20 maszyn, więc możesz zastosować tę samą strategię. Większość domów mieszkalnych nie jest w stanie obsłużyć tak dużego zapotrzebowania na energię. Istnieje próg mocy wydobywczej w domu, więc musisz zastanowić się, ile energii możesz dostać do domu bez wyłączania sąsiadów.

Zakres od 10 000 do 40 000 USD jest bardziej wskazany na wydobycie w domu. Jeśli twoja stawka mocy jest ustalona na 0,10 USD lub mniej, możesz ją wyciągnąć, w zależności od ceny. 40 000 $ to około ośmiu maszyn. Szczerze mówiąc, jest to bardziej wykonalne. To około 24,4 kilowata na godzinę dla ośmiu maszyn, jeśli zaczniesz od czterech do pięciu maszyn i przetestujesz to. To prawie jak uśrednianie kosztów zakupu maszyn i kupowanie ich, jeśli ceny nadal spadają.

CT: Czy cena BTC, która po raz pierwszy w historii spadła poniżej swojego najwyższego poziomu, ma jakiekolwiek znaczące konsekwencje w przyszłości dla podstaw aktywów i branży?

WS: Podstawy BTC pozostają niezmienione, dlatego nadal spodziewam się, że BTC przekształci się w globalne aktywo rezerwowe. Z drugiej strony branża wyciągnie wnioski z tego krachu: nie należy nadmiernie lewarować i nie oferować zysków, które narażają nas na niebezpieczeństwo.

RF: Świetne pytanie, myślę, że z miejsce, w którym teraz jesteśmy, oczekiwano na podstawie tego, gdzie ludzie (handel detaliczny) kupowali w poprzednim cyklu. Sprytne pieniądze spodziewały się długiej bessy, ale to, co zaszokowało wszystkich, to kiedy i jak szybko to się stało.

Krypto ma o wiele większą ekspozycję i o wiele bardziej złą prasę z powodu ostatnich implozji, a zobaczymy więcej, ponieważ wiadomości uwielbiają złą prasę i łatwiej ją wygenerować. Dla tych, którzy wierzą w BTC, zignorują to i nadszedł odpowiedni czas, aby kupić i zainwestować w przestrzeń, zwłaszcza gdy cała zła energia zostanie usunięta.

Wiele osób prawdopodobnie sprzedało dno i nie wróci, ale to tylko podstawowa dynamika rynku.

CT: Kolejna połowa nagród w sieci zbliża się za 676 dni. Twoim zdaniem, w jaki sposób zmieni to krajobraz uprzemysłowionego wydobycia i ilość sprzętu wymaganego do rozwiązania algorytmu, który staje się coraz trudniejszy do obliczenia z każdym zmniejszeniem o połowę?

RF: Halvingi mają tendencję do skłaniania górników do kapitulacji. Jestem zaskoczony, że obecny współczynnik haszowania nie spadł dalej. Nie widzimy gwałtownego spadku, którego oczekiwano wcześniej, np. 20% do 25%. Dzieje się tak, ponieważ maszyny starszej generacji muszą się odłączać, a nagrody nie odpowiadają kosztom, ale oczekiwany wzrost szybkości mieszania, który pojawia się przy każdym zmniejszeniu o połowę, oznacza, że ​​maszyny starszej generacji odnoszą korzyści w krótkim okresie. Górnicy odłączają się, gdy OPEX jest niekorzystny, a następnie podłączają się ponownie, gdy nadejdzie odpowiedni czas.

WS: Górnicy będą chcieli obniżyć swoje koszty, ponieważ połowa nagrody w Bitcoinie może sprawić, że wiele operacji wydobywczych będzie nieopłacalnych (przy założeniu stałej ceny Bitcoina w dolarach amerykańskich). Sprzęt górniczy będzie nadal poprawiał swoją wydajność, a górnicy będą nadal poszukiwać najbardziej opłacalnych źródeł energii. Halving jest jedną z wielu genialnych cech sieci Bitcoin, ponieważ usuwa nieefektywności.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze