Kontroferta inwestycji w OpenNode | Hiperbitcoinizacja wg Rogera Vera

1 150
Roger Ver złożył propozycję finansową firmie OpenNode, zachęcając do zmiany istoty ich pracy. 1 250 000 dolarów to identyczna suma, jaką Timothy Draper przeznaczył na inwestycję w OpenNode. Ver próbuję przekonać firmę do przejścia na stronę BCH.


Bitcoin za 100 lat


Kilka dni temu, jedno z nagrań z oficjalnego kanału Bitcoin.com przykuło uwagę społeczności. Nagranie pod tytułem “Jak Lightning Network skaluje świat – wyjaśnienie Lightning Network” zostało przeprowadzone przez słynnego w środowisku zwolennika BCH Rogera Vera, w którym tłumaczył, jak długo potrwa adopcja LN na świecie.

Roger pokazuje i objaśnia na danych ze swojego arkusza kalkulacyjnego, dlaczego globalna adopcja protokołu Lightning (LN) dla 10 miliardów ludzi zabierze aż 100 lat. Porównuje to do protokołu Bitcoin Cash i przekonuje, że identyczna sytuacja zabierze BCH tylko 40 lat.

Dane, które przedstawia Ver, przeciwstawiają ze sobą łańcuch transakcyjny poza główną siecią (off-chain) i łańcuch transakcyjny w pełni transparentny (on-chain). Krytyka Bitcoina w filmie polega na wypunktowaniu jego ograniczeń i LN, wynosząc na piedestał rzekome możliwości BCH.

Oferta nie do odrzucenia


OpenNode to firma specjalizująca się we wdrażaniu rozwiązań dla firm, które chcą akceptować Bitcoina. Procesor płatności to ich główna działalność, a ich wizją jest szeroka adopcja Bitcoina, tzw. hiperbitcoinizacja.

Jeśli chcesz w pełni zrozumieć dalszą część artykułu, zapoznaj się z ostatnio opublikowanym na portalu tekstem o hiperbitcoinizacji wg Tima Drapera.

Roger Ver mówił w swoim nagraniu o obiecującej przyszłości OpenNode i inwestycji Tima Drapera w firmę, następnie powiedział:

Nie chcę stać w opozycji do inwestycji Tima Drapera. On jest jednym z najinteligentniejszych i najlepszych inwestorów na całym świecie, ale myślę, że nie spojrzał na matematykę tego projektu. Czy jest skłonny czekać dziesięciolecia, aż ludzie wejdą na pokład? Popełniasz błąd, robiąc to. Lightning Network działałoby o wiele, wiele, wiele, wiele lepiej w systemie nieposiadającym limitu wielkości bloków jak w Bitcoin Cash, niż zamiast tego w BTC. [sic].Roger oparł swoje obliczenia na powszechnie zgodnych twierdzeniach a mianowicie na prawie Moore’a i Nielsena, które mówią, że moc obliczeniowa komputerów podwaja się mniej więcej co 18 miesięcy.

W dalszej części nagrania Roger, przywołując powyższe założenia, oferuję firmie OpenNode tworzenie technologii dla Bitcoin Cash:

Mam ofertę dla zespołu OpenNode i Tima Drapera. Zainwestowałeś [Draper] 1 250 000 dolarów w OpenNode, w start up operujący tylko płatnościami w Bitcoin. Dobrze Tim, oferuję dorównującą Twojej, inwestycję w OpenNode bez żadnych zobowiązań. W ogóle nie potrzebuję żadnego udziału. Wszystko, czego wymagam to, żeby OpenNode zaczął pracować nad procesorem płatności dla Bitcoin Cash, nad prawdziwym Bitcoinem.OpenNode w odpowiedzi na film Vera podziękowali za ofertę i grzecznie odmówili. Nasza wizja jest lepsza, bardziej otwarty system finansowy jest możliwy tylko z Bitcoinem – podkreślają.Prawdziwy Bitcoin


Który Bitcoin zmierza w kierunku oryginalnej wizji twórcy Satoshiego Nakamoto? Zwolennicy Bitcoin Casha twierdzą, że to oni mają rację, a deweloperzy Bitcoin nie chcą wprowadzić zmian w protokole, dlatego byli zmuszeni się rozdzielić.

Druga grupa, znacznie większa, zarzuca Rogerowi wprowadzanie ludzi w błąd, poprzez nieuczciwe akcje, jak np. wykupienie domeny Bitcoin.com czy zarezerwowanie nazwy @Bitcoin na Twitterze. Na obydwu portalach Bitcoin Cash jest prezentowany jako ten “prawdziwy Bitcoin”.

W całym tym zamieszaniu OpenNode opowiedział się za Bitcoinem (BTC), tak samo jak większość społeczności w tym sporze. Możemy założyć, że na ten moment BTC będzie szerzej adoptowany i stosowany.

Co o tym wszystkim myślicie? Czy Roger Ver ma rację? Czy Bitcoin Cash ma większe możliwości rozwoju i to on jest “prawdziwym” Bitcoinem? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach, zapraszam!

Komentarze